Omlet

Ilustracja: Omlet - przepisy, sposoby wykonania, dodatki, praktyczne porady

Omlet, czyli placek smażony na patalni, stanowi klasyczne danie śniadaniowe. Podstawą tego dania są jajka, które roztrzepujemy i wlewamy na patelnię. Jajka z reguły mieszamy z mlekiem lub śmietaną. Nierzadko urozmaicamy ich smak różnymi dodatkami, jak warzywa, szynka czy sery. Omlety smażono od dawna, jednak klasyczny przepis na omlet został stworzony przez kucharzy francuskich. Obecnie królują dwa rodzaje omletów: klasyczny omlet francuski złożony z samych jajek z dodatkami oraz omlet biszkoptowy z dodatkiem mąki. Omlety jadamy na słono lub na słodko, w zależności od dodatków i przypraw.

Omlet - przepisy, sposoby wykonania, dodatki, praktyczne porady

Omlet klasyczny, omlet grzybek, omlet bananowy, omlet ze szpinakiem czy z szynką i serem, to pyszne dania, które kojarzą się ze śniadaniem z dzieciństwa. Dziś omlety nieco odeszły w niepamięć, a warto do nich wrócić, gdyż jest to danie pożywne i łatwe do wykonania w parę minut. Omlet francuski z dodatkami sprawdzi się także jako danie obiadowe lub składnik lunch boxa. Zaś omlet biszkoptowy z dżemem lub z bananem będzie świetnym daniem dla dzieci.

Jak robi się omlet

Co to jest omlet

Omlet stanowi rodzaj placka smażonego na patelni. Robi się go bardzo podobnie jak naleśniki, czyli z jaj, mąki i mleka. Różnica polega na tym, że przepis na omlet zawiera więcej jaj. W odróżnieniu od cienkich naleśników omlet jest duży i gruby. Stanowi samodzielne danie, gdyż jest bardzo sycący. Omlety są za grube, aby je składać lub zwijać jak naleśniki, dlatego też nadzienie układa się na wierzchu. W niektórych kuchniach świata omlety składa się na pół, tak aby nadzienie pozostało w środku.

Płaski placek smażony na płaskim kamieniu lub na patelni, znany jest ludzkości od zarania dziejów. W różnych kulturach pieczono okrągłe i płaskie pieczywo, jak wschodnie chlebki pita, czy włoska pizza. Kiedy odkryto możliwość dodania jajek do ciasta, powstały przepisy na omlety, które są bardziej puszyste i miękkie. Omlet jest zbyt miękki, aby pełnił funkcję pieczywa, za to świetnie nadaje się na danie obiadowe.

Przepisy na omlety udoskonalili kucharze francuscy. Do Polski trafiły one za sprawą Marysieńki Sobieskiej. Kuchnia polska nie stworzyła własnej wersji tego dania. Jednak w Polsce częściej jada się omlet biszkoptowy z dodatkiem mąki, jadany na słodko. Omlet nie jest w Polsce daniem popularnym, choć jest łatwy do zrobienia. Być może dlatego, że polska kuchnia zawiera dużo mniej dań na słodko.

W Polsce omlet stanowi głównie danie śniadaniowe, chętnie jadane przez dzieci. Jednak tradycyjny omlet grzybek z nadzieniem nie sprawdzi się jako drugie śniadanie do pracy czy do szkoły. Kompletując lunch box możemy jednak skorzystać z przepisów na francuski omlet zapiekany wraz z nadzieniem, a następnie zrolowany i pokrojony na mniejsze kawałki.

Tradycyjny omlet jada się także na obiad lub kolację, szczególnie wtedy, gdy nie ma pomysłu na coś innego. Omlet jest daniem jednym z łatwiejszych do zrobienia, zaś przepis wymaga ogólnodostępnych składników.

Omlety w kuchniach świata

Chyba najbardziej słynny omlet świata to omlet cesarski będący flagowym deserem kuchni austriackiej. Omlet cesarski robi się podobnie jak tradycyjny omlet biszkoptowy, czyli z żółtek i mleka, dodatkiem mąki i piany z białek. Składniki łączymy, na koniec dodajemy pianę z ubitych białek. Czasami stosuje się również takie dodatki, jak: roztopione masło, utarte migdały, skórka z cytryny czy sok z cytryny. Na wierzchu całość posypujemy rodzynkami i smażymy nie mieszając. Aby zrobić omlet cesarski należy pod koniec smażenia porozrywać go na kawałki. Omlet cesarski je się na ciepło posypany obficie cukrem pudrem, a czasem także cynamonem. W Austrii tradycyjnie podaje się do niego mus z jabłek lub sok śliwkowy.

Omlet hiszpański smaży się z dodatkiem ziemniaków. Powinien być dość gruby, dlatego warto smażyć go na mniejszej patelni o wysokich brzegach. W Hiszpanii tradycyjnie podawany jest jako tapas, w postaci pokrojonej na kawałki.

Ciekawą i łatwą do zrobienia propozycją jest japoński lub koreański omlet tamagoyaki. Ma on wytrawny smak, gdyż do ciasta dodaje się sól, cukier i ocet. Robi się go w bardzo ciekawy sposób. Najpierw wylewamy część ciasta na brzeg patelni, zaś gdy się zetnie zawijamy w rulon i wylewamy następną część ciasta. Otrzymujemy rulonik, który w Japonii i Korei stanowi danie śniadaniowe. Pokrojony omlet tamagoyaki świetnie się sprawdzi jako składnik lunch boxu typu bento.

We Włoszech popularnym daniem jest fritatta, czyli omlet wytrawny z różnymi dodatkami. Masę jajeczną łączy się z warzywami, serem, ziołami, wędlinami, oliwą z oliwek. Można ją zrobić z pieczarkami, szynką i serem, czy też ze szpinakiem. Dodatków może być dziesiątki, zaś kombinacje zależą od naszego gustu i fantazji. Tajemnica lekkiego i puszystego omletu firtatta polega na wstępnym podsmażeniu go na żeliwnej patelni, którą następnie wkłada się do piekarnika i zapieka dalej.

Natomiast w Tajlandii jada się omlet khai yat sai, który formuje się w kulę. Danie to stanowi omlet nadziewany mielonym mięsem i doprawiony czosnkiem, szalotką i sosem sojowym.

Jak łatwo i szybko zrobić ciasto na puszysty omlet

Sposobów na smażenie omletu jest sporo i właściwie każdy robi go po swojemu. Mamy też kilka rodzajów omletów, które robimy na słodko lub na słono.

Rodzaje omletów:

  • omlet klasyczny, francuski składa się z jajek roztrzepanych z mlekiem lub ze śmietaną. Podaje się go w postaci złożonej na pół. Najczęściej jest to omlet wytrawny z samych jajek lub z różnymi dodatkami dodawanymi do jajek. Omlet francuski robi się ze szpinakiem, z szynką i serem, z pieczarkami lub z innymi dodatkami.
  • omlet biszkoptowy lub omlet grzybek robi się z dodatkiem mąki i najczęściej podaje się go na słodko, z konfiturami, ze śmietaną, z owocami itp.
  • omlet hiszpański robi się z dodatkiem ziemniaków, czyli podsmażone na patelni ziemniaki zalewamy masą jajeczną i smażymy.

Do omletu klasycznego bierzemy więcej jajek i roztrzepujemy z mlekiem lub śmietaną. Dodatki dodajemy do jajek i smażymy razem lub posypujemy nimi omlet już gotowy. Podajemy złożony na pół.

Najbardziej popularny w Polsce jest omlet grzybek, czy też omlet biszkoptowy, który przypomina duży, okrągły placek. Omlet grzybek najbardziej kojarzy się ze śniadaniem z dzieciństwa, gdyż kiedyś danie to było bardziej popularne niż obecnie.

Omlet biszkoptowy robimy z dodatkiem mąki i bierzemy mniej jajek. Aby omlet był bardziej puszysty należy oddzielić żółtka od białek. Żółtka łączymy z mąką i mlekiem lub śmietaną. Zaś białka ubijamy i dodajemy do masy jajecznej na końcu. Omlet smażymy z obu stron. Najczęściej podaje się go na słodko, z dżemem, owocami czy polany słodkim syropem. Omlet będzie bardziej puszysty również wtedy jeśli zamiast mleka użyjemy mleka zsiadłego lub kefiru.

Najciekawsze przepisy na omlety

Przepis na omlet na słodko

Na słodki robimy najczęściej omlet biszkoptowy z dodatkiem mąki. Tajemnica puszystego omletu leży w tym, aby dodawać mąki z umiarem. Zbyt dużo mąki skutkuje tym, że omlet będzie zbity, twardy i niesmaczny.

Omlet biszkoptowy najczęściej podajemy posypany owocami, posmarowany dżemem i polany śmietaną. Jeśli owoce są kwaśne możemy posypać omlet cukrem. Omlet świetnie smakuje także z dodatkiem cynamonu.

Dobrym pomysłem jest omlet bananowy. Omlet z bananem możemy zrobić w dwojaki sposób. Najprościej jest zrobić omlet z bananem po prostu układając plasterki banana na lekko ściętym omlecie. Następnie omlet zapiekamy jeszcze 1 - 2 minuty i przenosimy na talerz. Tą metodą możemy zrobić zarówno klasyczny omlet francuski, jak i omlet biszkoptowy. Banan dobrze nadaje się do miksowania, dlatego też możemy banan zmiksować razem z masą jajeczną. Po usmażeniu otrzymamy puszysty omlet bananowy.

Różnorodne omlety na słono

Klasyczny omlet francuski daje ogromne możliwości tworzenia różnych kombinacji smakowych. Jest dość cienki i można go zrolować jak naleśnik. Dlatego też kawałkami omletu z warzywnym lub mięsnym nadzieniem można wypełnić lunch box i będzie to pożywne i sycące drugie śniadanie do szkoły lub do pracy.

Omlet francuski najczęściej jada się na słono z dodatkiem warzyw lub mięsa. W zasadzie kombinacja dodatków zależy od naszego gustu i pomysłowości. Klasyczną propozycją jest omlet ze szpinakiem i pomidorami. Podsmażony szpinak dodajemy do masy jajecznej i smażymy.

Świetnie smakuje omlet z pieczarkami. Podsmażone pieczarki dodajemy do masy jajecznej i smażymy razem, lub posypujemy nimi usmażony omlet, który składamy na pół. Aby zrobić omlet z szynką i serem, najpierw podsmażamy masę jajeczną na patelni. Gdy się lekko zetnie na wierzchu układamy plasterki szynki i posypujemy całość serem. Omlet składamy na pół i podsmażamy jeszcze 2 minuty.

Pozostałe przepisy na omlety

Poznaj inne kategorie przepisów na FajneGotowanie.pl
Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto