Placek litewski
Przepis na placek litewski
Jak zrobić placek litewski z mięsem mielonym?
Odkryj tajniki kuchni litewskiej z przepisem na tradycyjny placek faszerowany mięsem - doskonały wybór dla tych, którzy cenią sobie połączenie prostych składników i bogactwa smaku. To danie, przygotowane z myślą o miłośnikach ziemniaków i mięsa, doskonale sprawdzi się jako obiad czy sycąca kolacja. Składniki potrzebne do przygotowania trzech porcji to: 800 g młodych ziemniaków, 2 jajka, 20 g mąki pszennej typu 500, 100 g cebuli oraz 250 g mielonego mięsa wieprzowo-wołowego. Nie zapomnij o przyprawach: soli, pieprzu, majeranku i papryce słodkiej, które dodadzą daniu wyjątkowego charakteru.
Przygotowanie rozpoczynamy od obrania i startych na tarce ziemniaków, które następnie mieszamy z drobno posiekaną cebulą, jednym jajkiem, mąką oraz przyprawami, aby uzyskać jednolitą masę. W osobnej misce mięso łączymy z drugim jajkiem i również doprawiamy, tworząc fundament naszego placka. Na dobrze rozgrzanej patelni z odrobiną oleju formujemy z masy ziemniaczanej okrągłe placki, które podsmażamy do momentu, aż zaczną się rumienić.
Kolejny krok to nałożenie na każdego placka porcji mięsa, a następnie przykrycie go kolejną warstwą masy ziemniaczanej. Teraz czas na delikatne odwrócenie placków na drugą stronę, aby zarówno one, jak i mięso mogły się odpowiednio zarumienić. Ostatnim etapem jest przełożenie placków do naczynia żaroodpornego i zapieczenie w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około 15 minut. Dzięki temu placek nabierze ostatecznej konsystencji i smaku, gotowy do podania na rodzinny obiad lub uroczystą kolację.
Prosty, a zarazem wyrafinowany przepis na litewski placek faszerowany mięsem to doskonały sposób, by wprowadzić odrobinę tradycji i nowych smaków do codziennego menu. Czy to weekendowa uczta, czy codzienny posiłek - ten placek z pewnością zadowoli podniebienia wszystkich domowników, łącząc w sobie klasyczne składniki z nutą domowego ciepła i komfortu.
- Ziemniaki młode (800 g)
- Jajko (2 szt.)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 łyżki (20 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Mięso mielone wieprzowo-wołowe (250 g)
Przepis na placek litewski krok po kroku
Ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce, cebulę drobno posiekaj.
Ziemniaki wymieszaj z cebulą, jednym jajkiem, mąką i przyprawami.
Mięso wymieszać z drugim jajkiem i doprawić.
Na patelni rozgrzej olej i łyżką wykładaj masę ziemniaczaną, formując okrągłe placki. Podsmażaj, aż zaczną się rumienić.
Na każdego placka nałóż porcję mięsa, a następnie kolejną porcję masy ziemniaczanej.
Ostrożnie odwróć placki na drugą stronę i podsmażaj do zarumienienia.
Przełóż do naczynia żaroodpornego i wstaw do piekarnika nagrzanego do 180 st. C na ok. 15 minut.
-
Kotleciki ziemniaczane
-
Kotlety ziemniaczane
-
Kotleciki z ziemniaków
-
Kotlety ziemniaczane z pieczarkami
-
Kotlety z ziemniaków
-
Farszynki
-
Kotleciki ziemniaczane z serem
-
Kotleciki z gotowanych ziemniaków
-
Placki ziemniaczane bez jajka
-
Kotlety ziemniaczane z sosem pieczarkowym
-
Placki ziemniaczane na grubych oczkach
-
Farszynki mazurskie
-
Krokiety ziemniaczane z pieczarkami
-
Placki ziemniaczane z marchewką
-
Placki ziemniaczane bez mąki
-
Kotlety ziemniaczane z farszem
-
Kotlety ziemniaczane z twarogiem
-
Knedle ziemniaczane
-
Kotlety ziemniaczane
Więcej informacji na temat placka litewskiego
Placki po litewsku to po prostu placki ziemniaczane z mięsem mielonym, które świetnie sprawdzą się na obiad. Na pewno przypadną do gustu wszystkim miłośnikom, domowych, staropolskich, prostych posiłków. Są bardzo łatwe w przygotowaniu, a niezbędne składniki są tanie, ogólnodostępne i z dużym prawdopodobieństwem masz je już w swojej kuchni.
Jak zrobić placek litewski, aby był naprawdę smaczny?
Koniecznie czytaj dalej i poznaj nasz sprawdzony przepis, który będzie dla Ciebie świetną inspiracją i wskazówką. Domowy placek litewski to danie, które powstaje z ziemniaków, mąki, jajek i mięsa mielonego. Tak naprawdę to wszystkie składniki, które będą Ci potrzebne.
Przygotowanie jest proste, jednak dość czasochłonne, zwłaszcza jeśli wszystko robisz ręcznie. W pierwszej kolejności należy obrać i zetrzeć ziemniaki, wymieszać je z jajkiem, mąką i doprawić. Z połowy masy następnie należy uformować niewielkie placki na patelni z olejem, nakładać porcje masy mięsnej, a na koniec przykryć ją kolejną warstwą masy ziemniaczanej.
Po obustronnym przesmażeniu placki powinny trafić na kilkanaście minut do rozgrzanego piekarnika.
Jak widzisz to nic skomplikowanego, jednak raczej nie jest to posiłek, który przygotujesz na ostatnią chwilę. Przepis na placek litewski możesz też dowolnie modyfikować w zależności od swoich preferencji. Możesz wykorzystać różne rodzaje mięsa – drobiowe, wieprzowe, wołowe lub wieprzowo-wołowe.
Nie bój się też eksperymentować z dodatkami. Placki po litewski możesz podawać ze śmietaną, sosem jogurtowo czosnkowym lub jogurtowo-ziołowym, a także ze skwarkami lub przesmażaną cebulką. Placek litewski to świetny pomysł na domowy posiłek w tradycyjny, staropolskim stylu. Koniecznie wypróbuj!
Alergeny w placku litewskim
Lista alergenów dla placka litewskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
Wartości odżywcze placka litewskiego
Aby ograniczyć podaż czerwonego mięsa, częściowo lub całkowicie możesz zastąpić mięso wieprzowo-wołowe, mięsem drobiowym.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
-
ziemniak,
jajka,
mąka pszenna,
cebula,
mięso,
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.