Krem z czosnku
- Czosnek - 3 główki (135 g)
- Oliwa z oliwek (45 ml)
- Pietruszka (80 g)
- Cebula (100 g)
- Ziemniaki późne (225 g)
- Bulion warzywny (1500 ml)
Przepis na krem z czosnku krok po kroku
Do garnka wlej oliwę i podgrzej ją.
Wrzuć obrane ząbki czosnku, obraną i pokrojoną pietruszkę, cebulę i ziemniaki. Smaż 10 minut.
Całość zalej bulionem. Gotuj przez 20 minut.
Dodaj przyprawy oraz posiekane zioła i wymieszaj.
Zupę zblenduj na gładki krem i podawaj z ulubionymi dodatkami.
Więcej informacji na temat kremu z czosnku
Krem z czosnku to zupa, która na pewno przypadnie do gustu wszystkim miłośnikom smacznych, ale prostych dań. By ją przygotować wystarczy tylko kilka chwil.
Przepis na krem z czosnku to doskonały pomysł na danie, które sprawdzi się zarówno na obiad, jak i na kolację. Ta zupa krem zachwyca swoją aksamitną strukturą i wspaniałym smakiem. W dodatku potrzebujesz do niej tylko świeży czosnek, kilka ziemniaków i bulion. Oczywiście podstawowy przepis możesz wzbogacać. Tak, by powstało naprawdę smaczne i bardzo odżywcze danie. Czosnek to roślina bardzo popularna w kuchni polskiej. Służy przede wszystkim do wzbogacania aromatu dań, dlatego bardzo często dodaje się go niewielkie ilości. Jedni czosnek kochają, inni nienawidzą. Wynika to z bardzo ostrego, charakterystycznego zapachu i smaku. Znane są jego liczne zastosowania w medycynie. Warto jednak sięgać po niego często i dodawać go do różnych dań. Nie tylko ze względu na jego smak, ale przede wszystkim właściwości zdrowotne, których posiada bardzo wiele. Czosnek działa bakteriobójczo i przeciwwirusowo, więc z powodzeniem może być stosowany w przebiegu infekcji oraz na wzmocnienie odporności. Spożywając codziennie czosnek, chronisz swój organizm przed Helicobacter pylori, salmonellą, paciorkowcami i gronkowcami. Czosnek hamuje działanie enzymu ACE, który odpowiada za regulację ciśnienia krwi. Badania wykazały, że regularne jedzenie czosnku może obniżyć ciśnienie. Wpływa pozytywnie również na układ pokarmowy, poprzez zwiększenie wydzielania soków trawiennych, wzmożenie przyswajania składników pokarmowych czy hamowanie nadmiernej fermentacji.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić krem czosnkowy, który będzie szybki, łatwy i naprawdę pyszny, to ten prosty przepis stanowi doskonałe rozwiązanie. Ta zupa doskonale sprawdzi się z dodatkiem grzanek, ale również z groszkiem ptysiowym, czy co ciekawe z dodatkiem popcornu. Możesz wzbogacić ją dodatkiem kruszonego sera feta, dzięki czemu będzie miała niepowtarzalny smak. Pamiętaj jednak, by w takim wypadku nie dodawać do niego zbyt dużej ilości soli. Ser ten jest już bardzo słony.
Alergeny w kremie z czosnku
Lista alergenów dla kremu z czosnku przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
Wartości odżywcze kremu z czosnku
To zdrowa opcja, która dostarcza sporo witamin.
Energia i białka
(521g)
Węglowodany
(521g)
Tłuszcze
(521g)
Witaminy
(521g)
Składniki mineralne
(521g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.