Jajka zapiekane
- Szynka parmeńska - 6 plastrów (120 g)
- Jajko (6 szt.)
- Suszone pomidory w oleju - 6 sztuk (40 g)
- Olej rzepakowy (20 ml)
Przepis na jajka zapiekane krok po kroku
Formę do muffinek wysmaruj olejem rzepakowym (możesz wykorzystać do tego olej z suszonych pomidorów).
Każde wgłębienie formy wyłóż plastrem szynki, na dno ułóż pokrojone pomidory suszone.
Do każdego wgłębienia formy do muffinek wybij jajko.
Jajka piecz w piekarniku nagrzanym do 200 st. C (bez termoobiegu, z funkcją góra-dół) przez około 15 minut.
Po upieczeniu jajka wyciągnij delikatnie i przełóż na talerz.
Przed podaniem posyp je szczyptą soli oraz pieprzu.
-
Jajecznica
-
Pasta jajeczna
-
Jajka faszerowane
-
Jajka na twardo
-
Jajka po benedyktyńsku w wersji tradycyjnej
-
Jajko sadzone
-
Sałatka z jajkiem
-
Chleb w jajku
-
Jajecznica z kurkami
-
Sałatka z pora i jajek
-
Sałatka z brokułami i jajkiem
-
Omlet cesarski
-
Jajecznica z awokado
-
Omlet z płatkami owsianymi
-
Pasta z awokado i jajek
-
Tortilla z jajkiem
-
Tosty z jajkiem
-
Ryż z jajkiem
-
Szybka kolacja z jajek
Więcej informacji na temat jajek zapiekanych
Jajka zapiekane świetnie sprawdzą się jako przystawka na imprezę. Najlepsze jajka zapiekane można podać również jako przekąska podczas spotkań ze znajomymi. Sprawdzony przepis na jajka zapiekane jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania przystawki potrzebne będą następujące produkty spożywcze: szynka parmeńska, jajka, suszone pomidory, olej rzepakowy, sól oraz pieprz.
A jak zrobić jajka zapiekane? Formę do muffinek wysmaruj olejem rzepakowym (możesz wykorzystać do tego olej z suszonych pomidorów). Każde wgłębienie formy wyłóż plastrem szynki, na dno ułóż pokrojone pomidory suszone. Do każdego wgłębienia formy do muffinek wybij jajko. Jajka piecz w piekarniku nagrzanym do 200°C (bez termoobiegu, z funkcją góra-dół) przez około 15 minut. Po upieczeniu jajka wyciągnij delikatnie i przełóż na talerz. Przed podaniem posyp je szczyptą soli oraz pieprzu.
Jajka kurze to skarbnica składników odżywczych, których odpowiednia podaż korzystnie wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Jajka są przede wszystkim źródłem pełnowartościowego białka zwierzęcego, które z łatwością przyswajalne jest przez nasz organizm. Białko jaja kurzego uznawane jest za białko wzorcowe, ponieważ zawiera wszystkie aminokwasy w odpowiednich ilościach. Jaja kurze bogate są także w witaminy rozpuszczalne w tłuszczach oraz niektóre witaminy z grupy B. W jajach znajdziemy także składniki mineralne, do których możemy zaliczyć: fosfor, potas, sód, wapń, żelazo, magnez, miedź, cynk oraz selen. Żółtko jaja zawiera beta-karoten oraz luteinę, które spożywane w odpowiednich ilościach chronią narząd wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA oraz UVB.
Podsumowując pyszne jajka zapiekane z szynką parmeńską i pomidorami suszonymi to doskonały pomysł na przekąski lub przystawkę. Smaczne jajka zapiekane są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakują na ciepło. Produkty niezbędne do przygotowania potrawy dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w jajkach zapiekanych
Lista alergenów dla jajek zapiekanych przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
Wartości odżywcze jajek zapiekanych
Jajka zapiekane to doskonała propozycja na przystawkę. Jajka stanowią doskonałe źródło łatwoprzyswajalnego białka, dlatego warto włączyć je do jadłospisu.
Energia i białka
(80g)
Węglowodany
(80g)
Tłuszcze
(80g)
Witaminy
(80g)
Składniki mineralne
(80g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.