Zupa z maślaków
- Świeże leśne grzyby - maślaki (600 g)
- Ziemniaki późne - 3 szt (210 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
- Bulion warzywny - 4 szklanki (1000 ml)
- Jogurt grecki 0% tłuszczu - 2 łyżki (50 ml)
- Masło (5 g)
Przepis na zupę z maślaków krok po kroku
W dużym garnku rozgrzej masło i podsmaż na nim drobno posiekaną cebulę. Dodaj do niej opłukane i podzielone na mniejsze kawałki maślaki. Następnie wrzuć na patelnię obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki.
Całość zalej bulionem. Dopraw solą, pieprzem i gałką. Gotuj zupę przez 30 minut do pełnej miękkości ziemniaków.
Odrobinę zupy przelej do miseczki i dodaj do niej jogurt. Całość wymieszaj i wlej do garnka z zupą.
Poczekaj aż zupa zagotuje się.
Zupę dokładnie zblenduj, żeby powstał gęsty krem.
Więcej informacji na temat zupy z maślaków
Zupa z maślaków to świetny pomysł na naprawdę smaczny i aromatyczny posiłek, który świetnie sprawdzi się zarówno na obiad, jak i kolację. Całość jest niezwykle łatwa w przygotowaniu i zaskakuje głębokim smakiem świeżych grzybów. Dodatek jogurtu wpływa na jej gęstą konsystencję i dodaje jej lekkości. Świetnie smakuje podawana z domowymi grzankami z chleba.
Przepis na zupę z maślaków jest niezwykle prosty i zajmuje niezbyt dużo czasu. To świetna opcja dla osób zapracowanych, a także tych, które nie przepadają za długim siedzeniem w kuchni. Do jej przygotowania wystarczy tylko garnek i blender. Zupę można podawać również w wersji niezblendowanej, jednak w formie kremu prezentuje się lepiej.
Do przygotowania tej potrawy najlepiej sprawdzą się świeże maślaki, które bez problemu można kupić w sezonie jesiennym. Są tak wspaniałe i pyszne, że zupa z ich dodatkiem ma dużo lepszy smak. Poza sezonem można również wykorzystać grzyby mrożone. W tej opcji suszone nie będą zbyt dobrym wyborem.
Grzyby leśne są zwykle cenione tylko ze względu na swój wspaniały smak, a pomijany jest ich wpływ na zdrowie. To bardzo niesprawiedliwe, gdyż mają one naprawdę fantastyczny potencjał. To źródło witamin z grupy B, które wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Dostarczają również sporo selenu i witaminy D, oba związki są niezbędne do utrzymania zdrowia, a także dobrego funkcjonowania układu odpornościowego.
To pyszna opcja na naprawdę szybki posiłek, który pięknie się prezentuje. Będzie idealną opcją na sycący obiad czy kolację. Całość ze względu na prostotę nada się świetnie nawet dla osób, które zabierają się za przygotowanie zupy grzybowej dopiero po raz pierwszy. To dobra na pyszny i rozgrzewający jesienny posiłek. Można również przygotować ją na święta. W wielu domach to właśnie zupa grzybowa jest tą, która pojawia się na stołach.
Jeśli szukasz inspiracji na to jak zrobić zupę z maślaków, by była naprawdę smaczna i sycąca, a przy tym nieskomplikowana, to ten przepis przypadnie ci do gustu. Całość jest również zdrowsza. Zwykle zupa grzybowa podawana jest ze śmietaną, w tym wypadku zamieniona została ona na jogurt, który ma mniejszą zawartość tłuszczu, a dużo większą białka.
Alergeny w zupie z maślaków
Lista alergenów dla zupy z maślaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Jogurt grecki 0% tłuszczu
- Masło
Wartości odżywcze zupy z maślaków
To zdrowa zupa, która dostarcza sporo białka, a także cennych składników mineralnych i prozdrowotnych.
Energia i białka
(328g)
Węglowodany
(328g)
Tłuszcze
(328g)
Witaminy
(328g)
Składniki mineralne
(328g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.