Ossobuco
- Cielęcina - 6 plastrów (1200 g)
- Cebula - 1 sztuka (100 g)
- Marchewka - 2 sztuki (120 g)
- Seler korzeniowy - 1 sztuka (100 g)
- Pietruszka - 1 sztuka (150 g)
- Olej rzepakowy - 3 łyżki (30 ml)
- Pomidory w puszce - 1 szklanka (250 g)
Przepis na ossobuco krok po kroku
Warzywa obierz ze skóry i pokrój na mniejsze kawałki.
Mięso osusz i posyp solą oraz pieprzem.
Usmaż mięso z każdej strony na rozgrzanym oleju.
Dodaj pokrojone warzywa i smaż kilka minut.
Wlej pomidory, dopraw całość do smaku. Duś całość pod przykryciem przez 60 minut.
Po tym czasie mięso możesz podawać z ziemniaczanym puree.
Więcej informacji na temat ossobuco
Mięsna potrawa ossobuco to nic innego jak gicz cielęca. Cielęcina to świetna propozycja obiadowa dla każdego smakosza. Z całą pewnością zaspokoi nawet największy głód. A co ważne cielęcina należy do mięs chudych, jest zdecydowanie bardziej chude niż wieprzowina czy wołowina. Dodatkowo jest bogatym źródłem witamin z grupy B, cynku, a także żelaza hemowego, które jest dużo łatwiej przyswajalne przez nasz organizm niż żelazo niehemowe, czyli to pozyskiwane z roślin. Mięso to także źródło pełnowartościowego białka, które daje nam uczucie sytości na długi czas. Mięso z cielęciny idealnie pasuje i staje się jeszcze bardziej aromatyczne ze świeżymi ziołami.
Zatem jak zrobić ossobuco na obiad?
Zaopatrz się w dobrej jakości mięso, warto kupować je w sprawdzonych sklepach lub od zaufanych dostawców.
Warzywa obierz ze skóry i pokrój na mniejsze kawałki. Mięso osusz i posyp solą oraz pieprzem. Usmaż mięso z każdej strony na rozgrzanym oleju. Dodaj pokrojone warzywa i smaż kilka minut. Wlej pomidory, dopraw całość do smaku. Duś całość pod przykryciem przez 60 minut. Po tym czasie mięso możesz podawać z ziemniaczanym puree.
I to koniec, jak widzisz, przepis na ossobuco jest banalnie prosty, a może być podstawą do pysznego domowego obiadu.
Pora na dodatki, idealnie sprawdzą się tutaj domowe puree z ziemniaków lub z batatów.
Nie zapominajmy o solidnej porcji warzyw, która powinna być na każdym obiedzie.
Świetnie sprawdzi się tutaj surówka typu colesław z białej kapusty, na którą znajdziesz sprawdzony przepis wśród innych moich propozycji.
Jeśli zależy Ci na jeszcze bardziej delikatny kawałku mięsa, skorzystaj z rostbefu cielęcego. Pozyskuje się go z tuszy wołowej zwierzęcia. Zawiera on nieco więcej tłuszczu, chociaż i tak niewiele. Warto pamiętać, że cielęcia sama w sobie należy do chudych mięs z małą zawartością tłuszczu przez to, że zwierzęta są kierowane do uboju na wczesnym etapie życia.
Skoro już znasz mój sprawdzony przepis, przygotuj to włoskie danie i przekonaj się, jak pyszna w smaku jest cielęcina. Będzie to dobry pomysł na obiad dla całej rodziny.
Alergeny w ossobuco
Lista alergenów dla Ossobuco przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze ossobuco
Nasze włoskie danie pysznie smakuje z ziemniaczanym puree.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.