Buraczki zasmażane po staropolsku
- Buraki gotowane - 4 sztuki (300 g)
- Śmietana 12% - 2 łyżki (20 g)
- Mąka krupczatka - 2 łyżki (20 g)
- Masło - 1 łyżka (10 g)
- Sok z cytryny - 1 łyżka (10 ml)
- Czosnek - 1 ząbek (5 g)
Przepis na buraczki zasmażane po staropolsku krok po kroku
Ugotowane buraki zetrzyj na tarce, masło rozpuść w rondelku.
Dodaj mąkę i wymieszaj z masłem.
Dodaj starte na tarce buraki i wymieszaj.
Wlej śmietanę i odrobinę wody.
Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę, sok z cytryny, sól i pieprz.
Więcej informacji na temat buraczków zasmażanych po staropolsku
Buraczki zasmażane po staropolsku to idealny pomysł na dodatek do dań obiadowych.
Pamiętaj, aby zawsze w towarzystwie mięsa i ziemniaków znalazła się spora dawka świeżych warzyw.
Zatem, jak zrobić buraczki zasmażane po staropolsku?
W pierwszej kolejności zaopatrz się w buraki, masło, mąkę, śmietanę, sok z cytryny, sól i pieprz.
Ugotowane buraki zetrzyj na tarce, masło rozpuść w rondelku. Dodaj mąkę i wymieszaj z masłem. Dodaj starte na tarce buraki i wymieszaj. Wlej śmietanę i odrobinę wody. Dodaj czosnek przeciśnięty przez praskę, sok z cytryny, sól i pieprz. Nie pomijaj dodatku cebuli i czosnku, które mają właściwości antywirusowe i przeciwbakteryjne, dlatego warto o niej pamiętać szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Dodatkowo warzywa te nadają aromat całej potrawie.
Nasz pyszne buraczki są dobre do obiadu.
Wielu z nas nie używa na co dzień buraków i nie włącza ich przetworów do swojego codziennego jadłospisu, a to duży błąd. Buraki to cenne warzywa, które są bardzo zdrowe i korzystnie wpływają na nasz organizm. Swoje właściwości zdrowotne zawdzięcza betalainom. Dzięki nim nasza odporność staje się lepsza, wolniej łapiemy infekcje, dodatkowo wyganiają wolne rodniki z naszego organizmu, co zapobiega tworzeniu się procesom kancerogennym i mutagennym. Już jedna szklanka soku z buraków potrafi uchronić nas przed katarem, uwolni nas od zgagi, a także obniży ciśnienie krwi. Dlatego zaleca się spożywanie soku z buraków sportowcom i osobom aktywnym fizycznie, ponieważ są w stanie poprawić wydolność organizmu.
Skoro już wiesz, jak powstają nasze buraczki, wypróbuj mój przepis i przekonaj się, jaka jest smaczna.
W przepisie została użyta zwykła mąka pszenna, naturalnie zawierająca gluten w swoim składzie. Będzie to niezwykle ważna informacja dla wszystkich osób na diecie bezglutenowej, które zmagają się z chorobami glutenozależnymi. Do których należy celiakia, alergia na pszenicę czy nadwrażliwość na gluten.
Wypróbuj mój przepis na buraczki zasmażane po staropolsku i przekonaj się, jakie są smaczne.
Alergeny w buraczkach zasmażanych po staropolsku
Lista alergenów dla buraczków zasmażanych po staropolsku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
- Masło
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka krupczatka
Wartości odżywcze buraczków zasmażanych po staropolsku
Możesz samodzielnie ugotować buraki lub kupić już ugotowane.
Energia i białka
(0g)
Węglowodany
(0g)
Tłuszcze
(0g)
Witaminy
(0g)
Składniki mineralne
(0g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.