Biszkopt kakaowy
- Jajko (7 szt.)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (200 g)
- Mąka ziemniaczana (50 g)
- Kakao 16% (proszek) (100 g)
- Cukier (200 g)
Przepis na biszkopt kakaowy krok po kroku
Dno tortownicy wyłóż papierem do pieczenia, następnie zapnij obręcz tortownicy przyciskając papier do pieczenia z dwóch stron.
Piekarnik rozgrzej do 180 stopni C (bez termoobiegu).
Żółtka jaj oddziel od białek. Białka ubij na sztywną pianę, następnie dodawaj po łyżce cukru cięgle miksując białka.
Następnie do dokładnie ubitej masy białkowej z cukrem dodawaj po jednym żółtku, ciągle miksując masę białkową. Kolejne żółtko dodaj dopiero wtedy, gdy poprzednie dobrze połączy się z masą.
Po dodaniu ostatniego żółtka masę miksuj jeszcze przez około 10 minut.
Do miski przesiej mąkę pszenną, ziemniaczaną, kakao oraz łyżeczkę proszku do pieczenia. Suche składniki dokładnie wymieszaj.
Do ubitych białek dodaj 1/3 część mieszanki mąki i ciasto miksuj na najmniejszych obrotach miksera. Czynność powtórz jeszcze 2 razy, do momentu wymieszania wszystkich składników ze sobą.
Masę przelej do formy, rozprowadź ją równomiernie za pomocą łyżki lub szpatułki.
Ciasto opiecz około 35 minut w rozgrzanym piekarniku.
Po tym czasu ciasto wyjmij z piekarnika i pozostaw do całkowitego wystygnięcia.
Gdy ciasto ostygnie obkrój ciasto przy obręczy , zdejmij obręcz i wyjmij ciasto.
Gotowe ciasto podziel na 3 blaty i przełóż dowolnym kremem oraz udekoruj według uznania.
-
Biszkopt
-
Biszkopty
-
Biszkopty na tort
-
Biszkopt na tort
-
Biszkopt z 4 jajek
-
Biszkopt czekoladowy
-
Ciasto biszkoptowe
-
Biszkopt rzucany
-
Biszkopt orzechowy
-
Biszkopt bezglutenowy
-
Biszkopty bez cukru
-
Biszkopt z makiem
-
Biszkopty do tiramisu
-
Ciasto z białek i budyniu
-
Biszkopt ze szpinakiem
-
Biszkopt bez mąki ziemniaczanej
-
Biszkopt z olejem
-
Biszkopt na roladę
-
Biszkopt
Więcej informacji na temat biszkoptu kakaowego
Biszkopt kakaowy to świetny pomysł na tort. Super sprawdzi się na urodzinach czy innych uroczystościach rodzinnych. Przepis na biszkopt kakaowy jest naprawdę prosty i nie wymaga od nas dużych umiejętności kulinarnych. Ciasto pochodzi z kuchni polskiej i świetnie sprawdzi się dla osób będących na diecie wegetariańskiej. W dalszej części dowiesz się jak upiec ten pyszny i udany biszkopt. Do przygotowania ciasta potrzebujemy następujących produktów spożywczych: jajek, mąki pszennej, mąki ziemniaczanej, kakaa, cukru oraz proszku do pieczenia. Produkty te są przystępne cenowo, dlatego warto wypróbować naszego przepisu.
A więc jak zrobić biszkopt kakaowy? Wystarczy że nagrzejemy piekarnik do 180 stopni. Wyłożymy formę papierem do pieczenia. Żółtka oddzielimy od białek. Następnie białka ubijamy na sztywną pianę, dodając powoli cukier. Po połączeniu się składników dodajemy powoli żółtka cały czas miksując, po dodaniu wszystkich żółtek ciasto miksujemy jeszcze przez 10 minut. Do oddzielnej miski przesiewamy mąkę, proszek do pieczenia i kakao, następnie wszystkie składniki mieszamy. Do ubitych białek dodajemy powoli wcześniej przygotowaną mąkę i miksujemy na najniższych obrotach miksera. Ciasto przewalamy do foremki i wstawiamy do piekarnika. Upieczony biszkopt wyciągamy z piekarnika i pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia. Ciemny biszkopt obkrój wkoło nożem i wyciągnij z formy, przetnij na trzy części i przełóż dowolną masą, możesz również udekorować go dowolnymi owocami.
Jednym z głównych składników ciasta jest kakao, które ma bardzo dużo składników mineralnych i witamin, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Kakao zawiera w sobie składniki, które wpływają na nasze samopoczucie oraz humor. Kakao zawiera witaminy z grupy B i witaminę E. Kakao zawiera również spore ilości żelaza i magnezu, dlatego produkt ten jest często polecany przez lekarzy dla osób borykających się z anemią.
Podsumowując biszkopt kakaowy świetnie sprawdzi się jako słodki dodatek do kawy i herbaty. Niejedna osoba sięgnie po następny kawałek tego pysznego ciasta. Jak widać przepis naprawdę nie jest trudny, dlatego każdy poradzić sobie z nim bez większych problemów. Jest to dobry przepis na szybki i smaczny deser.
Alergeny w biszkopcie kakaowym
Lista alergenów dla biszkoptu kakaowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze biszkoptu kakaowego
Biszkopt kakaowy to doskonała propozycja na pyszny i szybki deser. W naszej diecie nie powinien jednak występować zbyt często.
Energia i białka
(180g)
Węglowodany
(180g)
Tłuszcze
(180g)
Witaminy
(180g)
Składniki mineralne
(180g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.