Tarta ze śliwkami i bezą
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (300 g)
- Masło (200 g)
- Cukier (300 g)
- Jajko (2 szt.)
- Śliwki (700 g)
- Białko jajka (6 szt.)
- Mąka ziemniaczana (40 g)
Przepis na tarta ze śliwkami i bezą krok po kroku
Na stolnicę przesiej mąkę, dodaj do niej masło pokrojone w kostkę, jajka i 100 g cukru, zagnieć jednolite ciasto. owiń je folią spożywczą i włóż do zamrażarki na 20 minut.
Spód i brzegi formy wyklej ciastem, spód podziurkuj widelcem. Piecz w temperaturze 220 stopni przez 20 minut.
Śliwki wydryluj, obsyp mąką ziemniaczaną i wyłóż na upieczony spód.
Białka ubij z cukrem na sztywną pianę.
Wyłóż na śliwki i piecz w temperaturze 180 stopni przez 40 minut.
-
Ciasto ze śliwkami
-
Placek ze śliwkami
-
Ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto drożdżowe ze śliwkami
-
Tarta ze śliwkami
-
Kruche ciasto ze śliwkami
-
Ciasto ze śliwkami i budyniem
-
Ciasto ucierane ze śliwkami
-
Kruche ciasto ze śliwkami i kruszonką
-
Ciasto ze śliwkami i bezą
-
Ciasto śliwkowe
-
Placek ze śliwkami i kruszonką
-
Szybkie ciasto ze śliwkami na oleju
-
Tarta ze śliwkami i kruszonką
-
Kruchy placek ze śliwkami
-
Ciasto kruche ze śliwkami i budyniem
-
Szybki placek ze śliwkami
-
Ciasto czekoladowe ze śliwkami
-
Placek ze śliwkami
Więcej informacji na temat tarty ze śliwkami i bezą
Tarta ze śliwkami i bezą to wspaniałe jesienne ciasto z owocami. Przepis na tartę ze śliwkami i bezą jest łatwy do zrobienia dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia cukierniczego aby ją przygotować. Do przygotowania tarty potrzebne będą następujące produkty spożywcze: masło, mąka pszenna, cukier, śliwki, jajka, mąka ziemniaczana.
Jak zrobić tartę ze śliwkami i bezą? Na początek przygotuj kruche ciasto które służyć będzie jako spód ciasta. Na stolice wysyp mąkę, dodaj zimne pokrojone w kostkę masło, jajka i cukier. Zagnieć szybko gładkie ciasto. Owiń je folią spożywczą i włóż do zamrażarki na 20 minut. Spód i boki formy wyklej ciastem kruchym. Spód nakłuj widelcem i piecz w nagrzanym do 220 stopni piekarniku przez 20 minut. Śliwki wydryluj i posyp mąką ziemniaczaną i wyłóż na upieczony spód. W misce ubij białka z cukrem i sztywną pianę przełóż na wierzch śliwek. Piecz w piekarniku nagrzanym do 180 stopni przez 40 minut. Ciasto krój dopiero gdy wystygnie. Mąka ziemniaczana dodana do śliwek sprawi że sok wypływający podczas pieczenia utworzy z mąką pyszny sos.
Śliwki zawierają spore ilości błonnika oraz pektyn, dzięki temu wspomagają trawienie i pracę układu pokarmowego. Dzięki zawartości pektyn śliwki idealnie nadają się na przetwory takie jak dżemy i konfitury, pektyny sprawiają, że nie potrzeba dodawać do nich cukru. Są bogatym źródłem witaminy C, witaminy A, potasu, fosforu i magnezu. Śliwki są owocami zawierającymi dość spore ilości cukru jednakże przez zawartość błonnika nie podnoszą gwałtownie poziomu cukru we krwi, dlatego mogą je spożywać osoby chorujące na cukrzycę.
Jajka użyte do przygotowania ciasta są źródłem wielu cennych dla naszego zdrowia składników pokarmowych. Między innymi zawierają rozpuszczalne w tłuszczach witaminy (A, D, E i K). Dodatkowo białko jaja jest bogate w niezbędne i łatwo przyswajalne aminokwasy.
Podsumowując sprawdzony przepis na tartę idealnie sprawdzi się jako deser dla Twoich gości po uroczystym obiedzie. Możesz podać ciasto jako deser dla dzieci. Pyszna tarta może być przechowywana w lodówce do 4 dni. Dobra tarta jest szybka w przygotowaniu.
Alergeny w tarcie ze śliwkami i bezą
Lista alergenów dla tarty ze śliwkami i bezą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze tarty ze śliwkami i bezą
Tarta ze śliwkami i bezą jest wyrobem zawierającym dużo cukru, jest także bardzo kaloryczny dlatego unikać go powinny osoby na diecie redukcyjnej. Domowe wypieki nie zawierają konserwantów, robione są ze składników lepszej jakości niż wyroby sklepowe.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.