Jabłecznik z bezą
- Jabłko - 5 dużych sztuk (1000 g)
- Mąka pszenna typ 500 - 2 szklanki (400 g)
- Masło (250 g)
- Jajko (2 szt.)
- Białko jajka (6 szt.)
- Cukier (300 g)
Przepis na jabłecznik z bezą krok po kroku
Na stolnice przesiej mąkę pszenną, dodaj do niej zimne masło pokrojone w kostkę oraz cukier i jajka, zagnieć szybko gładkie ciasto. Ciasto podziel na dwie części i owiń folią spożywczą, umieść w zamrażarce.
Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i na spód blaszki wyłóż rozwałkowane ciasto kruche.
Jabłka obierz ze skórki, pokrój w ćwiartki i ułóż na spodzie z ciasta.
W dużej misce ubij białka na sztywną pianę, dodaj cukier i ubijaj jeszcze chwilę.
Pianę wyłóż na jabłka, a na nią zetrzyj na tarce pozostałą część ciasta.
Ciasto piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 60 minut.
-
Jabłecznik na kruchym cieście
-
Jabłecznik z budyniem
-
Biszkopt z jabłkami
-
Szybkie ciasto z jabłkami i olejem
-
Szybki jabłecznik
-
Jabłecznik na biszkopcie
-
Jabłecznik z kruszonką
-
Jabłecznik sypany
-
Ucierane ciasto z jabłkami
-
Puszysty jabłecznik z kruszonką
-
Ciasto z budyniem i jabłkiem
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkiem
-
Ciasto z połówkami jabłek
-
Ciasto biszkoptowe z jabłkami
-
Ciasto z jabłkami i galaretką
-
Kruchy placek z jabłkami i budyniową pianką
-
Jabłecznik królewski
-
Jabłecznik bez pieczenia
-
Jabłeczniki
Więcej informacji na temat jabłecznika z bezą
Jabłecznik z bezą to doskonała propozycja na domowe szybkie ciasto z owocami. Przepis na jabłecznik z bezą jest bardzo prosty, wykonasz go bez wielkiego doświadczenia kulinarnego. Produkty spożywcze, których będziesz potrzebować do zrobienia ciasta: mąka krupczatka, masło, jajka, cukier, truskawki, kakao.
Jak zrobić jabłecznik z bezą? Na stolnice przesiej mąkę pszenną, dodaj do niej zimne masło pokrojone w kostkę oraz cukier i jajka, zagnieć szybko gładkie ciasto. Ciasto podziel na dwie części i owiń folią spożywczą, umieść w zamrażarce. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia i na spód blaszki wyłóż rozwałkowane ciasto kruche. Jabłka obierz ze skórki, pokrój w ćwiartki i ułóż na spodzie z ciasta. W dużej misce ubij białka na sztywną pianę, dodaj cukier i ubijaj jeszcze chwilę. Pianę wyłóż na jabłka a na nią zetrzyj na tarce pozostałą część ciasta. Piecz w nagrzanym do 180 stopni piekarniku przez 60 minut. Zanim pokroisz ciasto wystudź je w otwartym piekarniku.
Jajka użyte do przygotowania ciasta są źródłem wielu cennych dla naszego zdrowia składników pokarmowych. Dodatkowo białko jaja jest bogate w niezbędne i łatwo przyswajalne aminokwasy.
Jabłka zawierają kwasy owocowe, którym zawdzięczają smak. Są źródłem dobroczynnego błonnika i pektyn, które wpływają na pracę naszych jelit, pomagają obniżyć poziom cholesterolu we krwi a dzięki temu zmniejszają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Ciekawostką jest że na całym świecie można spotkać ponad 9 tysięcy odmian jabłek. Jabłka są też fantastycznym źródłem witaminy C, która odpowiada za syntezę kolagenu i posiada właściwości przeciwutleniające i wzmacniające odporność, jak również minerałów: magnezu, potasu, wapnia i fosforu. Jabłka dzięki dużej zawartości błonnika świetnie nadają się dla osób chorych na cukrzycę. Najlepszymi jabłkami na szarlotkę są te odmiany boskop lub szara reneta, są one nieco cierpkie dzięki czemu szarlotka nabiera wspaniałego posmaku.
Podsumowując prosty przepis na pyszny jabłecznik to doskonały pomysł na deser podczas spotkań z rodziną i znajomymi. Domowy placek podawaj na ciepło z lodami waniliowymi lub na zimno z kleksem bitej śmietany. Pyszna szarlotka z bezą stanowi doskonały dodatek do kawy lub herbaty.
Alergeny w jabłeczniku z bezą
Lista alergenów dla jabłecznika z bezą przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna typ 500
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Masło
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Jaja i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Białko jajka
Wartości odżywcze jabłecznika z bezą
Słodkie wypieki są kalorycznym wyrobem. Powinny ich unikać osoby chore na cukrzycę oraz te na dietach redukcyjnych. Słodkie wyroby powinniśmy spożywać nie częściej niż raz w tygodniu.
Energia i białka
(200g)
Węglowodany
(200g)
Tłuszcze
(200g)
Witaminy
(200g)
Składniki mineralne
(200g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.