Krem pomidorowy
- Olej rzepakowy - 2 łyżki stołowe (20 ml)
- Cebula - 1 mała sztuka (50 g)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Pomidor - 5 dużych sztuk (1000 g)
- Bulion warzywny - 1 szklanka (250 ml)
Przepis na krem pomidorowy krok po kroku
Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Czosnek obierz i pokrój w cienkie plasterki.
W garnku rozgrzej olej i zaszklij na nim cebulę z czosnkiem.
Pomidory natnij z dwóch stron, sparz wrzątkiem, obierz ze skórki i pokrój na ćwiartki.
Do garnka dodaj pomidory, pół łyżki octu winnego, 1 łyżeczkę cukru. Składniki wymieszaj i zagotuj.
Następnie do garnka dodaj gorący bulion i ponownie zagotuj zupę. Garnek przykryj i składniki gotuj przez 5 minut.
Składniki zmiksuj blenderem na gładki krem i gotuj go przez minutę.
W razie potrzeby krem dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Gotowy krem przelej do talerzy i udekoruj świeżymi listkami bazylii.
-
Zupa z soczewicy zielonej
-
Pomidorowa
-
Zupa krem z pomidorów
-
Zupa pomidorowa z ryżem
-
Zupa pomidorowa z makaronem
-
Zupa krem pomidorowa
-
Pomidorowa z rosołu
-
Zupa pomidorowa z passaty
-
Zupa pomidorowa na rosole
-
Zupa pomidorowa z koncentratu
-
Zupa pomidorowa ze świeżych pomidorów
-
Zupa pomidorowa kremowa
-
Zupa pomidorowa z pomidorów z puszki
-
Karmuszka
-
Krem z pieczonych pomidorów
-
Zupa pomidorowa bez mięsa
-
Zupa klopsikowa
-
Krem z pomidorów Thermomix
-
Zupa pomidorowa
Więcej informacji na temat kremu pomidorowego
Krem pomidorowy to doskonały pomysł na obiad dla całej rodziny. Szybka w przygotowaniu zupa świetnie sprawdzi się również jako potrawa podana podczas rodzinnych uroczystości. Przepis na krem pomidorowy jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: olej rzepakowy, cebula, czosnek, pomidory, bulion warzywny, sól, pieprz, cukier, ocet winny oraz bazylia świeża.
A jak zrobić krem pomidorowy? Cebulę obierz i pokrój w kostkę. Czosnek obierz i pokrój w cienkie plasterki. W garnku rozgrzej olej i zaszklij na nim cebulę z czosnkiem. Pomidory natnij z dwóch stron, sparz wrzątkiem, obierz ze skórki i pokrój na ćwiartki. Do garnka dodaj pomidory, pół łyżki octu winnego, 1 łyżeczkę cukru. Składniki wymieszaj i zagotuj. Następnie do garnka dodaj gorący bulion i ponownie zagotuj zupę. Garnek przykryj i składniki gotuj przez 5 minut. Składniki zmiksuj blenderem na gładki krem i gotuj go przez minutę. W razie potrzeby krem dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Gotowy krem przelej do talerzy i udekoruj świeżymi listkami bazylii.
Pomidory to doskonałe źródło wielu cennych składników odżywczych, które korzystanie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Znajdziemy w nich przede wszystkim likopen, który zaliczany jest do silnych przeciwutleniaczy. Przeciwutleniacze zmniejszają produkcję wolnych rolników i wpływają na zmniejszenie ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz spowalniają procesy starzenia się. Pomidory są również niskokaloryczne, dlatego świetnie sprawdza się na diecie redukcyjnej. Do witamin obecnych w pomidorach możemy zaliczyć witaminę A, E, C oraz niektóre witaminy z grupy B. Natomiast do składników mineralnych, które zawierają pomidory, zaliczymy wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód oraz cynk.
Podsumowując: wiesz już jak ugotować pyszny krem pomidorowy. Najlepszy krem z pomidorów jest dobry do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Produkty niezbędne do wykonania zupy dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach. Smaczny krem pomidorowy możesz podać z dodatkiem uprażonych nasion słonecznika.
Alergeny w kremie pomidorowym
Lista alergenów dla kremu pomidorowego przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- bulion warzywny
W przepisie na krem pomidorowy nie posiadamy danych o alergiach dla następujących składników:
- ocet winny, bazylia świeża
Wartości odżywcze kremu pomidorowego
Krem pomidorowy to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Pomidory stanowią doskonałe źródło cennych składników odżywczych, dlatego warto włączyć je do codziennego jadłospisu.
Energia i białka
(330g)
Węglowodany
(330g)
Tłuszcze
(330g)
Witaminy
(330g)
Składniki mineralne
(330g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.