Gofry z kaszy gryczanej
- Kasza gryczana - 1 szklanka (250 g)
- Cukier - 2 łyżki (20 g)
- Olej rzepakowy - 2 łyżki (20 ml)
- Napój migdałowy (mleko roślinne) niesłodzone - 1/4 szklanki (60 ml)
- Mąka gryczana - 2 łyżki (20 g)
Przepis na gofry z kaszy gryczanej krok po kroku
Kaszę ugotuj w garnku z wodą.
Ostudź i zmiksuj na gładką masę.
Kaszę przełóż do miski, dodaj cukier i odrobinę mleka. Całość dokładnie wymieszaj.
Dodaj odrobinę mąki i połącz wszystkie składniki.
Natłuść gofrownicę za pomocą pędzelka i wylewaj ciasto porcjami.
Usmaż gofry przez kilka minut, aż staną się kruche i chrupiące.
Więcej informacji na temat gofrów z kaszy gryczanej
Kasza gryczana to bogactwo witamin i składników mineralnych, o których często zapominamy. Dostarcza do naszego organizmu aminokwasy egzogenne, których nasz organizm nie potrafi sam syntetyzować, dlatego musimy dostarczać je z pożywienia. Mam tu na myśli lizynę i tryptofan. Kasza jest źródłem witamin z grupy B, które są niezwykle istotne do prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego, a także wielu składników mineralnych takich jak: wapń, fosfor, magnez, cynk czy jod. Co ważne, należy ona do produktów o niskim indeksie glikemicznym, jest to szczególnie ważne dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Do takich zaburzeń należy między innymi insulinooporność czy choroba, jaką jest cukrzyca typu 2. Naturalnie kasza gryczana nie zawiera glutenu, co jest istotne dla wszystkich osób z chorobami glutenozależnymi np. celiakia lub dla osób, które z innych przyczyn wykluczają gluten ze swojej codziennej diety.
Kasza gryczana jest szeroko wykorzystywana przez wegan, dzisiaj przedstawię Ci fit przepis na gofry z kaszy gryczanej w wersji wegańskiej, czyli takiej, która nie zawiera w swoim składzie produktów pochodzenia zwierzęcego.
Nasze gofry będą pyszne w smaku i szybkie w przygotowaniu. Będzie to świetny pomysł na słodki podwieczorek lub śniadanie. Gofry najlepiej będą smakować na słodko np. z dżemem. Będzie to pyszny posiłek nie tylko dla dorosłych, ale też dla dzieci, które kochają łakocie. Warto postawić na domowe wersje słodyczy i dodatków do nich, dokładnie tak jak w naszym przepisie. Nasze gofry z kaszy gryczanej powstaną z kilku składników, oprócz niej będziesz potrzebować cukier, olej rzepakowy, dowolny napój roślinny i odrobinę mąki gryczanej.
Zatem jak zrobić gofry z kaszy gryczanej?
W pierwszej kolejności ugotuj kaszę w garnku z wodą, następnie ostudź ją i odciśnij nadmiar wody. Przełóż kaszę do miski, dodaj cukier i odrobinę mleka. Całość dokładnie wymieszaj. Na końcu dodaj odrobinę mąki, aby ciasto było bardziej gęste. Gotowe ciasto wylewaj porcjami na rozgrzaną gofrownicę z odrobiną oleju. Gdy gofry delikatnie się zarumienią, będą gotowe do zjedzenia. Smacznego!
Alergeny w gofrach z kaszy gryczanej
Lista alergenów dla gofrów z kaszy gryczanej przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- napój migdałowy (mleko roślinne) niesłodzone
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- proszek do pieczenia
Wartości odżywcze gofrów z kaszy gryczanej
Zamiast cukru możesz dodać jego zamiennik np. erytrytol.
Energia i białka
(50g)
Węglowodany
(50g)
Tłuszcze
(50g)
Witaminy
(50g)
Składniki mineralne
(50g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.