Ślimaki
- Ślimaki - w sosie własnym firmy escargot (160 g)
- Masło (80 g)
- Czosnek - 3 ząbki (15 g)
- Cebula - 1 mała sztuka (40 g)
- Natka pietruszki (30 g)
Przepis na ślimaki krok po kroku
Ślimaki wyciągnij z puszki do sitka i przepłucz je pod bieżącą wodą.
Czosnek i cebulę obierz i pokrój w kostkę.
Natkę pietruszki umyj i posiekaj.
Na patelni roztop masło.
Na rozgrzanym maśle podsmaż czosnek, cebulę oraz ślimaki.
Następnie do ślimaków dodaj natkę pietruszki oraz dopraw do smaku solą, oraz pieprzem.
Całość dokładnie wymieszaj i duś pod przykryciem przez około 10 minut.
Ślimaki możesz włożyć również do muszelek i całość zapiekać w piekarniku.
Gotowe danie podawaj z dodatkiem pieczywa.
Więcej informacji na temat ślimaków
Ślimaki to pyszne danie kuchni francuskiej. Ślimaki z masłem czosnkowym mają swoich zwolenników oraz przeciwników. Do przygotowania potrawy możesz wykorzystać ślimaki winniczki w muszelkach, jednak w przepisie wykorzystamy ślimaki w sosie własnym - ślimaki surowe trzeba odpowiednio przygotować przed wykonaniem przepisu (należy je głodzić przez 2 dni, wrzucić do wrzątku na kilka minut, dokładnie oczyścić, odciąć jadalną stopę a pozostałości wyciągnąć z muszelek i wyrzucić). Przepis na ślimaki jest dość prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania potrawy potrzebne następujące produkty: ślimaki w sosie własnym, masło, czosnek, cebula, natka pietruszki, sól oraz pieprz.
A jak zrobić ślimaki? Ślimaki wyciągnij z puszki do sitka i przepłucz je pod bieżącą wodą. Czosnek i cebulę obierz i pokrój w kostkę. Natkę pietruszki umyj i posiekaj. Na patelni roztop masło. Na rozgrzanym maśle podsmaż czosnek, cebulę oraz ślimaki. Następnie do ślimaków dodaj natkę pietruszki oraz dopraw do smaku solą, oraz pieprzem. Całość dokładnie wymieszaj i duś pod przykryciem przez około 10 minut. Możesz przygotować również zapiekane w skorupkach ślimaki - wystarczy, że farsz przełożysz do muszelek i zapieczesz przez kilka minut w piekarniku.
W czosnku występują spore ilości składników mineralnych oraz witamin, które spożywane w odpowiednich ilościach korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Do witamin obecnych w czosnku możemy zaliczyć witaminę C, witaminę B1, witaminę B2, witaminę PP oraz prowitaminę A. Natomiast składniki mineralne obecne w czosnku to między innymi potas, wapień, magnez, kobalt, chrom oraz nikiel.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować ślimaki z zieloną pietruszką oraz masłem czosnkowym. Ślimaki są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Przepis możesz wykorzystać jako inspirację do przygotowania pysznej przystawki lub dania na romantyczną kolację. W kuchni polskiej ślimaki są daniem dość kontrowersyjnym, jednak mają swoich zwolenników.
Alergeny w ślimakach
Lista alergenów dla ślimaków przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mięczaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Ślimaki
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze ślimaków
Ślimaki to doskonała propozycja na smaczną przystawkę. Dodatek czosnku oraz natki pietruszki wzbogaca danie w wiele cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Witaminy
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
-
masło,
czosnek,
cebula,
pietruszka,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.