Masala czaj
- Herbata czarna napar bez cukru - 2 łyżeczki (20 ml)
- Mleko 2% - 1/2 szklanki (125 ml)
- Imbir korzeń - 1 kawałek (10 g)
- Cynamon - szczypta (5 g)
- Miód - 1 łyżeczka (10 g)
Przepis na masala czaj krok po kroku
Dodatkowo przygotuj dwie szklanki wody - 0,5 l.
Wlej wodę do garnka i delikatnie podgrzewaj.
Dodaj drobno posiekany imbir, goździki, cynamon i pozostałe przyprawy.
Dodaj herbatę i gotuj przez 10 minut na niewielkim ogniu.
Wlej mleko i miód, po 5 minutach przez sitko przelej napój do filiżanek.
Więcej informacji na temat masala czaj
Masala czaj to nic innego jak indyjska herbata, którą podaje się z mlekiem i rozgrzewającymi przyprawami.
Sama nazwa chai wskazuje na to, że napój to herbata.
Czaj indyjski jesteś w stanie przygotować we własnym domu w dosłownie kilka minut.
Przygotuj takie składniki jak: czarna herbata, najlepiej sprawdzi się tutaj wersja liściasta, dodatkowo woda, mleko, miód i wiele rozgrzewających przypraw takich tak imbir, cynamon, goździki, anyż czy gałka muszkatołowa.
Zatem, jak zrobić masala czaj?
W pierwszej kolejności do garnka wlej wodę i delikatnie podgrzewaj. Dodaj drobno posiekany imbir, goździki, cynamon i pozostałe przyprawy. Po chwili dodaj herbatę i gotuj przez 10 minut na niewielkim ogniu. Gdy wywar się zagotuje, wlej mleko i miód, po 5 minutach przez sitko przelej napój do filiżanek.
Nasz prosty przepis na czaj indyjski jest dobry do podania. O rodzaju i ilości dodawanych przypraw możesz zadecydować sam. Możesz również postawić na pieprz czarny, który przed dodaniem należy rozgnieść w moździerzu. Pamiętaj, aby korzystać z miodu dobrej jakości, powinien być on przechowywany w szklanym słoiku. Prawdziwy miód poznasz po tym, że ulega krystalizacji, czyli tworzą się charakterystyczne grudki. Miód, który zawsze jest idealnie leisty, może być po prostu sztuczny, warto dołożyć kilka złotych i postawić na prawdziwy miód, dobrej jakości.
Taki smaczny napar zapewne zaskoczy większość gości i rozgrzeje ich od środka. Sprawdzi się ona idealnie w sezonie jesienno-zimowym, ponieważ każda z dodanych przypraw ma niezwykle silne działanie rozgrzewające, ale też antybakteryjne i przeciwwirusowe co pozwoli zwiększyć nam odporność. Wykorzystaj mój przepis na masala czaj i przekonaj się, jaki to pyszny pomysł na ugoszczenie swoich gości.
Herbata wbrew pozorom to najlepszy napój, który przyniesie Ci ukojenie i orzeźwienie nawet w największych temperaturach.
Nie jest tajemnicą, że podczas naszych wakacji w ciepłe strony takie jak Egipt czy Tunezja, gdy udajemy się na wycieczkę na pustynię, między innymi w wioskach beduińskich jesteśmy częstowani ciepłym naparem w postaci czarnej bardzo słodkiej herbaty zamiast wody.
Alergeny w masala czaj
Lista alergenów dla Masala czaj przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 2%
Wartości odżywcze masala czaj
Masala czaj najlepiej smakuje, gdy jest przyrządzana z herbaty liściastej.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.