Chleb gryczany
- Mąka gryczana - 3,5 szklanki (500 g)
- Skrobia ziemniaczana (mąka ziemniaczana) - 5 łyżek (120 g)
- Drożdże suche - 2 opakowania (14 g)
- Cukier - 1 łyżeczka (6 g)
- Siemię lniane (całe) - 5 łyżek (50 g)
Przepis na chleb gryczany krok po kroku
Wszystkie suche składniki, z 1 łyżeczką soli, wsyp do miski.
Do suchych składników dodaj 600 ml wody.
Składniki połącz w masę. Przełóż do keksówki i odstaw w ciepłe miejsce na 30 minut.
Chleb piecz 40 minut w temperaturze 190 stopni C.
Więcej informacji na temat chleba gryczanego
Pieczywo jest znane od tysięcy lat. Pierwsze wypieki to były placki z mąki i śruty wypiekane w popiele, gorących kamieniach a później na ruszcie i blachach. Pierwszą wersją pieca do wypiekania pieczywa były gliniane garnki, które przysypywano gorącym popiołem. Wypieki przygotowane w glinianych garnkach miały coraz bliższą postać znanego nam obecnie pieczywa. W późniejszych okresach zaczęto poddawać ciasto fermentacji. Następnym krokiem było dodanie części ciasta już sfermentowanego do nowej porcji oraz dodawanie drożdży z osadu winiarskiego. Ewolucja przepisu na chleb była bardzo szybka, ponieważ pierwszy chleb na zakwasie został upieczony w 2600 r p.n.e. Tak ewoluowała postać chleba aby z płaskiego i twardego placka, który obecnie zostałby uznany za niezjadliwy, powstał pyszny, pulchny bochenek chleba z chrupiącą skórką. W miarę z rozwojem medycyny i technologii zaczęto produkować pieczywo z innych mąk niż pszenna, żytnia czy orkiszowa. Jedną z takich modyfikacji jest chleb z mąki gryczanej.
Chleb gryczany to pyszny i prosty domowy chleb bezglutenowy. Składniki na chleb gryczany to mąka, drożdże, woda, sól i cukier. Są to takie same składniki jak na klasyczny, pszenny chleb. Mąkę gryczaną możesz kupić lub wykonać samodzielnie w domu mieląc w młynku do kawy kaszę gryczaną. Chleb gryczany ma smak podobny do kaszy gryczanej, ma on charakterystyczny, orzechowy smak. Jak upiec chleb gryczany? Najlepiej sprawdzi się do tego klasyczna forma keksowa, możesz także upiec w naczyniu żaroodpornym jednak pamiętaj aby odpowiednio zwiększyć porcję przygotowywanego chleba. Do pieczenia chleba świetnie także sprawdzają się patelnie lub garnki żeliwne. Jak zrobić chleb gryczany dowiesz się z dokładnego przepisu, gdzie każdy etap przygotowania jest szczegółowo wytłumaczony.
Przepis na chleb gryczany jest równie prosty i łatwy w przygotowaniu jak klasyczny pszenny chleb. Z łatwością przygotujesz go w swoim domu. A jak wiadomo, nic nie pobije kanapek zrobionych ze świeżego, domowego chleba.
Alergeny w chlebie gryczany
Lista alergenów dla chleba gryczanego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na chleb gryczany
Wartości odżywcze chleba gryczanego
Chleb gryczany to genialna propozycja pieczywa dla osób na diecie bezglutenowej.
Energia i białka
(71g)
Węglowodany
(71g)
Tłuszcze
(71g)
Witaminy
(71g)
Składniki mineralne
(71g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.