Zupa truskawkowa
- Truskawki (600 g)
- Cukier - 3 łyżki (36 g)
- Kisiel (proszek) - 1 łyżka (30 g)
- Makaron bezjajeczny (60 g)
Przepis na zupę truskawkową krok po kroku
Makaron ugotuj, według instrukcji na opakowaniu, odcedź i wypłucz pod zimną wodą.
Truskawki umyj i lekko pokrój.
Gotuj truskawki ze szklanką wody około 3 minuty.
Następnie zblenduj truskawki.
Kisiel rozmieszaj z 3/4 szklanki zimnej wody i dodaj do truskawek i dokładnie wymieszaj.
Podgrzewaj truskawki, aż trochę zgęstną.
Wystudź zupę truskawkową i podawaj z makaronem.
Więcej informacji na temat zupy truskawkowej
Truskawki kojarzą się wszystkim z latem i słoneczną, upalną pogodą, w którą raczej staramy się ograniczyć ciepłe posiłki i czas poświęcony na gotowanie. Rozwiązaniem są tutaj chłodniki, które najczęściej kojarzone są z buraczkami i wytrawnymi zupami, ale można robić je także z owoców. Jest też dobra wiadomość dla osób, które nie lubią lub nie mogą jeść mleka i produktów mlecznych. Z ratunkiem przychodzi tutaj właśnie zupa truskawkowa, która jest zrobiona z kisielem. Jest to najlepsza zupa dla osób, które nie jedzą nabiału, ale mają ochotę na zupę na zimno. Zupę robimy z truskawek świeżych lub opcjonalnie można zrobić z mrożonych truskawek albo także z innych owoców, kiślu, cukru i opcjonalnie śmietanki kremówki.
Jak ugotować zupę truskawkową?
Zupę zaczynamy od pokrojenia truskawek na ćwiartki i wrzucenia do garnka. Truskawki zalewamy wodą i wsypujemy cukier. Całość gotujemy kilka minut. W tym czasie można też ugotować makaron lub inny dodatek, który chcemy dodać do naszej zupy. Proszek kisielowy mieszamy z zimną wodą i dodajemy do garnka z truskawkami i intensywnie mieszamy. Całość gotujemy na wolnym ogniu około minuty. Po tym czasie zupa owocowa jest już gotowa. Opcjonalnie na koniec możesz dodać odrobinę śmietanki kremówki, aby zabielić zupę, ale nie musisz. Świetnie smakuje z makaronem lub lanymi kluseczkami.
Jak widzisz, jest to bardzo prosty, szybki i sprawdzony przepis. Zrobisz go zaledwie w kilka minut, a zupa jest pyszna. Wersja bez śmietanki nie zawiera laktozy, a jeżeli kisiel i dodatki są bezglutenowe, to zupa także jest bezglutenowa. Kisiel można też zamienić na zwykłą mąkę ziemniaczaną. Żeby zupa truskawkowa była mniej kaloryczne, polecam zamienić cukier na słodzik, na przykład erytrytol. To nie tylko obniży kaloryczność dania, ale także zmniejszy indeks glikemiczny. Innym składnikiem, który także podnosi indeks glikemiczny, jest kisiel lub mąka ziemniaczana. Można ją pominąć, ale wtedy zupa będzie znacznie rzadsza, lecz mimo tego wychodzi ona bardzo smaczna.
Alergeny w zupie truskawkowej
Lista alergenów dla zupy truskawkowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Makaron bezjajeczny
Wartości odżywcze zupy truskawkowej
Jeżeli kisiel i dodatki są bezglutenowe, to zupa truskawkowa także jest bezglutenowa. Makaron pszenny możesz zamienić np. na kukurydziany lub ryżowy. Żeby zupa była pełnowartościowym daniem dodaj do niej wysokobiałkowy jogurt lub inne źródło białka.
Energia i białka
(375g)
Węglowodany
(375g)
Tłuszcze
(375g)
Witaminy
(375g)
Składniki mineralne
(375g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.