Berber whisky
- Zielona herbata napar bez cukru - 2 szklanki (500 ml)
- Mięta (50 g)
- Miód (150 g)
Przepis na berber whisky krok po kroku
Liście mięty umieść w dzbanku, zalej wrzącym naparem z zielonej herbaty.
Gdy napar nieco przestygnie dodaj do niego miód i dokładnie wymieszaj.
Więcej informacji na temat berber whisky
Berber Whisky to tradycyjny napój bezalkoholowy na bazie herbaty i miodu. Nazwa wskazuje na trunek alkoholowy z dodatkiem whisky, nic bardziej mylnego. Napój ten jest bardzo słodki, zawiera ogromne ilości cukru lub miodu. W Maroko odmówienie wypicia berber whisky równoważne jest z brakiem szacunku do gospodarza. Dlatego tak ważne jest abyśmy przed rozpoczęciem podróży zapoznali się z lokalnymi tradycjami, spożywanymi w danym kraju posiłkami i znaczeniem różnych gestów, które w naszej kulturze mają pozytywne znaczenie. Berber Whisky to gotowany w dzbanku napar z zielonej herbaty odmiany gun powder oraz mięty nana. Napar słodzi się cukrem lub miodem, na wierzchu powinna wytworzyć się charakterystyczna piana, która świadczy o prawidłowym przygotowaniu naparu. Proporcje przygotowania herbaty to pięć łyżeczek cukru na każdą jedną łyżeczkę suszonej herbaty. Słodki napój w krajach bliskiego wschodu uznawany jest za remedium na przetrwanie upałów na pustyni.
Herbata zielona typu gunpowder to pochodząca z Chin liściasta herbata o bardzo wyrazistym smaku. Herbata ma trawiasty aromat, który jest nieco cierpki i przypominający napary z mięty. Herbata tej odmiany bogata jest w teinę, dlatego świetnie nadaje się, gdy potrzebujesz pobudzenia. Najlepiej pić ją rano lub w południe. Mięta nana to odmiana mięty uprawiana na bliskim wschodzie. Ma ona łagodniejszy smak niż mięta pieprzowa, nie jest tak ostra. Świetnie nadaje się do podania dzieciom, można ją także łączyć z innymi ziołami lub cytryną albo miodem. Mięta ma silne właściwości bakteriobójcze. Zawarte w niej olejki eteryczne mają działanie chłodzące. Mięta ma działanie relaksujące i rozluźniające. Dodawać ją można do ciężko strawnych, tłustych posiłków, ponieważ poprawia wydzielanie soku żołądkowego co powoduje lepsze trawienie.
Podsumowując berber whisky to niezbyt zdrowy napój, ze względu na bardzo dużą zawartość cukru. Spożywać go można na ciepło i na zimno, jednak nie powinien on stanowić większości spożywanych przez nas płynów. Pamiętajmy, że każdy kraj ma swoje tradycje i potrawy regionalne najlepiej smakują w danym kraju. Gorący klimat, pustynia i tamtejsza kultura w połączeniu ze słodkim naparem to doskonałe połączenie, które poza granicami Maroko i innymi warunkami cywilizacyjnymi nie smakują już tak samo.
Alergeny w berber whisky
Lista alergenów dla berber whisky przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na berber whisky
Wartości odżywcze berber whisky
Berber whisky to napój zawierający bardzo duża ilość cukru. Nie powinny go spożywać osoby chorujące na cukrzycę i insulino oporność. Powinien być traktowany raczej jako napój spożywany od święta niż codzienna herbatka.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
-
miód,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.