Jak pić whisky?

Jak pić whisky
Jak pić whisky
ikona podziel się
Opublikowano: 01.05.2023 r., 19:37 | Autor: Ewa Cierpiał

Whisky można pić:

 • samodzielnie
 • z dodatkiem kostek lodu
 • z dodatkiem wody
 • z Colą
 • z sokiem pomarańczowym
 • z sokiem jabłkowym
 • z sokiem z cytryny
 • ze Sprite’em

Jak pić whisky? Co jeszcze warto wiedzieć?

Whisky to napój alkoholowy, za którego kolebkę uznaje się Irlandię. Powstaje poprzez destylację zacieru zbożowego i poddawana jest dojrzewaniu w drewnianych beczkach. Oprócz Irlandii produkowana jest również w Szkocji, Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. Whisky po raz pierwszy pojawiła się na kartach historii w Irlandii już w VII wieku. To wówczas powstała za sprawą iryjskich mnichów, którzy produkowali trunek na bazie fermentujących owoców w celu leczenia chorych. Według podań to św. Patryk odpowiedzialny jest za wynalezienie whisky. Nic dziwnego, że w Irlandii szczególnie upamiętniany jest dzień jego śmierci- 17 marca.

Na początku trunek będący pierwowzorem whisky występował pod nazwą ‘uisge beatha’, co z języka galickiego można przełożyć na ‘woda życia’. Głównie dlatego, że używano jej tylko do leczenia. Miała przedłużać życie, łagodzić niektóre dolegliwości (np. bóle brzucha) i choroby tj. ospa czy paraliż. W IX wieku woda życia trafiła do Szkocji. Siedem wieków później pojawiają się zapiski o wodzie życia, która powstaje z jęczmienia. Wtedy też działanie lecznicze zaczęło mieć drugorzędne znaczenie. Na przełomie XVII i XVII wieku wprowadzono wysokie podatki na whisky w Irlandii i Szkocji, co spowodowało wzrost nielegalnych, domowych produkcji. Whisky w legalnych źródłach przygotowywana była głównie na eksport do innych członków imperium brytyjskiego. Wraz z wymyśleniem w 1823 roku alembiku, czyli szklanego naczynia z rurką używanego do destylacji rozpoczęto przemysłową produkcję whisky. W latach 80. XIX wieku we Francji miała miejsce prawdziwa plaga mszyc- filoksery winiec, która spustoszyła winnice. To przełożyło się na spadek produkcji koniaku, którego miejsce zajęła whisky.

Obecnie na rynku można spotkać 3 kraje pochodzenia whisky. W Szkocji produkowana jest ze słodu jęczmiennego lub miksu whisky z innych zbóż i minimum 3 lata musi dojrzewać w dębowych beczkach. W Stanach Zjednoczonych whisky powstaje z kukurydzy, żyta, pszenicy lub jęczmiennego słodu. Jej czas dojrzewania w dębowych beczkach to minimum 2 lata. W Irlandii produkuje się whisky tylko z jęczmienia i jego słodu, konieczna jest trzykrotna destylacja, a dojrzewanie trwa minimum 3 lata.

Jeśli zainteresował Cię artykuł „jak pić whisky” to znak, że nie raz spotkałeś się z tym trunkiem. Niektórzy rozsmakowują się w whisky, jej smaku i aromacie. Są też osoby, dla których smak przypomina aromat starej szafy. Jest również teoria, że do smaku whisky trzeba po prostu dojrzeć i nie od razu wszystkim pasuje. Więc jak powinno się pić whisky, by wyciągnąć z niej to, co najlepsze?

Przede wszystkim znaczenie ma naczynie. Whisky zazwyczaj podaje się w szklance z grubym, szerokim i ciężkim dnem. W sklepach spotkać można np. okrągłe szklanki pod nazwą „old fashioned”. Ten kształt miał ułatwić członkom klubów dla gentelmanów odstawianie szklanek nawet na pikowane kanapy. Obecnie w zależności od tego, w jaki sposób będziemy spożywać, możemy dobrać odpowiednie szklanki lub kieliszki.

Dyskusja na temat tego jak prawidłowo pić whisky rozgrzewa do czerwoności fora dyskusyjne. Najbardziej popularną (i według niektórych- najbardziej dopuszczalną) formą picia whisky jest jej podanie z kostkami lodu lub z niewielkim dodatkiem wody. Pijąc whisky z lodem, warto zwrócić uwagę na to, by lód zbyt szybko się nie rozpuścił i nie rozcieńczył whisky. Żeby tego uniknąć można sięgnąć po duże bryły lodu. A najlepiej po sztuczne kostki lodu obniżające temperaturę trunku bez rozcieńczenia.

Ze względu na to, że smak whisky zależy przede wszystkim od składników, z jakich została przygotowana. Niektóre z nich, szczególnie typu blended, wyróżniają się wyraźnym smakiem spirytusu, stąd chęć poprawy jej smaku różnymi dodatkami. Do takich najczęściej spotykanych zalicza się colę. Jednak to nie jedyny dodatek, z jakim można podać whisky. Występuję bowiem ona z dodatkiem soku pomarańczowego, soku z cytryny, soku jabłkowego czy Sprite’a. Wszystko zależy od upodobań i ulubionego smaku konsumenta.

Myślę, że każda dorosła osoba wie, z czym pić whisky by jej smak na pewno sprawiał przyjemność. Jednak dobrze od czasu do czasu przetestować również inny sprawdzony sposób na drinki.

Zobacz pytania podobne do jak pić whisky?

Polecane przepisy

Załóż konto
 • zapisywać ulubione przepisy
 • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
 • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto