Owsianka z gruszką
- Płatki owsiane (100 g)
- Mleko 3,2% - 2 szklanki (500 ml)
- Daktyle suszone (100 g)
- Gruszka - 3 małe sztuki (300 g)
- Sezam nasiona - 6 płaskich łyżek stołowych (60 g)
Przepis na owsianka z gruszką krok po kroku
W garnku umieść płatki owsiane, wlej mleko i dodaj daktyle.
Gotuj na wolnym ogniu przez 7-9 minut.
Gruszkę umyj, obierz ze skórki i oczyść z gniazd nasiennych.
Pokrój gruszkę w kostkę i dodaj do garnka.
Owsiankę umieść w głębokim talerzu i posyp sezamem.
Więcej informacji na temat owsianki z gruszką
Owsianka z gruszką to świetny pomysł na pyszne śniadanie na słodko nie tylko dla dzieci. Owsianka gotowana na mleku jest daniem, które można podać z ulubionymi dodatkami. Przepis na owsiankę z gruszką jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ja ugotować. Do zrobienia owsianki potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: płatki owsiane, mleko, daktyle, gruszka, sezam.
Jak zrobić owsiankę z gruszką? W garnku umieść płatki owsiane, wlej mleko i dodaj daktyle. Gotuj na wolnym ogniu przez 7-9 minut. Gruszkę umyj, obierz ze skórki i oczyść z gniazd nasiennych. Pokrój gruszkę w kostkę i dodaj do garnka. Owsiankę umieść w głębokim talerzu i posyp sezamem.
Nasiona sezamu są bogate w białko. Są źródłem dobrej jakości tłuszczów jedno- i wielonienasyconych. Sezam ma niski indeks glikemiczny i jest nasionem zawierającym dość sporo błonnika. Jest też dobrym źródłem potasu i fosforu. Pomaga obniżać poziom cholesterolu we krwi oraz ma właściwości przeciwzapalne. Płatki owsiane są produkowane z owsa. Owies jest zbożem bardzo popularnym. Płatki owsiane zawierają bardzo dużo błonnika pokarmowego. Płatki są źródłem złożonych węglowodanów, które powoli podnoszą poziom cukru we krwi. Płatki są bardzo dobrym produktem w diecie osób chorujących na cukrzycę. Płatki owsiane można dodawać do mięsa mielonego zamiast pieczywa, można przygotowywać na ich bazie pyszne i zdrowe ciasta. Gruszki to owoce mające bardzo pozytywny wpływ na poprawę naszego zdrowia. Gruszki zawierają sporo potasu, który odpowiada za prawidłową pracę serca oraz pomaga obniżać ciśnienie krwi. Gruszki jako jedne z niewielu owoców są źródłem jodu.
Podsumowując pyszna i zdrowa owsianka jest bardzo dobrym pomysłem na śniadanie. Szybka do zrobienia owsianka może być także dobrym deserem. Płatki są dobre do spożycia od razu po ugotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez dobę. Owsiankę można wzbogacić dodatkiem jogurtu naturalnego. Jeśli chcesz przygotować płatki bez dodatku mleka, ugotuj je na wodzie lub napoju roślinnym.
Alergeny w owsiance z gruszką
Lista alergenów dla owsianki z gruszką przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Płatki owsiane
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
-
Nasiona sezamu i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Sezam nasiona
Wartości odżywcze owsianki z gruszką
Owsianka z gruszką to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Owsianka zawiera dużą ilość węglowodanów złożonych, które w sposób jednostajny podnoszą poziom glukozy we krwi. Owsianka może być spożywana przez diabetyków.
Energia i białka
(500g)
Węglowodany
(500g)
Tłuszcze
(500g)
Witaminy
(500g)
Składniki mineralne
(500g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.