Ser z ziemniaka
- Ziemniaki późne - 3 średnie sztuki (500 g)
- Marchewka - 1 duża sztuka (200 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Olej rzepakowy (50 ml)
- Płatki drożdżowe nieaktywne (30 g)
Przepis na ser z ziemniaka krok po kroku
Ziemniaki umieść w garnku.
Dodaj do nich marchewkę.
Wlej wodę, aby warzywa były w całości przykryte i gotuj przez 20 minut do miękkości.
Ziemniaki i marchew wystudź, obierz ze skórki i umieść w malakserze z dodatkiem płatków drożdżowych.
Cebulę obierz z łupiny i posiekaj drobno.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Cebulę dodaj do reszty składników.
Dopraw solą, pieprzem, papryką wędzoną, kurkumą oraz czosnkiem.
Rozdrobnij do powstania gładkiej masy.
Jeśli ser będzie zbyt gęsty dodaj do niego odrobinę wody i rozdrobnij ponownie składniki.
Więcej informacji na temat sera z ziemniaka
Ser z ziemniaka to bardzo dobry pomysł na pyszny dodatek do wielu potraw. Wegański ser dodać można do zapiekanek, pizzy oraz kanapek. Ser ma płynną konsystencję, można go zapiekać i grillować. Ser należy dość intensywnie doprawić. Przepis na ser z ziemniaka jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia sera potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, marchewka, cebula, olej, płatki drożdżowe, papryka wędzona, kurkuma, sól, pieprz, czosnek granulowany.
Jak zrobić ser z ziemniaka? Ziemniaki umieść w garnku. Dodaj do nich marchewkę. Wlej wodę i gotuj przez 20 minut do miękkości. Ziemniaki i marchew wystudź, obierz ze skórki i umieść w malakserze. Cebulę obierz z łupiny i posiekaj drobno. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Dodaj do reszty składników. Dodaj płatki drożdżowe. Dopraw solą, pieprzem, papryką wędzoną, kurkumą oraz czosnkiem. Rozdrobnij do powstania gładkiej masy. Jeśli ser będzie zbyt gęsty, dodaj do niego odrobinę wody i rozdrobnij ponownie składniki.
Marchew zawiera także cenny beta-karoten, który jest barwnikiem roślinnym oraz substratem do powstawania witaminy A. Warzywa korzeniowe takie jak marchew i ziemniaki są źródłem cennego błonnika pokarmowego, który pomaga regulować perystaltykę jelit i chroni przed występowaniem zaparć. Ziemniaki są warzywem lekkostrawnym nisko kalorycznym. Ziemniaki są cennym źródłem błonnika. Mają wysoki indeks sytości, dzięki czemu dłużej czujemy się najedzeni. Ziemniaki zawierają dużo witaminy C, są też skarbnicą potasu, fosforu i wapnia. Warto włączyć więc ziemniaki do swojego jadłospisu.
Podsumowując pyszny wegański ser sprawdzi się jako dodatek do wielu potraw. Ser bez mleka jest najlepszy jako dodatek do nachosów lub chipsów warzywnych. Wegetariański ser jest smaczny i można go dodać do makaronu jako sos. Ser jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu. Można go przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Do sera dodać można także natkę pietruszki lub płatki chilli.
Alergeny w serze z ziemniaka
Lista alergenów dla sera z ziemniaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na ser z ziemniaka
Wartości odżywcze sera z ziemniaka
Ser z ziemniaka to wspaniałe źródło błonnika pokarmowego. Ser nie zawiera mleka, więc świetnie sprawdzi się dla osób mających nietolerancję białek mleka krowiego. Ser jest niskokaloryczny i sprawdzi się w diecie redukcyjnej.
Energia i białka
(95g)
Węglowodany
(95g)
Tłuszcze
(95g)
Witaminy
(95g)
Składniki mineralne
(95g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.