Omlet francuski
- Jajko (2 szt.)
- Papryka zielona (60 g)
- Papryka czerwona (60 g)
- Szpinak (50 g)
- Oliwa z oliwek (10 ml)
- Ser gouda (30 g)
Przepis na omlet francuski krok po kroku
Papryki pokrój w kostkę a ser zetrzyj na tarce.
Na patelni z oliwą lekko podsmaż paprykę i szpinak.
W misce roztrzep jajka ze szczyptą soli i pieprzu.
Zalej warzywa jajkami i smaż na wolnym ogniu, aż jajka będą ścięte.
Gorący omlet posyp serem i złóż na pół.
-
Omlet na słodko
-
Omlet bananowy
-
Omlet szarlotka
-
Omlet owsiany
-
Omlet z białek
-
Omlet dla dzieci
-
Omlet dla dziecka
-
Omlet z pomidorami
-
Omlet z jabłkiem
-
Klasyczny omlet
-
Omlet z owocami
-
Omlet czekoladowy
-
Omlet z odżywką białkową
-
Omlet z truskawkami
-
Omlet grzybek
-
Omlet z mąką
-
Omlet marchewkowy
-
Omlet na słodko bez ubijania
-
Omlet na słodko
Więcej informacji na temat omletu francuskiego
Omlet to popularna potrawa z jajek, która najczęściej jest smażona. Omlet francuski jest to właśnie klasyczny i pyszny omlet z dodatkami. Przepis na omlet francuski składa się z jajek, przypraw, sera żółtego i warzyw. Spośród przypraw najczęściej używa się soli i pieprzu, ale można też dodać inne przyprawy, jak imbir, paprykę słodką i ostrą, kurkumę i wiele innych, w zależności od gustu. Omlet może być zrobiony z warzywami, które lubisz — ja najczęściej używam cebuli, pomidora i szpinaku, ale możesz je zamienić na inne.
Najlepiej podawać go ze świeżym, kolorowymi warzywami, które nie tylko będą sprawiały, że omlet z pomidorami będzie wyglądał ciekawiej, to dodatkowo będzie też zdrowszy. Warzywa pomogą Ci też w zadbaniu o swój wygląd. Dzięki bogactwu witamin, składników mineralnych i innych bioaktywnych składników diety, wpływają one na zdrowy i promienny wygląd cer, silne paznokcie i piękne włosy. Niedobory składników mineralnych lub witamin wpływają na pogorszenie wyglądu, a substancje o działaniu antyutleniającym mogą spowalniać starzenie. Warzywa są także niskokaloryczne i zawierają błonnik pokarmowy, który wpływa na uczucie sytości. Z ich pomocą możesz uzyskać duże objętościowo danie, które będzie miało mało kalorii, dzięki czemu łatwiej Ci będzie schudnąć lub utrzymać prawidłową masę ciała. Omlet francuski możesz podawać z sałatką ze świeżych warzyw, na przykład szpinaku, kolorowej papryki czy rzodkiewki. To sprawi, że danie będzie większe oraz będzie miało więcej błonnika, dzięki czemu posiłek będzie bardziej pożywny i różnorodny. W ten sposób łatwiej uzyskasz szczupłą sylwetkę i zadbasz o zdrowie. Omlet jest też świetny dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej i wszystkich, którzy stosują dietę o niskim indeksie glikemicznym. Jajka są źródłem białka i tłuszczu, natomiast warzywa węglowodanów, które możesz jeszcze zwiększyć, podając do omletu kromkę pełnoziarnistego pieczywa. Jest to omlet z serem po francusku, co sprawia, że ma więcej tłuszczu. W ten sposób uzyskamy pełnowartościowy posiłek, który ma niski indeks glikemiczny. Jest to istotne nie tylko dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, jak insulinooporność czy cukrzyca, ale też dla tych, którzy chcą zapobiec rozwojowi tych zaburzeń. Tego typu dania mogą pojawić się także w diecie przeciwzapalnej, która zakłada wybieranie produktów o niskim indeksie glikemicznym oraz spożywanie dużej ilości warzyw i owoców.
Sprawdź jak zrobić omlet francuski!
Alergeny w omlecie francuskim
Lista alergenów dla omletu francuskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser gouda
Wartości odżywcze omletu francuskiego
Omlet francuski mogą jeść osoby na diecie o niskim indeksie glikemicznym.
Energia i białka
(300g)
Węglowodany
(300g)
Tłuszcze
(300g)
Witaminy
(300g)
Składniki mineralne
(300g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.