Sos waniliowy
- Mleko 2% - 1/2 szklanki (125 ml)
- Laska wanilii - 1 sztuka (20 g)
- Żółtko jajka (2 szt.)
- Cukier - 5 łyżek (50 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 1/2 opakowania (125 g)
Przepis na sos waniliowy krok po kroku
Żółtka jaj utrzyj z cukrem. Mleko wlej do rondelka i podgrzewaj, dodaj śmietanę.
Do mleka dodaj laskę wanilii i delikatnie zagotuj.
Wlej masę do ubitych żółtek, wciąż mieszając.
Podgrzewaj całość na niewielkim ogniu, gdy sos zgęstnieje, jest gotowy do podania.
Więcej informacji na temat sosu waniliowego
Prawie do każdego rodzaju dań potrzebny jest sos, nie tylko do dań wytrawnych, ale też do słodkich deserów. Często brakuje Ci na niego pomysłu? Nic straconego poznaj mój dzisiejszy przepis na sos waniliowy, sprawdzi się on także do wielu deserów w postaci ciasta czy lodów, naleśników.
Sos waniliowy powstanie z kilku podstawowych składników, które zapewne masz w swoim domu.
Przygotuj: cukier, żółtka jajek, mleko, śmietankę słodką oraz laskę wanilii, jeśli nie masz tego ostatniego składnika postaw na dodatek cukru waniliowego.
Zatem, jak zrobić sos waniliowy?
W pierwszej kolejności żółtka jaj utrzyj z cukrem. Mleko wlej do rondelka i podgrzewaj, dodaj śmietanę. W tym przepisie nie są potrzebne nam białka, nie wyrzucaj ich jednak. Śmiało możesz w późniejszym czasie przygotować z nich bezę. Następnie do mleka dodaj laskę wanilii i delikatnie zagotuj. Wlej masę do ubitych żółtek, wciąż mieszając. Podgrzewaj całość na niewielkim ogniu, gdy sos zgęstnieje, jest gotowy do podania. Nasz pyszny sos jest dobry do podania. Będzie to idealny pomysł na dodatek do deserów lub do lodów.
Mój sprawdzony przepis będzie zdecydowanie lepszy niż wersja kupna sosu. Zwróć uwagę, w jak szybki i prosty sposób możesz przygotować pyszne słodycze od podstaw w swoim domu. Nie ma potrzeby korzystania z gotowych mieszanek dostępnych w sklepie. Ich skład zazwyczaj zostawia wiele do życzenia. Niestety, bardzo często zawierają zbyt duże ilości cukru, który jest zbędny oraz barwniki i konserwanty, a wszystko po to, aby ich termin przydatności był dłuższy, a wygląd i zapach atrakcyjniejszy. Postaw na dobre, domowe wypieki i ciesz się słodkim smakiem bez zbędnych dodatków, które nie są korzystne dla naszego zdrowia.
W moim przepisie użyłam cukru białego, zamiast niego możesz użyć cukru brązowego, nie robi to jednak wielkiej różnicy.
Nasz organizm tak samo metabolizuje cukier biały, jak i brązowy, różnią się praktycznie tylko źródłem pochodzenia. Cukier biały pozyskiwany jest z buraków, a brązowy z trzciny cukrowej. Jeśli chcesz przygotować sos bez jajek postaw na sos z budyniu, zapewni on idealną gęstą konsystencję.
Alergeny w sosie waniliowy
Lista alergenów dla sosu waniliowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
- Śmietanka kremowa 30%
-
Orzeszki ziemne (arachidowe) i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Żółtko jajka
Wartości odżywcze sosu waniliowego
Sos możesz podawać na ciepło i zimno.
Energia i białka
(100g)
Węglowodany
(100g)
Tłuszcze
(100g)
Składniki mineralne
(100g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.