Chatka z piernika
- Miód (250 g)
- Cukier (250 g)
- Masło - pół kostki (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 (600 g)
- Kakao 16% (proszek) - 1 płaska łyżka stołowa (10 g)
- Jajko (1 szt.)
- Białko jajka (1 szt.)
- Cukier puder (200 g)
Przepis na chatkę z piernika krok po kroku
Do garnka włóż pokrojone w kostkę masło. Dodaj do niego cukier oraz miód. Składniki ciągle mieszając podgrzewaj do całkowitego połączenia się.
Następnie masę zdejmij z palnika i pozostaw do ostygnięcia.
Mąkę wymieszaj w osobnej misce z opakowaniem przyprawy do piernika oraz kakao.
W 2 łyżkach wody rozpuść 1 łyżkę stołową sody oczyszczonej i dodaj ją do mąki.
Jajko wybij do ostudzonego miodu i dokładnie wymieszaj.
Miód połącz z mąką i zagnieć jednolite ciasto.
Z ciasta uformuj kulę, owiń ją w folię spożywczą i wstaw do lodówki na 12 godzin.
Z tektury wytnij 4 prostokąty o wymiarach 16 cm x 14 cm. W dwóch prostokątach na wysokości 5 cm zetnij dłuższy z boków w trójkąt (na ściętych trójkątach będzie leżeć dach chatki). Wytnij również 2 prostokąty o wymiarach 12 cm x 5 cm.
Ciasto podziel na pół i zagnieć je ponownie.
Jedną część ciasta rozwałkuj na całej powierzchni blaszki wyłożonej papierem do pieczenia. Piernik piecz w piekarniku nagrzanym do 175°C przez około 15 minut. Czynność powtórz z drugą częścią ciasta.
Z jeszcze ciepłego jednego płata piernika wytnij wszystkie elementy wycięte z tektury.
Z drugiego płata ciasta piernikowego wytnij podstawę pod domek (podstawa musi mieć wymiary większe niż 12 cm x 14 cm).
Z pozostałości ciasta możesz wyciąć choinki, które ozdobią domek.
Białko ubij na sztywną pianę, ciągle ubijając pianę, stopniowo dodawaj cukier puder (otrzymasz lukier).
Powstały lukier przełóż do rękawa cukierniczego.
Lukrem przyklej ścianki chatki do podłogi (największego elementu wyciętego z drugiego ciasta). Ścianki pozostaw na chwilę, aż lukier zastygnie.
Następnie przy pomocy lukru przyklej dach chatki.
Domek udekoruj wedle uznania pozostałym lukrem i dowolnymi słodyczami.
-
Domek z piernika
-
Piernik staropolski
-
Piernik dojrzewający
-
Piernik z powidłami
-
Ciasto piernikowe
-
Piernik Thermomix
-
Piernik pomidorowy
-
Tort piernikowy
-
Piernik przekładany
-
Piernik z pomidorów
-
Piernik z jabłkami
-
Piernik z herbatą
-
Piernik alpejski
-
Piernik z dżemem
-
Szybki piernik na oleju
-
Piernik z powidłami śliwkowymi
-
Piernik długo dojrzewający
-
Piernik wegański
-
Piernik świąteczny
Więcej informacji na temat chatki z piernika
Chatka z piernika to doskonała pozycja na ozdobę na święta Bożego Narodzenia. W dalszej części dowiesz się jak krok po kroku wykonać samodzielnie w domu jadalną ozdobę. Przepis na chatkę z piernika jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania wypieku potrzebne będą następujące produkty: miód, cukier, masło, mąka pszenna, kakao, jajka, białko jaj, cukier puder, przyprawa do piernika oraz soda oczyszczona.
A jak zrobić chatkę z piernika? Masło, miód oraz cukier podgrzewaj do całkowitego połączenia się. Mąkę wymieszaj w osobnej misce z opakowaniem przyprawy do piernika oraz kakao. Sodę rozpuść w ciepłej wodzie i dodaj ją do mąki. Jajko wybij do ostudzonego miodu i dokładnie wymieszaj. Miód połącz z mąką i zagnieć jednolite ciasto. Z ciasta uformuj kulę, owiń ją w folię spożywczą i wstaw do lodówki na 12 godzin. Ciasto podziel na pół i zagnieć je ponownie. Jedną część ciasta rozwałkuj na całej powierzchni blaszki. Piernik piecz w piekarniku nagrzanym do 175°C przez około 15 minut. Z płata piernika wytnij wszystkie elementy domku. Z drugiego płata ciasta piernikowego wytnij podstawę pod domek. Białko ubij na sztywną pianę, ciągle ubijając pianę, stopniowo dodawaj cukier puder. Lukrem przyklej ścianki chatki do podłogi. Ścianki pozostaw na chwilę, aż lukier zastygnie. Następnie przy pomocy lukru przyklej dach chatki.
Miód pszczeli składa się w głównej mierze z węglowodanów (w największej ilości występują monosacharydy, do których zaliczyć możemy glukozę oraz fruktozę). W miodzie znajdziemy także enzymy, które pochodzą głównie z gruczołów ślinowych pszczół – do najważniejszych możemy zaliczyć inwertazę, która hydrolizuje sacharozę do glukozy oraz fruktozy.
Podsumowując pyszna, bożonarodzeniowa chatka z piernika to doskonała propozycja na jadalną dekorację. Piernikowy domek poza walorami estetycznymi może zostać zjedzony. Piernikowa chatka jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty spożywcze niezbędne do jej wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w chatce z piernika
Lista alergenów dla chatki z piernika przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
W przepisie na chatkę z piernika nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- soda oczyszczona
Wartości odżywcze chatki z piernika
Chatka z piernika to doskonała propozycja na dekorację świąteczną, którą można zjeść. Piernik jest dość słodki i wysokokaloryczny, dlatego warto ograniczyć jego ilość w diecie.
Energia i białka
(145g)
Węglowodany
(145g)
Tłuszcze
(145g)
Witaminy
(145g)
Składniki mineralne
(145g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.