Zupa brokułowo serowa
- Bulion drobiowy - 4 szklanki (1000 g)
- Cebula - 1 średnia sztuka (70 g)
- Masło (30 g)
- Ziemniaki średnie - 2 średnie sztuki (200 g)
- Brokuły (500 g)
- Ser cheddar (300 g)
- Śmietanka kremowa 30% - pół szklanki (125 g)
Przepis na zupę brokułowo serową krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę.
Brokuła podziel na mniejsze różyczki i umyj je pod bieżącą wodą.
Ser pokrój w kostkę.
W garnku rozgrzej masło i zeszklij na nim cebulę.
Następnie dodaj pokrojone ziemniaki i podsmażaj przez kilka minut.
Do garnka wlej rosół i gotuj przez około 10 minut.
Do wywaru dodaj różyczki brokuła, pokrojony ser, śmietankę oraz 1 łyżkę ziół prowansalskich.
Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj kolejne 10 minut (do rozpuszczenia się sera).
Zupę dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Gotową zupę podawaj bezpośrednio po przygotowaniu np. z dodatkiem grzanek.
Więcej informacji na temat zupy brokułowo serowej
Zupa brokułowo-serowa to doskonała propozycja na obiad dla całej rodziny. Pyszna zupa świetnie sprawdzi się jako ciepłe danie podczas wielu imprez rodzinnych. Przepis na zupę brokułowo-serową jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania zupy potrzebne będą następujące produkty: bulion drobiowy, cebula, masło, ziemniaki, brokuły, ser cheddar, śmietanka 30%, sól, pieprz, tymianek oraz zioła prowansalskie.
A jak zrobić zupę brokułowo-serową? Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Ziemniaki obierz i pokrój w kostkę. Brokuła podziel na mniejsze różyczki i umyj je pod bieżącą wodą. W garnku rozgrzej masło i zeszklij na nim cebulę. Następnie dodaj pokrojone ziemniaki i podsmażaj przez kilka minut. Do garnka wlej rosół i gotuj przez około 10 minut. Do wywaru dodaj różyczki brokuła, pokrojony ser, śmietankę oraz 1 łyżkę ziół prowansalskich. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj kolejne 10 minut (do rozpuszczenia się sera). Zupę dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Brokuł zawiera witaminy, do których możemy zaliczyć witaminę C, witaminę A, witaminę K oraz niektóre witaminy z grupy B. W brokule znajdziemy także składniki mineralne, do których zaliczymy: wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk. Witamina C, podobnie jak sulforafan obecny w brokule, zaliczana jest do przeciwutleniaczy, które pomagają zmniejszyć produkcję wolnych rodników. Witamina ta wpływa pozytywnie na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych. Brokuły zawierają substancję zwaną sulforafan, jest ona silnym naturalnym antyutleniaczem. Chroni nasz organizm przed powstawaniem nowotworów oraz chroni przed działaniem wolnych rodników.
Podsumowując: wiesz już, jak ugotować zupę brokułowo-serową. Smaczna zupa świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe dla całej rodziny. Najlepsza zupa jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Watro, podać ją z dodatkiem grzanek lub z groszkiem ptysiowym. Produkty niezbędne do wykonania potrawy dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w zupie brokułowo serowej
Lista alergenów dla zupy brokułowo serowej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Bulion drobiowy
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
- Ser cheddar
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze zupy brokułowo serowej
Zupa brokułowo serowa to doskonała propozycja na smaczne danie obiadowe. Zupa jest wysokokaloryczna, dlatego warto uważać z jej ilością szczególnie na diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(445g)
Węglowodany
(445g)
Tłuszcze
(445g)
Witaminy
(445g)
Składniki mineralne
(445g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.