Chleb turecki
- Mąka pszenna typ 550 (500 g)
- Melasa (30 g)
- Masło (40 g)
- Drożdże świeże (30 g)
- Kawa w proszku (mielone ziarna) (30 g)
- Mleko 2% (200 ml)
- Miód (50 g)
- Rodzynki (100 g)
- Jajko (2 szt.)
- Sól (1 g)
Przepis na chleb turecki krok po kroku
Mleko podgrzej lekko. Rozmieszaj w nim melasę i drożdże. Odstaw na 20 minut.
W rondelku roztop masło i miód.
Do miski przesiej mąkę, kawę i sól. Przelej do nich masło z miodem.
Jajka utrzyj mikserem na gęstą pianę.
Do mąki dodaj pianę z jajek. Dokładnie wymieszaj. Powoli wlej też rozczyn i wsyp rodzynki. Ciasto lekko wyrób rękami.
Masę po wymieszaniu przykryj ściereczką i odstaw na 1 godzinę.
Masę podziel na 2 - 3 bochenki i uformuj ich kształt rękami.
Każdy kawałek piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 25 - 30 minut.
Więcej informacji na temat chleba tureckiego
Chleb turecki to jeden z tych wypieków, który choć niepozorny, smakuje po prostu fantastycznie. Całość przygotujesz samodzielnie w domu z kilku składników. Aromatyczny, pełen bakalii smakuje każdemu. Ciemny kolor i lekko karmelowy smak zawdzięcza dodatkowi kawy zbożowej. Bardzo często jest wzbogacony również o melasę z karobu, jednak nie jest to składnik obowiązkowy tego pieczywa. Chlebek turecki swoją nazwę otrzymał od słynnego słodkiego wypieku z małego sklepiku tureckiego, w którym był serwowany. Pieczywo cieszyło się jednak prawdziwą furorą.
Przepis na chleb turecki to najlepszy pomysł na chleb na słodko. Upieczesz ten smaczny chlebek w piekarniku w kilka chwil. W dodatku nie potrzebujesz do tego wielu produktów. Wszystkie składniki znajdziesz w każdym sklepie. To pieczywo, które jest dość nietypowe. To dlatego, że robi się go z rodzynkami. Choć czasami dodaje się do pieczywa nasion, czy orzechów, suszone owoce nie są tak popularnym dodatkiem. Warto jednak to zmienić. Dlaczego? Gdyż ich dodatek doskonale wpływa na walory smakowe pieczywa, choć trzeba przyznać, że negatywnie na jego kaloryczność. Chleb z rodzynkami zawiera ich dużo więcej, podobnie jak cukru, jednak nie trzeba się tym martwić, jeśli sięgamy po niego tylko raz na jakiś czas.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić chleb turecki, by był pyszny i dobry dla początkujących, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Jednym z głównych składników są rodzynki. To suszone owoce, które zwykle kojarzone są z deserami, np. sernikiem. Warto jednak włączyć je do codziennej diety. Dlaczego? To bogactwo błonnika, ale również innych cennych składników. Wysoka zawartość potasu pomaga obniżyć napięcie naczyń krwionośnych i obniżyć ciśnienie krwi, a błonnik znajdujący się w rodzynkach wpływa na biochemię naczyń krwionośnych i obniża ich sztywność, co sprzyja obniżeniu nadciśnienia. Rodzynki wyróżnia również zawartość fosforu, który oddziałuje na stan naszych zębów. Dzięki zawartości kwasu oleanolowego zwalczającego bakterie w jamie ustnej wspierają walkę z objawami próchnicy.
Alergeny w chlebie tureckim
Lista alergenów dla chleba tureckiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 550
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Mleko 2%
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze chleba tureckiego
To opcja, która ma wysoki indeks glikemiczny, nie sprawdzi się więc na diecie dla osób z cukrzycą.
Energia i białka
(108g)
Węglowodany
(108g)
Tłuszcze
(108g)
Witaminy
(108g)
Składniki mineralne
(108g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.