Szarlotka tradycyjna
- Jabłko - 10 średnich sztuk (1500 g)
- Cukier (100 g)
- Mąka pszenna typ 500 (300 g)
- Masło - zimne (250 g)
- Proszek do pieczenia - 1 płaska łyżeczka (5 g)
- Cukier wanilinowy - 1 płaska łyżeczka (5 g)
- Jajko (1 szt.)
- Cukier puder - do posypania (30 g)
Przepis na szarlotkę tradycyjną krok po kroku
Jabłka obierz, każde przekrój na 4 części i wytnij gniazda nasienne.
Każdy kawałek jabłka pokrój na mniejsze kawałki i włóż do głębokiej patelni.
Do jabłek dodaj połowę cukru oraz płaską łyżkę stołową cynamonu.
Jabłka smaż przez około 20 minut, mieszając je co jakiś czas. Jabłka powinny rozpadać się.
Do mąki dodaj pokrojone w kostkę masło, proszek do pieczenia, cukier wanilinowy oraz pozostały cukier.
Składniki połącz w jednolitą masę przy pomocy miksera.
Następnie do ciasta dodaj jajka i wymieszaj.
Ciasto podziel na dwie równe części, zawiń w folię spożywczą i włóż na 20 minut do lodówki.
Jedną częścią ciasta wylep spód i boki formy do pieczenia. Na ciasto ułóż wcześniej przygotowane jabłka.
Drugą część ciasta zetrzyj na tarce jarzynowej o grubych oczkach i posyp nią jabłka.
Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez około 50 minut.
Upieczoną szarlotkę wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystygnięcia.
Szarlotkę przed podaniem posyp cukrem pudrem.
-
Szarlotka
-
Szarlotka z kruszonką
-
Szarlotka sypana
-
Szarlotka krucha
-
Szarlotka z bezą
-
Szarlotka z budyniem
-
Szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka królewska
-
Szybka szarlotka
-
Szarlotka na dużą blachę
-
Szarlotka z pianką
-
Szarlotka z jabłkami
-
Fit szarlotka
-
Klasyczna szarlotka na kruchym cieście
-
Szarlotka Thermomix
-
Szarlotka z jabłkiem
-
Szarlotka bezglutenowa
-
Ciasto na szarlotkę
-
Szarlotka
Więcej informacji na temat szarlotki tradycyjnej
Szarlotka tradycyjna z kruszonką stanowi doskonały pomysł na smaczny wypiek z dodatkiem jabłek. Pyszna domowa szarlotka doskonale smakuje z dodatkiem kawy lub herbaty. Wypiek można przygotować na spotkania rodzinne lub ze znajomymi. Sprawdzony przepis na tradycyjną szarlotkę jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania szarlotki potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jabłka, cukier, mąka pszenna, masło, proszek do pieczenia, cukier wanilinowy, jajko, cukier puder oraz cynamon. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Jak zrobić szarlotkę tradycyjną na kruchym spodzie? Jabłka obierz, każde przekrój na 4 części i wytnij gniazda nasienne. Każdy kawałek jabłka pokrój na mniejsze kawałki i włóż do głębokiej patelni. Do jabłek dodaj połowę cukru oraz płaską łyżkę stołową cynamonu. Jabłka smaż przez około 20 minut, mieszając je co jakiś czas. Jabłka powinny rozpadać się. Do mąki dodaj pokrojone w kostkę masło, proszek do pieczenia, cukier wanilinowy oraz pozostały cukier. Składniki połącz w jednolitą masę przy pomocy miksera. Następnie do ciasta dodaj jajka i wymieszaj. Ciasto podziel na dwie równe części, zawiń w folię spożywczą i włóż na 20 minut do lodówki. Jedną częścią ciasta wylep spód i boki formy do pieczenia. Na ciasto ułóż wcześniej przygotowane jabłka. Drugą część ciasta zetrzyj na tarce jarzynowej o grubych oczkach i posyp nią jabłka. Ciasto piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C przez około 50 minut. Upieczoną szarlotkę wyciągnij z piekarnika i pozostaw do wystygnięcia. Szarlotkę przed podaniem posyp cukrem pudrem.
Jabłka stanowią doskonałe źródło wielu cennych składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiedniej ilości korzystnie wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu. Są przede wszystkim źródłem witaminy C, witaminy A, witaminy K, potasu, wapnia, fosforu, żelaza oraz magnezu.
Podsumowując najlepsza szarlotka to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kawy i herbaty, który możesz zaserwować podczas spotkań z rodziną lub znajomymi. Szarlotka jest dobra do spożycia po przestygnięciu.
Alergeny w szarlotce tradycyjnej
Lista alergenów dla szarlotki tradycyjnej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
- Proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze szarlotki tradycyjnej
Szarlotka tradycyjna to doskonała propozycja na smaczny dodatek do kawy lub herbaty. Jabłka wykorzystane do przygotowania ciasta stanowią dobre źródło wielu cennych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.
Energia i białka
(220g)
Węglowodany
(220g)
Tłuszcze
(220g)
Witaminy
(220g)
Składniki mineralne
(220g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.