Tiramisu włoskie

Opublikowano: 25.02.2022 r., 12:45 | Autor: Ewa Cierpiał
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Tiramisu włoskie pokazane z góry na szarym talerzu
Tiramisu włoskie
Tiramisu to popularny deser wywodzący się z Włoch. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „popraw mi humor”.
Przygotowanie 320 min
334 kcal
Kcal w porcji
127 g
Wielkość porcji
90
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański
Składniki dla 10 porcji
 • Biszkopty - lady fingers (250 g)
 • Mascarpone - schłodzone (500 g)
 • Jajko (3 szt.)
 • Likier Amaretto (90 ml)
 • Espresso (250 ml)
 • Kakao 16% (proszek) (30 g)
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, cukier z prawdziwą wanilią, kakao
Sprzęt kuchenny
mikser, duża miska, forma do pieczenia 24 cm x 24 cm

Przepis na tiramisu włoskie krok po kroku

Zaparz kawę espresso. Ostudź i przelej do niskiego podłużnego pojemnika tak aby łatwo było w nim umieścić biszkopty. Gdy dobrze wystygnie, dodaj amaretto.

Sparz jajka. Oddziel białka od żółtek.

W misce utrzyj (przez około 7 minut) cukier z żółtkami na gładki krem. Pod koniec dodawaj mascarpone po 2-3 łyżki i miksuj na niskich obrotach.

Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pianę delikatnie wmieszaj do kremu z żółtek i mascarpone.

Biszkopty zanurzaj na kilka sekund w kawie z amaretto. Ułóż z nich pierwszą warstwę w formie, układając jeden obok drugiego.

Na biszkopty wyłóż połowę masy i wyrównaj. Na wierzch masy wyłóż biszkopty i przykryj pozostałą masą.

Schłodź w lodówce przez około 4-5 godzin.

Przed podaniem oprósz kakao. Podawaj tiramisu włoskie pokrojone w kwadraty.

Jak oceniasz przepis na tiramisu włoskie
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 88,4% osób

Więcej informacji na temat tiramisu włoskiego

Tiramisu to popularny deser wywodzący się z Włoch. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „popraw mi humor”. Składa się on z dwóch warstw. Łączy w sobie smak słodkiego kremu i biszkoptów nasączonych kawą. Krem powstaje z mascarpone, żółtek i cukru pudru. Czasami wzbogaca się go również ubitymi białkami. Biszkopty namacza się w mocnej kawie, w tym miejscu można również dodać amaretto lub rum. Dzięki swoim składnikom jest to bardzo pożywny i pobudzający deser. Dzięki temu zyskało to też popularność na całym świecie.

Deser ten bardzo częsty spożywany jest we Włoszech jako drugie śniadanie do kawy espresso. Powinien być bardzo dobrze schłodzony podczas podawania. Można go podawać w różnych kształtach lub naczyniach. Najczęściej przygotowywany jest w formie i krojony na kwadratowe kawałki.

Na temat tiramisu powstało wiele legend. Do końca nie wiadomo, czy deser ten powstał w Wenecji, Teviso, Sienie czy Florencji. Każde z tych miast ma swój indywidualny, oryginalny przepis na tiramisu. Wymyślono go w latach 70. XX wieku. A popularność zyskało w 1981 roku, gdy pojawiło się w kwartalniku kulinarnym.

Tiramisu włoskie to szybki deser, który wykonasz samodzielnie w kilka chwil. W ten prosty sposób przeniesiesz prawdziwy klimat Włoch do swojej kuchni. Jeśli potrzebny Ci pomysł na szybkie tiramisu, to ten prosty przepis na to smaczne, włoskie tiramisu jest właśnie dla Ciebie. Potrzebne składniki to: jajka, biszkopty podłużne, mascarpone, amaretto, espresso i kakao. Na początku zaparz kawę i przelej ją do podłużnego naczynia. Gdy ostygnie, dodaj amaretto i wymieszaj. Jajka sparz, co zmniejszy ryzyko zakażenia. Następnie oddziel białka od żółtek. Żółtka utrzyj z cukrem na gładki, puszysty krem. Na koniec dodaj mascarpone, stale ucierając na wolnych obrotach. Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli. Gotową pianę wmieszaj delikatnie do masy z żółtek. Biszkopty zanurzaj w kawie z amaretto. Układaj obok siebie w prostokątnym naczyniu. Na biszkoptach wyłóż krem, ponownie namoczone biszkopty i całość przykryj pozostałym kremem. Najlepiej jest schłodzić to pyszne tiramisu w lodówce przez kilka godzin i posypać gorzkim kakao przed podaniem. W tych kilku krokach poznaliście cały przepis na włoskie tiramisu.

Mam nadzieję, że wiecie już jak zrobić włoskie tiramisu i niedługo wykonacie to dobre włoskie urozmaicenie na deser.

Alergeny w tiramisu włoskim

Lista alergenów dla tiramisu włoskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

 • Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • biszkopty
 • Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • biszkopty
 • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
  • mascarpone
 • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • Jajko
 • Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
  • likier Amaretto

Wartości odżywcze tiramisu włoskiego

na 100g gotowej potrawy

Ze względu na użycie surowych jajek ważne jest by je sparzyć (przelać wrzątkiem) aby uniknąć ryzyka zakażenia.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(127g)
Energia (kcal)
263.48
334.62
Białko (g)
4.44
5.64

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(127g)
Węglowodany (g)
17.85
22.66
Węglowodany przyswajalne (g)
16.89
21.44
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.96
1.22

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(127g)
Tłuszcz (g)
17.69
22.46
Tłuszcze nasycone (g)
16.54
21.01
Tłuszcze nienasycone (g)
1.14
1.45
Cholesterol (mg)
113.14
143.68

Witaminy

Na 100g
Na porcję
(127g)
Witamina C (mg)
0.04
0.05

Składniki mineralne

Na 100g
Na porcję
(127g)
Sód (mg)
155.84
197.92
Wapń (mg)
75.94
96.44
Żelazo (mg)
1.11
1.41
Szacunkowy indeks glikemiczny tiramisu włoskiego 90
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania tiramisu włoskiego

Koszt składników
68.00
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Biszkopty
250 g
lady fingers
3.00
Za 120,0 g
Liczba opakowań 3
6.25
Za 250 g
Mascarpone
500 g
schłodzone
6.50
Za 250,0 g
Liczba opakowań 2
13.00
Za 500 g
Jajko
3 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
3.00
Za 3 szt.
Likier Amaretto
90 ml
30.00
Za 700,0 ml
Liczba opakowań 1
3.86
Za 90 ml
Espresso
250 ml
1.00
Za 50,0 ml
Liczba opakowań 5
5.00
Za 250 ml
Kakao 16% (proszek)
30 g
5.00
Za 100,0 g
Liczba opakowań 1
1.50
Za 30 g
Koszt składników
68.00