Z czego robi się whisky?

Z czego robi się whisky
Z czego robi się whisky
ikona podziel się
Opublikowano: 01.05.2023 r., 19:37 | Autor: Patrycja Czerwiak

Z czego robi się whisky? Jest to alkohol, który produkowany jest z różnych zbóż. Alkohole, które kryją się pod tą nazwą i są produkowane w Irlandii, zwykle pochodzą z jęczmienia. W Stanach Zjednoczonych stawia się raczej na mieszanki różnych zbóż. A więc, z czego można wyprodukować whisky?

Ten wysokoprocentowy napój powstaje zwykle w procesie podwójnej destylacji zacieru ze słodu jęczmiennego.

Z czego robi się whisky? Co jeszcze warto wiedzieć?

Z czego robi się whisky? Jest to alkohol, który produkowany jest z różnych zbóż. Alkohole, które kryją się pod tą nazwą i są produkowane w Irlandii, zwykle pochodzą z jęczmienia. W Stanach Zjednoczonych stawia się raczej na mieszanki różnych zbóż. A więc, z czego można wyprodukować whisky?

  1. Z jęczmienia,
  2. Żyta,
  3. Kukurydzy,
  4. Pszenicy,
  5. Ryżu.

Ten wysokoprocentowy napój powstaje zwykle w procesie podwójnej destylacji zacieru ze słodu jęczmiennego. Tak powstaje najpopularniejsza irlandzka i szkocka whisky. W innych krajach spotyka się raczej mieszanki różnych rodzajów zbóż.

Wiele osób zastanawia się, jak produkuje się alkohol, który uwielbiają, w tym również jak wyprodukować whisky. A więc jak się robi whisky? Pierwszym etapem jest słodowanie, które polega na umieszczeniu ziaren jęczmienia w ciepłym i wilgotnym środowisku, co skutkuje ich kiełkowaniem. Ten proces jest niezwykle istotny dla dalszej produkcji. To w tym momencie, dzięki działaniu enzymów, cukier zawarty w nasionach zamienia się w cukry proste, które można z powodzeniem użyć do produkcji alkoholu. Bez nich nie odbędzie się fermentacja. Słodowanie przerywa się poprzez osuszanie ziaren gorącym powietrzem, a po roztarciu zalewa się je gorącą wodą. Czasami zamiast suszenia używane jest torfowanie, czyli suszenie słodu nad palącym się torfem (na wpół zwęglony mech i pozostałości roślin) co ma wpływ na końcowy smak whisky, wzbogacając ją o nuty dymu i torfu. Następnie należy do ziaren dodać drożdże. To również niezbędny składnik fermentacji. Gdy fermentacja przebiegnie prawidłowo, kolejnym równie istotnym procesem jest destylacja. Zwykle przeprowadza się ją dwukrotnie. Irlandzkie gatunki z kolei są poddawane trzykrotnej destylacji. Niezwykle ważne jest również leżakowanie whisky. To ten proces, który następuje już po destylacji. Alkoholu nie można nazwać whisky, gdy pominie się ten etap jego przygotowania. To właśnie leżakowanie nadaje mu odpowiednie walory smakowe i zapachowe. Alkohol odpoczywa w specjalnych dębowych beczkach. w Szkocji i Irlandii okres ten wynosi 3 lata, amerykański alkohol może być zabutelkowany już po 2 latach. Whisky nie dojrzewa wewnątrz butelki, zatem wiek podany na etykiecie oznacza czas pomiędzy destylacją a zabutelkowaniem. Rodzaj beczki wykorzystanej do leżakowania whisky ma kluczowe znaczenie dla smaku, aromatu i wyglądu trunku, który absorbuje z dębu taniny i całe mnóstwo innych związków organicznych. W Szkocji, Irlandii i innych krajach do leżakowania używa się beczek, które wcześniej były już wykorzystane np. po bourbonie, sherry lub innych trunkach. To istotnie wpływa na końcowy efekt smakowy trunku. Dlatego, na runku można spotkać tak wiele różnych rodzajów tego alkoholu. Różni się, nie tylko tym z czego powstaje, ale również samym procesem powstawania.

Teraz gdy wiesz, z czego powstaje i jak zrobić whisky możesz sięgnąć po ten trunek, w pełni doceniając jego smak, aromat i to jak cały proces produkcji wpływa na ten smaczny alkohol. Jeśli szukasz pomysłu na to, z czym go podawać koniecznie sięgnij po wyróżnione propozycje na tej stronie.

Polecane przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto