Mule w winie
- Małże - mule (1000 g)
- Cebula szalotka (100 g)
- Wino białe wytrawne (300 ml)
- Masło - 3 łyżki (45 g)
- Natka pietruszki - pęczek (10 g)
Przepis na mule w winie krok po kroku
Mule wsyp do dużej miski i zalej zimną wodą. Przepłucz i dokładnie oczyść skorupki. Otwarte, pęknięte lub dziwnie pachnące małże wyrzuć do kosza.
Szalotkę pokrój w talarki.
W szerokim garnku o grubym dnie umieść masło i rozpuść. Wsyp szalotkę, posól i podsmażaj, aż będzie miękka.
Wlej wino i posiekane łodyżki pietruszki. Dopraw solą i pieprzem.
Gotuj całość 3 minuty, aż alkohol odparuje i dodaj mule.
Przykryj garnek pokrywką, zwiększ moc palnika. Gotuj przez 4-6 minut mieszając od czasu do czasu.
Dodaj teraz posiekane liście natki pietruszki i wymieszaj.
Więcej informacji na temat muli w winie
Mule w winie choć brzmią ekstrawagancko, nie wymagają wielu godzin gotowania i ekskluzywnych składników. Wystarczy białe wino, cebula szalotka (lub inna o łagodnym smaku), masło i natka pietruszki. To danie to dobre rozwiązanie na rozpoczęcie przygody z owocami morza w kuchni.
Przepis na mule w winie jest bardzo prosty. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest dokładne oczyszczenie i przebranie muli, by mieć pewność ich świeżości. Mule wsyp do dużej miski i zalej zimną wodą. Przepłucz i dokładnie oczyść skorupki. Otwarte, pęknięte lub dziwnie pachnące małże wyrzuć do kosza. Szalotkę pokrój w talarki. W szerokim garnku o grubym dnie umieść masło i rozpuść. Wsyp szalotkę, posól i podsmażaj, aż będzie miękka. Wlej wino i posiekane łodyżki pietruszki. Dopraw solą i pieprzem. Gotuj całość 3 minuty, aż alkohol odparuje i dodaj mule. Przykryj garnek pokrywką, zwiększ moc palnika. Gotuj przez 4-6 minut mieszając od czasu do czasu. Dodaj teraz posiekane liście natki pietruszki i wymieszaj.
Mam nadzieję, że wiesz już jak zrobić mule w winie. Tak przygotowany przepis najlepiej smakuje podany z dodatkiem świeżej bagietki, którą dodatkowo możesz „wycierać” pozostały na dnie naczynia sos. Takie danie to świetny pomysł na kolację z przyjaciółmi, których chcesz ugościć iście po królewsku. Zapewne nie wielu z nich miało okazje spróbować, jak smakują mule na białym winie.
Mule to gatunek małży, które można spotkać również pod nazwą omułki jadalne. W krajach śródziemnomorskich cieszą się szczególną popularnością, dlatego często można dania z ich dodatkiem w restauracjach francuskich czy hiszpańskich. Po ugotowaniu mule są delikatne w smaku i nieco gumowate. Wyczuć w nich można nadmorski aromat, dlatego tak pyszne wychodzą gotowane w winie.
Najlepsze mule to oczywiście takie, które są świeże. Jeśli jednak nie masz możliwości ich kupić, to spokojnie sięgnij po małże mrożone. Przed użyciem należy je rozmrozić. Najlepiej zrobić to w lodówce lub zimnej wodzie, tak by proces rozmrażania przebiegał powoli. Dzięki temu mule na pewno będą smaczne.
Alergeny w mulach w winie
Lista alergenów dla muli w winie przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mięczaki i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- małże
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino białe wytrawne
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
Wartości odżywcze muli w winie
Owoce morza to dobre źródło pełnowartościowego białka.
Energia i białka
(450g)
Węglowodany
(450g)
Tłuszcze
(450g)
Witaminy
(450g)
Składniki mineralne
(450g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.