Kuchnia szwajcarska

Ilustracja: Kuchnia szwajcarska - charakterystyka, dania, przepisy, porady

Kuchnia szwajcarska to połączenie wpływów i tradycji z sąsiednich krajów. Położenie geograficzne oraz podział administracyjny Szwajcarii wpływają znacząco na kulturę i jedzenie. Kraj ten słynie z pięknego alpejskiego krajobrazu, który to wpływa na tradycyjne kulinarne regionu. Dodatkowo odrębne kulturowo kantony dostarczają swoich charakterystycznych potraw czy przysmaków. Podróż po Szwajcarii to nie tylko odkrywanie nowych miejsc, ale także smaków.

Kuchnia szwajcarska - charakterystyka, dania, przepisy, porady

Szwajcaria to kraj kojarzący się z narciarstwem, produkcją zegarków czy wysokim poziomem życia. Co wiadomo na temat kuchni szwajcarskiej? Jakie są jej tradycyjne dania i przysmaki? O tym wszystkim w artykule poniżej.

Kuchnia szwajcarska – ser, czekolada i ziemniaki

Szwajcarskie jedzenie, a uwarunkowania kulturowe i geograficzne

Szwajcaria to kraj wielu kultur z uwagi na swoje położenie i podział geograficzny. Ma to swoje odzwierciedlenie w daniach i potrawach, które wywodzą się ze Szwajcarii, a tak naprawdę dużo zawdzięczają krajom sąsiednim. Kuchnia szwajcarska to nie to samo co kuchnia śródziemnomorska. Potrawy są ciężkostrawne, ale również mocno sycące, co będzie miało duże znaczenie w alpejskim klimacie.

Cym charakteryzuje się kuchnia szwajcarska? Każdy zapewne bez wahania wspomni o serach czy czekoladzie. Ciekawostką będzie jednak dla wielu to, że ze Szwajcarii wywodzi się dużo smacznych dań ziemniaczanych. Takie jedzenie związane jest w ogromnym stopniu z kulturą i pogodą. Tradycje rolnicze i zimowa aura wpływają na taki, a nie inny wybór składników na dania. Przepisy te są jednak bardzo proste i szybkie w wykonaniu.   

Kuchnia szwajcarska oparta jest na tradycjach kuchni niemieckiej, włoskiej i francuskiej. Bierze się to z faktu, iż kraj ten podzielony jest na tzw. kantony, które różnią się od siebie nawet językiem urzędowym. Taka różnorodność regionów pozwala tworzyć dania oraz przysmaki, które będą ciekawe i smaczne, a zarazem niepowtarzalne w innych częściach Szwajcarii. Sery, czekolada, ziemniaki czy ryby to proste i łatwo dostępne składniki, które jednak pozytywnie wpływają na smak jedzenia.

Ciekawostki na temat kuchni szwajcarskiej

Jak już wcześniej zostało wspomniane przepis na tradycyjna potrawę czy przysmak szwajcarski nie jest zbyt skomplikowany. Potrzebne są składniki, które można dostać w każdym sklepie. Kuchnia szwajcarska jest zdecydowanie łatwiejsza w przyrządzeniu niż kuchnia śródziemnomorska, gdzie przygotowuje się owoce morza czy kuchnia bliskowschodnia, które obejmuje składniki nie do końca dostępne w Europie.

Aby móc skosztować prawdziwego dania, które wywodzi się ze Szwajcarii, warto uciec z miejskich aglomeracji i skosztować potraw w niewielkich karczmach czy gospodach na wsiach. To właśnie tam najłatwiej jest poznać smaki Szwajcarii, które bazują na wieloletniej tradycji. W restauracjach często uwzględniane są potrawy z innych kultur, jak te z kuchni bliskowschodniej czy kuchni śródziemnomorskiej tak, aby zadowolić wszystkich gości. Niemniej jednak, aby poznać kuchnię i ciekawostki danego regionu, warto pójść do małej karczmy poza granicami dużych miast.

Tradycyjne potrawy szwajcarskie - przepisy

Szwajcarskie dania z wykorzystaniem sera

Jedną z najpopularniejszym potraw jest raclette. Jest to inaczej mówiąc usmażony ser, który posypuje się różnymi dodatkami takimi jak pieprz czy czosnek. Ser przyrządzany jest na tradycyjnej patelni lub specjalnym urządzeniu. Ser, który wykorzystuje się do raclette jest dostępny w każdym sklepie. Całe danie idealnie dopełniają ziemniaki, warzywa konserwowe czy chleb. Alternatywnie można także podać kawałki mięsa, które to zwiększą poziom sytości potrawy.

Kolejną potrawą na bazie sera jest fondue. W Polsce ta nazwa kojarzy się najbardziej z wersją czekoladową na słodko. W Szwajcarii fondue przygotowywane jest z rozpuszczonego sera, przypraw i białego wina. Danie, które wygląda na ekskluzywne, podawane jest w garnku wyposażonym w dwuzębny widelec. Służy on  do nabijania kawałków pieczywa czy ziemniaków i namaczania w fondue.

Innym daniem, które to oparte jest na serze jest Älplermagronen. To tradycyjna szwajcarska zapiekanka bardzo prosta w przygotowaniu. Składnikami tego dania są jedynie ziemniaki, śmietana, cebula i ser. Jak widać są to produkty, które pochodzą jedynie z rolnictwa i gospodarstw.

Tradycyjne dania szwajcarskie na słono

Szwajcaria słynie ze smacznych placków przygotowywanych na słono podobnie jak kuchnia bliskowschodnia. Jednym z nich jest  wähe, który poza wersją wytrawną może być podawany także na słodko czy z owocami. Innym przykładem jest placek rösti, który przyrządzony jest z ugotowanych lub surowych ziemniaków. Jest to chrupiący przysmak, który przypomina polski placek ziemniaczany.

W Szwajcarii popularne są również jadalne kasztany marroni. Sprzedawane są w każdym miejscu praktycznie. Najczęściej spotkać je można na miejskich uliczkach czy świątecznych jarmarkach. Warto jednak pamiętać o tym, ze kasztany jadalne to nie te same, które są na drzewach w Polsce.

Tradycyjny makaron, który wywodzi się ze Szwajcarii to szpecle. Podawany jest na różnorodny sposób. Może być spożywany jako odrębne dania, a może być także dodatkiem do zupy czy innych potraw. Prostota wykonania i mała ilość składników to cechy charakterystyczne szpecli.

Słodkie przysmaki ze Szwajcarii - propozycje

Szwajcaria słynie z pysznych deserów. Nawiązując do wyżej wymienionych kasztanów można za przykład podać vermicelles czyli deser przyrządzony na bazie musu kasztanowego. Najpopularniejszą wersją tego przysmaku jest ta podawana z bitą śmietaną. Również fondue można przygotować w wersji na słodko z czekoladą.

Szwajcarskie chałki to smaczne tradycyjne pieczywo. Występują w wersji maślanej jak butterzopf czy w wersji neutralnej jak zopf. Taka chałka idealnie komponuje się z miodem czy dżemem i stanowi propozycję na słodkie śniadanie. Inną propozycją na smaczne rozpoczęcie dnia jest rodzaj muesli birchermüesli. Dodaje energii na cały dzień.

Wszelkiego rodzaju desery przyrządzone na bazie czekolady to charakterystyczne dla Szwajcarii przysmaki. Czekolada to symbol tego kraju, dlatego nie może jej zabraknąć w tradycyjnych daniach. Będąc w Szwajcarii, warto zasmakować w wielu potrawach i daniach, aby móc odkryć prawdziwe tradycje każdego regionu.

Pozostałe przepisy kuchni szwajcarskiej

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto