Majonez z aquafaby
- Aquafaba (woda z ciecierzycy) (100 ml)
- Olej rzepakowy - niepełna szklanka (200 ml)
- Płatki drożdżowe nieaktywne (20 g)
- Musztarda (20 g)
- Cukier (10 g)
- Ocet jabłkowy (10 ml)
Przepis na majonez z aquafaby krok po kroku
Do słoika wlej 2 łyżki octu, olej rzepakowy i aquafabę.
Dodaj łyżkę musztardy, wsyp płatki drożdżowe.
Dopraw solą, pieprzem i cukrem.
Zblenduj do uzyskania gęstego sosu.
Słoik przechowuj w lodówce.
Więcej informacji na temat majonezu z aquafaby
Majonez z aquafaby to bardzo dobry pomysł na pyszny wegański dodatek do potraw. Majonez można przygotować także bez oleju, będzie zawierał wówczas mniej kalorii i będzie miał mniej kremową konsystencję. Szybki majonez wegański ma bardzo ciekawy smak. Przepis na majonez z aquafaby jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby go przygotować. Do zrobienia majonezu potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: aquafaba, olej rzepakowy, musztarda, płatki drożdżowe, sól, pieprz, cukier, ocet jabłkowy.
Jak zrobić majonez z aquafaby? Do słoika wlej ocet, olej rzepakowy i aquafabę. Dodaj musztardę, wsyp płatki drożdżowe. Dopraw solą, pieprzem i cukrem. Zblenduj do uzyskania gęstego sosu. Słoik przechowuj w lodówce.
Ocet jabłkowy zawiera bardzo dużą ilość składników mineralnych. Ma także wspaniałe właściwości zakwaszające oraz oczyszczające nasz organizm. Ocet jabłkowy można przygotować w domu, wystarczy kilka jabłek i odrobina cierpliwości. Aquafaba to woda pochodząca po gotowaniu ciecierzycy. Ciecierzyca to roślina z rodziny bobowatych inaczej zwana grochem włoskim. Ciecierzyca jest przede wszystkim źródłem złożonych węglowodanów. Ziarna zawierają dużo błonnika, dlatego poprawiają perystaltykę jelit. Błonnik pozwala także utrzymać stały poziom glukozy we krwi, dodatkowo wpływa na dłużej utrzymujące się uczucie sytości. Błonnik pokarmowy odpowiada także za regulację poziomu glukozy w naszej krwi. Odpowiednia podaż błonnika może także obniżać poziom stężenia cholesterolu. Rośliny strączkowe są także dobrym źródłem roślinnego białka.
Podsumowując: prosty przepis na majonez bez jajek jest idealny dla osób na diecie wegańskiej oraz wegetariańskiej. Łatwy do zrobienia majonez świetnie sprawdzi się jako sos do sałatek oraz jako smarowidło do kanapek zamiast masła. Wegański majonez przygotować można także z innym olejem tłoczonym na zimno. Oleje tłoczone na zimno świetnie nadają się do przygotowania sosów i past. Domowy wegański majonez można przechowywać w lodówce przez kilka dni. Majonez jest dobry do spożycia od razu po przygotowaniu.
Alergeny w majonezie z aquafaby
Lista alergenów dla majonezu z aquafaby przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet jabłkowy
Wartości odżywcze majonezu z aquafaby
Majonez z aquafaby to bardzo dobre źródło kwasów tłuszczowych jednonienasyconych. Majonez zawiera sporą ilość kalorii, więc zwróć uwagę na wielkość porcji. Majonez nie zawiera glutenu i sprawdzi się u chorujących na celiakię.
Energia i białka
(35g)
Węglowodany
(35g)
Tłuszcze
(35g)
Składniki mineralne
(35g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.