Tiramisu włoskie
- Biszkopty - lady fingers (250 g)
- Mascarpone - schłodzone (500 g)
- Jajko (3 szt.)
- Likier Amaretto (90 ml)
- Espresso (250 ml)
- Kakao 16% (proszek) (30 g)
Przepis na tiramisu włoskie krok po kroku
Zaparz kawę espresso. Ostudź i przelej do niskiego podłużnego pojemnika tak aby łatwo było w nim umieścić biszkopty. Gdy dobrze wystygnie, dodaj amaretto.
Sparz jajka. Oddziel białka od żółtek.
W misce utrzyj (przez około 7 minut) cukier z żółtkami na gładki krem. Pod koniec dodawaj mascarpone po 2-3 łyżki i miksuj na niskich obrotach.
Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli. Pianę delikatnie wmieszaj do kremu z żółtek i mascarpone.
Biszkopty zanurzaj na kilka sekund w kawie z amaretto. Ułóż z nich pierwszą warstwę w formie, układając jeden obok drugiego.
Na biszkopty wyłóż połowę masy i wyrównaj. Na wierzch masy wyłóż biszkopty i przykryj pozostałą masą.
Schłodź w lodówce przez około 4-5 godzin.
Przed podaniem oprósz kakao. Podawaj tiramisu włoskie pokrojone w kwadraty.
-
Tradycyjne tiramisu
-
Tiramisu bez jajek
-
Tort tiramisu
-
Ciasto tiramisu
-
Fit tiramisu
-
Tiramisu z mascarpone
-
Tiramisu z mascarpone i śmietaną
-
Tiramisu bez pieczenia
-
Tiramisu truskawkowe
-
Tiramisu z truskawkami
-
Tiramisu Thermomix
-
Biszkopty do tiramisu
-
Tiramisu na biszkopcie
-
Tiramisu z malinami
-
Ciasto z biszkoptami podłużnymi
-
Wegańskie tiramisu
-
Keto tiramisu bezglutenowe
-
Krem do tiramisu
-
Tiramisu
Więcej informacji na temat tiramisu włoskiego
Tiramisu to popularny deser wywodzący się z Włoch. Jego nazwa w dosłownym tłumaczeniu oznacza „popraw mi humor”. Składa się on z dwóch warstw. Łączy w sobie smak słodkiego kremu i biszkoptów nasączonych kawą. Krem powstaje z mascarpone, żółtek i cukru pudru. Czasami wzbogaca się go również ubitymi białkami. Biszkopty namacza się w mocnej kawie, w tym miejscu można również dodać amaretto lub rum. Dzięki swoim składnikom jest to bardzo pożywny i pobudzający deser. Dzięki temu zyskało to też popularność na całym świecie.
Deser ten bardzo częsty spożywany jest we Włoszech jako drugie śniadanie do kawy espresso. Powinien być bardzo dobrze schłodzony podczas podawania. Można go podawać w różnych kształtach lub naczyniach. Najczęściej przygotowywany jest w formie i krojony na kwadratowe kawałki.
Na temat tiramisu powstało wiele legend. Do końca nie wiadomo, czy deser ten powstał w Wenecji, Teviso, Sienie czy Florencji. Każde z tych miast ma swój indywidualny, oryginalny przepis na tiramisu. Wymyślono go w latach 70. XX wieku. A popularność zyskało w 1981 roku, gdy pojawiło się w kwartalniku kulinarnym.
Tiramisu włoskie to szybki deser, który wykonasz samodzielnie w kilka chwil. W ten prosty sposób przeniesiesz prawdziwy klimat Włoch do swojej kuchni. Jeśli potrzebny Ci pomysł na szybkie tiramisu, to ten prosty przepis na to smaczne, włoskie tiramisu jest właśnie dla Ciebie. Potrzebne składniki to: jajka, biszkopty podłużne, mascarpone, amaretto, espresso i kakao. Na początku zaparz kawę i przelej ją do podłużnego naczynia. Gdy ostygnie, dodaj amaretto i wymieszaj. Jajka sparz, co zmniejszy ryzyko zakażenia. Następnie oddziel białka od żółtek. Żółtka utrzyj z cukrem na gładki, puszysty krem. Na koniec dodaj mascarpone, stale ucierając na wolnych obrotach. Białka ubij na sztywną pianę ze szczyptą soli. Gotową pianę wmieszaj delikatnie do masy z żółtek. Biszkopty zanurzaj w kawie z amaretto. Układaj obok siebie w prostokątnym naczyniu. Na biszkoptach wyłóż krem, ponownie namoczone biszkopty i całość przykryj pozostałym kremem. Najlepiej jest schłodzić to pyszne tiramisu w lodówce przez kilka godzin i posypać gorzkim kakao przed podaniem. W tych kilku krokach poznaliście cały przepis na włoskie tiramisu.
Mam nadzieję, że wiecie już jak zrobić włoskie tiramisu i niedługo wykonacie to dobre włoskie urozmaicenie na deser.
Alergeny w tiramisu włoskim
Lista alergenów dla tiramisu włoskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- biszkopty
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- biszkopty
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- mascarpone
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- likier Amaretto
Wartości odżywcze tiramisu włoskiego
Ze względu na użycie surowych jajek ważne jest by je sparzyć (przelać wrzątkiem) aby uniknąć ryzyka zakażenia.
Energia i białka
(127g)
Węglowodany
(127g)
Tłuszcze
(127g)
Witaminy
(127g)
Składniki mineralne
(127g)
-
biszkopt,
mascarpone,
jajka,
kakao,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.