Sos kaparowy
- Śmietana 12% (500 g)
- Majonez (200 g)
- Musztarda (10 g)
- Kapary - marynowane (30 g)
- Koperek (20 g)
- Jajko - gotowane na twardo (2 szt.)
Przepis na sos kaparowy krok po kroku
Majonez wymieszaj z musztardą. Jajka pokrój drobno.
Do majonezu dodaj kapary, pokrojone jajka oraz posiekany koperek.
Dopraw solą i pieprzem.
Więcej informacji na temat sosu kaparowego
Sos kaparowy to doskonały dodatek do potraw. Jest smaczny i szybki w przygotowaniu. Sprawdzi się idealnie, jeśli kochasz naprawdę ciekawe smaki i potrawy.
Przepis na sos kaparowy to doskonały pomysł na smaczny dodatek do ryb, mięsa, ale nawet do sałatek. Kapary dostarczają małych ilości białka, tłuszczów i węglowodanów oraz są źródłem błonnika pokarmowego, który reguluje pracę przewodu pokarmowego. Kapary marynowane są również bogate w sód, miedź, żelazo, magnez i wapń oraz witaminy B2, C, B9, E i K. Kapary najczęściej można zakupić marynowane w occie, solance lub oleju. Charakteryzują się one dość intensywnym smakiem, który można określić jako słono-kwaśny i pikantny. Kapary nie zawsze smakują tak samo. Ich posmak zależy od momentu zbioru pączków kaparów. W kaparach znajduje się też sodu. Z uwagi na wysoką zawartość ostatniego pierwiastka, wprowadzając kapary do diety, warto odpowiednio ją zbilansować. Pamiętaj również, by nie soli sosu zbyt mocno, gdyż ze względu na sporą zawartość tego pierwiastka całość może być po prostu zbyt słona, a przy tym niezbyt smaczna. Ten sos jest tak prosty, że przygotujesz go w kilka minut. Idealnie sprawdzi się jako alternatywa do typowych sosów, które zwykle goszczą na stołach jak koperkowy, czy musztardowy.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić sos kaparowy, by był łatwy i domowy, to ten sprawdzony przepis będzie doskonałym wyborem. Sos z kaparów to coś, co raczej nie gości zbyt często w naszej kuchni. Warto jednak po niego sięgnąć, gdyż ze względu na swój ciekawy smak idealnie podkręca każde danie, do którego się go dodaje. Ten prosty przepis pozwoli Ci stworzyć prawdziwe kulinarne dzieło sztuki. Sos kaparowy jest dostępny w sklepach, jednak jest on pełen składników, które nie powinny się znaleźć w codziennej diecie - konserwantów, czy wzmacniaczy smaku. Dlatego najlepiej postawić na domowy sos. Sos z kaparów idealnie sprawdza się szczególnie do ryb. Możesz podawać go z łososiem, czy dorszem. A jego intensywny smak idealnie łączy się z mięsem ryby.
Alergeny w sosie kaparowym
Lista alergenów dla sosu kaparowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietana 12%
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Majonez
- Musztarda
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze sosu kaparowego
To zdrowy dodatek, który wzbogaci walory estetyczne i smakowe dania oraz dostarczy cennych składników mineralnych.
Energia i białka
(215g)
Węglowodany
(215g)
Tłuszcze
(215g)
Witaminy
(215g)
Składniki mineralne
(215g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.