Sos marinara
- Przecier pomidorowy bez soli - 1 szklanka (250 g)
- Pomidory w puszce - 1 szklanka (250 g)
- Oliwa z oliwek - 2 łyżki (30 ml)
- Czosnek - 4 ząbki (20 g)
- Cebula - 1 szt (100 g)
Przepis na sos marinara krok po kroku
Na dużej patelni rozgrzej oliwę. Podsmaż na niej cebulę, by się zarumieniła. Następnie dodaj czosnek.
Na patelnię wyłóż pomidory z puszki, jeśli są niekrojone - podziel je na mniejsze części.
Smaż całość przez 10 minut.
Po tym czasie zalej wszystko przecierem pomidorowym i dodaj pierz, odrobinę soli i zioła.
Duś przez 20 minut.
Więcej informacji na temat sosu marinara
Sos marinara to dodatek idealny dla wszystkich miłośników pomidorów. Jest niezwykle gęsty i aromatyczny, a jego smak przyciąga każdego fana włoskiej kuchni. Świetnie pasuje do pizzy, ale sprawdza się również w towarzystwie makaronów. To sos, który oczaruje każdego prostotą. Ma wspaniałą konsystencję, a robi się go w bardzo ekspresowym tempie.
Sos pomidorowy marinara świetnie komponuje się z ciastem drożdżowym, dlatego będzie idealnym dodatkiem do pizzy. Można go zrobić w naprawdę szybki i łatwy sposób, dlatego przypadnie do gustu zwłaszcza osobom, które nie przepadają za zbyt długim siedzeniem w kuchni. W tradycyjnej wersji robiony jest ze świeżych pomidorów, jednak całość można bardzo skrócić, dzięki temu nie trzeba zbyt dużo czasu spędzać przy patelni. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku gotowe przeciery pomidorowe. Jednak należy użyć do tego sosu przecieru, który ma jak najlepszy skład, dzięki czemu całość będzie miała idealną jakość. Im więcej pomidorów w składzie tym lepiej. Dobrze jest użyć pomidorów z puszki, najlepiej takich, które już są pokrojone, dzięki czemu całość nabierze lepszej konsystencji. Choć wydaje się, że przetworzone pomidory mają mniej właściwości niż świeże warzywa, to wcale nie jest to prawda. Ten sos to idealne źródło likopenu, który wspiera zdrowie układu krążenia i serca. Im dłużej gotowane pomidory, tym więcej likopenu się w nich znajduje, dlatego ten sos nawet po wyłożeniu na pizzę i ponownym podgrzaniu jest bardzo wartościowy i będzie wspierał prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.
Ten sos świetnie nadaje się do pizzy. Jest głównie znany właśnie z tego dania. To wszystko dlatego, że jest odpowiednio słony, a pomidory nadają mu odrobiny słodyczy. W niektórych przepisach dodaje się do całości szczypty cukry, jednak w tym przepisie nie jest to konieczne. Cebula, która jest podsmażana karmelizuje się i staje się słodsza, dlatego w towarzystwie z pomidorami tworzy wspaniałą kompozycję, więc całości nie trzeba dodatkowo słodzić.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos marinara, który smakuje niezwykle pysznie, a przy tym jest łatwy w przygotowaniu, to właśnie ta receptura na pewno przypadnie ci do gustu. Ten przepis na sos marinara jest niezwykle łatwy, a wychodzi z niego bardzo aromatyczny i wspaniały dodatek.
Alergeny w sosie marinara
Lista alergenów dla sosu marinara przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na sos marinara
Wartości odżywcze sosu marinara
To świetny i zdrowy sos, który dostarcza mnóstwo antyoksydantów, dbających o zdrowie organizmu.
Energia i białka
(108g)
Węglowodany
(108g)
Tłuszcze
(108g)
Witaminy
(108g)
Składniki mineralne
(108g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.