Majonez wegański
- Napój sojowy (mleko sojowe) (50 ml)
- Ocet winny - 1/2 łyżeczki (2 ml)
- Musztarda - 1 łyżeczka (5 g)
- Olej rzepakowy (100 ml)
Przepis na majonez wegański krok po kroku
Ocet dokładnie wymieszaj z napojem sojowym w wysokim pojemniku.
Dodaj musztardę, pół łyżeczki płatków drożdżowych, 1/4 łyżeczki pieprzu i dużą szczyptę soli.
Zacznij blendować powoli wlewając cienkim strumieniem olej.
Blenduj aż uzyskasz kremową emulsję.
Przechowuj w lodówce w szczelnie zamkniętym pojemniku.
Więcej informacji na temat majonezu wegańskiego
Majonez wegański to świetna opcja, gdy nie chcesz lub nie możesz spożywać produktów na bazie jajek. Jesteś w odpowiednim miejscu, jeśli szukasz wskazówek jak zrobić majonez wegański.
Domowy, wege majonez bez jajek wymaga chwilę pracy, ale świetnie sprawdzi się na kanapkach lub jako dressing do sałatek. Uzyskamy z niego również pyszny sos do frytek.
Dieta wegańska polega na całkowitym wykluczeniu wszystkich produktów odzwierzęcych. Nie tylko mięsa, ale również nabiału, jaj, ryb, owoców morza i miodu. Źródło białka w tej diecie stanowią przede wszystkim nasiona roślin strączkowych. Pomimo wielu ograniczeń ten model odżywiania jest uznawany za zdrowy. Warto jednak zwrócić się na początku po pomoc do dietetyka, by jadłospis był prawidłowo i bezpiecznie skomponowany, tak aby dieta dostarczała jak najwięcej wartości odżywczych.
Nasz przepis na majonez wegański zawiera tylko cztery składniki: mleko sojowe, ocet, musztardę oraz olej. Klasyczny majonez zawiera olej, żółtka jajek oraz przyprawy w postaci octu lub cytryny, soli i pieprzu. Musztarda używana jest jako przyprawa oraz stabilizator, który zapewnia odpowiednią konsystencję. Jeśli nie lubisz smaku musztardy, możesz zmniejszyć jej ilość o połowę. Aby ten prosty przepis na pewno się udał, warto dokładnie zwrócić uwagę na krok nr 3. Mowa w nim o wlewaniu oleju cienkim strumieniem. Ten zabieg pozwala uzyskać odpowiednią konsystencję majonezu. Jeśli chcesz możesz również dodawać olej po jednej łyżeczce, cały czas blendując. Po przygotowaniu przechowuj go w lodówce w szczelnie zamkniętym opakowaniu.
Przygotowanie takiego majonezu to dobry pomysł, jeśli chcesz wprowadzić do swojej diety więcej produktów roślinnych, a nie wiesz od czego zacząć. Dużo bardziej polecam sięgać po domowe rozwiązania niż gotowe produkty dostępne w sklepach. Być może, takie samodzielnie zrobione produkty są mniej trwałe, ale wynika to głównie z braku dodatków do żywności, które w nadmiernej ilości mogą zaszkodzić. Nawet najmniejsza zmiana w spożywanych produktach może przyczynić się do lepszego odżywienia organizmu. Dlatego polecam ten przepis nie tylko weganom.
Alergeny w majonezie wegańskim
Lista alergenów dla majonezu wegańskiego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Soja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Napój sojowy (mleko sojowe)
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Ocet winny
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
W przepisie na majonez wegański nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- płatki drożdżowe dezaktywowane
Wartości odżywcze majonezu wegańskiego
Dieta wegańska polega na całkowitym wykluczeniu wszystkich produktów odzwierzęcych. Nie tylko mięsa, ale również nabiału, jaj, ryb, owoców morza i miodu. Źródło białka w tej diecie stanowią przede wszystkim nasiona roślin strączkowych. Pomimo wielu ograniczeń ten model odżywiania jest uznawany za zdrowy. Warto jednak zwrócić się na początku po pomoc do dietetyka, by jadłospis był prawidłowo i bezpiecznie skomponowany, tak aby dieta dostarczała jak najwięcej wartości odżywczych.
Energia i białka
(10g)
Węglowodany
(10g)
Tłuszcze
(10g)
Składniki mineralne
(10g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.