Carac
- Mąka pszenna typ 500 (230 g)
- Cukier (30 g)
- Masło (130 g)
- Żółtko jajka (1 szt.)
- Mascarpone (250 g)
- Czekolada deserowa (100 g)
- Cukier puder (200 g)
- Sok z cytryny (90 ml)
- Matcha - proszek (10 g)
Przepis na carac krok po kroku
Do miski wsyp mąkę, dodaj cukier i pokrojone na mniejsze kawałki masło. Wrzuć żółtko i wyrób ciasto rękami.
Ciasto przełóż do foremek i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 stopni piecz przez 7 - 8 minut.
Czekoladę połam na kawałki i umieść w miseczce.
Miskę z czekoladą wstaw do rondelka z gorącą wodą i poczekaj aż ,czekolada całkowicie się rozpuści.
Do dużej miski przełóż serek mascarpone i zacznij go ubijać z cukrem waniliowym. Małymi porcjami wlewaj czekoladę, cały czas ubijając, aż powstanie gęsta jednolita masa.
Mus czekoladowy przełóż do tartaletek, odstaw je do przestygnięcia.
Cukier puder przesiej do miseczki i dodaj do niego sok z cytryny, cały czas mieszając.
Gdy lukier będzie miał już odpowiednią, gęstą konsystencję wsyp do niego matchę i zamieszaj.
Gotowym lukrem ozdób tartaletki.
-
Tartaletki z warzywami
-
Tartaletki z gruszkami
-
Tartaletki z owocami
-
Tartaletki z pieczarkami
-
Tartaletki wytrawne
-
Tartaletki z mascarpone i owocami
-
Tarta truskawkowa
-
Tartaletki bez pieczenia
-
Tarta z burakami
-
Tartaletki na słono
-
Tarta z kurczakiem i pieczarkami
-
Kruche babeczki z kremem mascarpone
-
Tartaletki z kremem
-
Tartaletki z ciasta francuskiego na słodko
-
Tartaletki z budyniem
-
Tartaletki wytrawne z kurczakiem
-
Tartaletki cytrynowe z bezą
-
Kruche ciasto z żółtkami
-
Tartaletki
Więcej informacji na temat carac
Carac to szwajcarskie babeczki, które przypadną do gustu każdemu miłośnikowi domowych wypieków. Te słodkie ciastka są nie tylko smaczne, ale również piękne. Wspaniale udekorują każdy stół. Choć tartaletki są wypiekami popularnymi w Polsce, to te szwajcarskie zachwycają najbardziej nietypowym kolorem lukru, który jest intensywnie zielony. Oczywiście można posiłkować się gotowym produktem o zielonym kolorze, jednak najlepszą opcją jest zrobienie go samodzielnie w domu. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób ten przepis odpowie na twoje pytanie i przekona cię, że przygotowywanie słodkości wcale nie jest takie trudne, jak może się wydawać.
Ten przepis składa się z trzech etapów, każdy jest równie ważny. Pierwszym z nich jest stworzenie ciasta na tartaletki. Najlepiej w tej przypadku sprawdza się kruche ciasto, o maślanym smaku. W wersji wegańskiej masło można też zastąpić margaryną w kostce. W obu wersjach ciasto wyjdzie smaczne, miękkie i bardzo elastyczne. Dzięki czemu łatwo jest je dopasować do foremek. Najlepiej skorzystać z tych metalowych, gdyż silikonowe, czy papierowe nie trzymają odpowiedniego kształtu, przez co ciężko jest przygotować je we właściwy sposób, a potem napełnić kremem. Podpieka się je tylko chwilę, jednak jeśli mają pomieścić sporo kremu, dobrze jest obciążyć je specjalnymi metalowymi obciążnikami, albo po prostu wykorzystać ryż czy groch i papier do pieczenia. Dzięki temu ciasto na środku nie wyrośnie za bardzo.
W środku Carac skrywają przepyszny czekoladowy mus, który po schłodzeniu nieco tężeje i zastyga. Robi się go na bazie topionej czekolady i serka mascarpone. Warto jest wybrać do jego stworzenia czekoladę deserową, która nie jest aż tak gorzka, przez co krem jest naprawdę smaczny. Można również sięgnąć po mleczną lub zmieszać dwie na raz. To sprawi, że krem będzie miał naprawdę ciekawy smak.
Charakterystycznym znakiem tych tartaletek jest ich zielony lukier. Nie występują one w żadnym innym kolorze. By osiągnąć ten efekt w domowej kuchni dobrze jest do tradycyjnego lukru dodać naturalny zielony barwnik. W przepisie jest nim sproszkowana herbata matcha, jednak można użyć również spiruliny, czy soku ze szpinaku. Ze względu na dużą zawartość cukru ich smak nie jest wcale wyczuwalny.
Alergeny w carac
Lista alergenów dla Carac przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- mascarpone
- Czekolada deserowa
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze carac
Te ciastka, tak jak inne słodkości, nie powinny gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(266g)
Węglowodany
(266g)
Tłuszcze
(266g)
Witaminy
(266g)
Składniki mineralne
(266g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.