Zupa groszkowa
- Masło (30 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Bulion warzywny - 3 szklanki (750 ml)
- Groszek zielony mrożony (500 g)
- Śmietanka kremowa 30% (50 g)
Przepis na zupę groszkową krok po kroku
Cebulę oraz czosnek obierz i drobno posiekaj.
W garnku roztop masło i podsmaż na nim cebulę oraz czosnek do zarumienienia.
Następnie wlej bulion, dodaj groszek, 1 łyżeczkę tymianku, pół łyżeczki soli oraz pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj.
Garnek zakryj przykrywką i gotuj na małym ogniu przez około 20 minut.
Z garnka wyciągnij około pół szklanki ugotowanego groszku do dekoracji.
Ugotowaną zupę zblenduj na gładki krem.
Do śmietany dodaj odrobinę wrzącej zupy i dokładnie ją wymieszaj.
Zahartowaną śmietanę dodaj do zupy i dokładnie wymieszaj.
Gotową zupę podawaj na ciepło udekorowaną wcześniej wyciągniętym groszkiem.
Więcej informacji na temat zupy groszkowej
Zupa groszkowa to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Szybka w przygotowaniu zupa z zielonego groszku doskonale sprawdzi się na diecie redukcyjnej lub laktowegetariańskiej. Sprawdzony przepis na zupę groszkową jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania zupy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: masło, cebula, czosnek, bulion jarzynowy, groszek zielony mrożony, śmietanka 30%, sól, pieprz oraz tymianek. Zupę możesz przygotować również z groszku z puszki (wystarczy, że dobrze go opłuczesz).
A jak zrobić zupę groszkową? W garnku roztop masło i podsmaż na nim cebulę oraz czosnek do zarumienienia. Następnie wlej bulion, dodaj groszek, 1 łyżeczkę tymianku, pół łyżeczki soli oraz pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj. Garnek zakryj przykrywką i gotuj na małym ogniu przez około 20 minut. Z garnka wyciągnij około pół szklanki ugotowanego groszku do dekoracji. Ugotowaną zupę zblenduj na gładki krem. Do śmietany dodaj odrobinę wrzącej zupy i dokładnie ją wymieszaj. Zahartowaną śmietanę dodaj do zupy i dokładnie wymieszaj. Gotową zupę podawaj na ciepło udekorowaną wcześniej wyciągniętym groszkiem.
Groszek zawiera w swoim składnie witaminy C, E, K, A oraz kilka witamin z grupy B. Znajdziemy w nim też cenne składniki mineralne, do których zaliczymy cynk, fosfor, mangan, magnez, selen, sód, potas, żelazo oraz wapń. Dzięki obecności witaminy K może zapobiegać rozwojowi osteoporozy, ponieważ pomaga ona we wchłanianiu wapnia niezbędnego do budowy kośćca. Antyoksydanty oraz błonnik zmniejszają ryzyko zachorowania na nowotwory. Witamina C wspomaga wchłanianie żelaza, przez co może przyczynić się do mniejszego ryzyka rozwoju anemii.
Podsumowując łatwa w przygotowaniu zupa z mrożonego groszku stanowi świetną propozycję na pyszny obiad dla całej rodziny. Najlepsza zupa jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i doskonale smakuje na ciepło. Produkty spożywcze niezbędne do przygotowania zupy dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w zupie groszkowej
Lista alergenów dla zupy groszkowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Śmietanka kremowa 30%
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze zupy groszkowej
Zupa groszkowa to doskonała propozycja na pyszną zupę. Groszek stanowi doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć go do swojej diety.
Energia i białka
(345g)
Węglowodany
(345g)
Tłuszcze
(345g)
Witaminy
(345g)
Składniki mineralne
(345g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.