Kompot z rabarbaru
- Rabarbar (400 g)
- Cukier - 3 łyżki (30 g)
Przepis na kompot z rabarbaru krok po kroku
Rabarbar umyj, odetnij liście, a łodygi pokrój na mniejsze kawałki.
Na dno garnka wsyp cukier i lekko podgrzewaj aż zacznie brązowieć.
Dodaj rabarbar i podsmażaj kilka minut, co chwila mieszając.
Wlej wodę (ok. 1 litra) i zagotuj, następnie zmniejsz ogień i gotuj ok. 5 minut, aż rabarbar zmięknie.
Wlej do dzbanka przecedzając przez sitko.
Więcej informacji na temat kompotu z rabarbaru
Rabarbar to bardzo popularna roślina, chodź dość rzadko spożywana. Najczęściej wykorzystywany jest do przygotowania kompotu, zimnego i orzeźwiającego, słodkiego napoju, który idealnie sprawdza się na letnie, upalne dni. Rabarbar, sam w sobie, jest bardzo wartościowym produktem. To źródło witamin C, E oraz A o działaniu przeciwutleniającym i przeciwzapalnym. Kompot z rabarbaru cieszy się dużym zainteresowaniem podczas trwania sezonu letniego, ponieważ jest pyszny, orzeźwiający i skutecznie gasi pragnienie. Przepis na kompot rabarbarowy jest niezwykle prosty i nie wymagający większych umiejętności kulinarnych - poradzi sobie z nim każdy. Sam proces przygotowania nie zajmie Ci więcej niż 5 minut. Koniecznie poznaj ten prosty przepis i sprawdź jak ugotować kompot z rabarbaru, idealny i orzeźwiający na upalne dni. Wystarczy dokładnie ubyć rabarbar, odciąć liście, a łodygi pokroić na mniejsze części. W garnku następnie podsmażamy cukier, po czym dodajemy rabarbar, zalewamy wodą i gotujemy ok. 20-30 min. Po tym czasie odcedzamy przez sitko i odstawiamy do ostygnięcia. Dobry kompot z rabarbaru najlepiej smakuje z dodatkiem listków mięty i cytryny, które podkręcają jego smak i dodają mu świeżości. Mimo jego wyjątkowego smaku nie można zapominać, że duża ilość dodanego cukru, sprawia, że napój jest bardzo kaloryczny oraz ma bardzo wysoki indeks glikemiczny. Jak zrobić kompot z rabarbaru w nieco zdrowszej wersji? Wystarczy, że zamienisz cukier na ksylitol, który ma o połowę mniejszą zawartość kalorii oraz zerowy indeks glikemiczny. Po ugotowaniu, kompot z rabarbaru ma bardzo intensywny, rabarbarowy, słodki smak, dlatego warto go rozcieńczać wodą w indywidualnie dobranej porcji, dzięki której uzyskujesz ulubiony smak. Kompot z rabarbaru możesz również przelać do specjalnych pojemników na kostki lodu i zamrozić, po czym dodawać do wody, nadając jej lekko owocowy, orzeźwiający smak. Kompot z rabarbaru najlepiej smakuje ze świeżych lokalnych owoców dlatego warto go przygotowywać zwłaszcza w sezonie.
Alergeny w kompocie z rabarbaru
Lista alergenów dla kompotu z rabarbaru przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na kompot z rabarbaru
Wartości odżywcze kompotu z rabarbaru
Kompot z cukrem nie będzie odpowiedni dla osób z cukrzycą czy insulinoopornością. Najlepiej zamienić go na ksylitol.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.