Dania z kaszy gryczanej

Najlepsze potrawy z kaszy gryczanej
Dania z kaszy gryczanej

Kasza gryczana, zwana również hreczaną, znana jest już od czasów Hunów. W Europie gryka pojawiła się mniej więcej w epoce neolitu, jednak głównie w jej środkowej części. Na zachód kasza hreczana przedostała się dopiero ok. XIII wieku. W Polsce o kaszy gryczanej można było przeczytać m.in. w „Panu Tadeuszu”. W naszym kraju gryka kwitnie na polach latem, między lipcem a sierpniem. Zobaczyć ją można w dużej ilości w okolicach Lubelszczyzny.

Dania z kaszy gryczanej – przepisy na wykorzystanie kaszy gryczanej

Kasza gryczana jest jedną z najchętniej wykorzystywanych kasz w kuchni. Można uzupełniać nią niemal dowolne potrawy, zwłaszcza ryby i mięso. Oczywiście spożywać można ją również w wersji wegetariańskiej. Warto to robić, gdyż kasza ma bardzo dobre oddziaływanie na nasze zdrowie. Dzięki niej można znacznie obniżyć poziom cholesterolu, a także wyregulować ciśnienie krwi. Jakie są najlepsze przepisy na dania z kaszy gryczanej? Który pomysł na szybkie danie z tą kaszą zaskoczy niespodziewanych gości? Sprawdź najważniejsze właściwości kaszy gryczanej i dowiedz się, do czego wykorzystać można ją w kuchni.

Przepisy na szybkie i zdrowe dania z kaszy gryczanej – co z kaszy na obiad?

Jakie są najcenniejsze właściwości odżywcze kaszy gryczanej?

Jeśli szukasz doskonałego źródła białka, kasza gryczana ma go naprawdę sporo. Szacuje się, że gryka ma aż do 16% białka i jest ono znacznie lepiej przyswajalne przez organizm niż np. białko zbożowe. Wartość białka pochodzącego z gryki jest prawie taka sama jak w białku roślin strączkowych (np. fasola). W kaszy gryczanej jest m.in. lizyna, a więc aminokwas egzogenny, którego organizm ludzki nie jest w stanie samodzielnie wyprodukować. Aby dostarczyć lizynę do organizmu, trzeba zjeść odpowiedni pokarm, który będzie ten aminokwas zawierać. Po co właściwie nam lizyna? Otóż właśnie ona bierze udział w rozbudowie kości i mięśni, a także pozwala lepiej koncentrować się i zadba o naszą równowagę psychiczną. Wystarczy dostarczyć do organizmu ok. 100 g gryki, aby pokryć dzienne zapotrzebowanie na aminokwasy typu lizyna.

W kaszy gryczanej znajduje się łatwo przyswajalny błonnik, dzięki któremu można pobudzić metabolizm oraz szybszą perystaltykę jelit. Dzięki dużej zawartości błonnika kasza gryczana w naturalny sposób obniża również poziom cholesterolu, ale i pozwala lepiej trawić przyswajane przez organizm pokarmy. Warto pamiętać również o tym, że w kaszy gryczanej znajduje się sporo cennych witamin, m.in. z grupy B. Właśnie przez to kasza gryczana zalecana jest osobom mającym problemy z układem nerwowym. Zawarty w kaszy magnez, fosfor i wapń pozwolą wzmocnić układ immunologiczny, a także naczynia krwionośne w organizmie. Ciekawostką jest także, że w leczeniu żylaków stosowane są często… liście gryki!

W jaki sposób odróżnić kaszę gryczaną paloną od niepalonej?

W markecie kupić można zarówno paloną, jak i niepaloną kaszę gryczaną. Palona jest kaszą prażoną, a niepalona kaszą nieprażoną. W jaki sposób odróżnić te dwie kasze? Otóż prażona jest ciemniejsza. Jest też jednak mniej wartościowa, gdyż podczas obróbki cieplnej kaszy wytracają się jej właściwości odżywcze oraz witaminy. Kasza niepalona ma jednak o wiele bardziej wyrazisty smak niż kasza palona. Kaszę podzielić można również na łamaną i grubą. Gruba palona ma zazwyczaj kolor jasny aż do ciemnego, a kasza łamana ma barwę biało-brązową. Oto kilka ciekawostek związanych z kaszą i jej zastosowaniem w kuchni.

  1. Najbardziej rozdrobnioną kaszą wśród gryczanych odmian jest kasza krakowska.
  2. Kasza krakowska należała do ulubionych kasz Anny Jagiellonki, która była żoną króla Stefana Batorego. Przyrządzano ją zarówno na słono, jak i na słodko. Jagiellonka najbardziej lubiła jeść kaszę krakowską z rodzynkami. Właśnie dlatego deser ten nazwano później „kaszą królewską”. Taki deser najlepiej smakuje domową polewą z czerwonych owoców (np. z wiśni).
  3. Aby ugotować kaszę gryczaną, należy wrzucić torebkę foliową z kaszą do wrzątku i gotować ją przez dwadzieścia minut. Ci, którzy są prawdziwymi fanami kaszy, nie polecają jednak gotowania jej w folii. Dla nich zdecydowanie lepszym sposobem jest tradycyjne przyrządzanie kaszy w rondelku, poprzez przesypanie ziarenek do osolonego wrzątku i gotowanie ich na małym ogniu do czasu, aż całkiem wchłoną wodę.
  4. Kaszę gryczaną gotować można również na rosole, mleku bądź wywarze grzybowym.

Potrawy z kaszy gryczanej – przepis na dania z kaszy gryczanej

Najlepsze pomysły na dania z kaszy gryczanej

Chcesz zaskoczyć swoich gości nietypowymi potrawami? Warto przygotować dla nich dania z kaszą gryczaną, które będą pożywne, smaczne i sycące. Oto kilka pomysłów na potrawy z kaszy, które przypadną do gustu nawet najbardziej wybrednym smakoszom kulinarnym.

  • Placki z mąki gryczanej – może nie są tak samo popularne, jak te z mąki pszennej, jednak również zasługują na uwagę. Robi się je bardzo szybko, dlatego też jest to idealna propozycja dla niezapowiedzianych gości. Placki możesz podawać w wersji zarówno na słodko, jak i na słono. Danie świetnie smakuje również ze świeżymi owocami, bakaliami albo posypane cynamonem do smaku. Aby placki z mąki gryczanej były puszyste i aksamitne, warto dodać do nich mleko, maślankę lub kefir. W wersji wegańskiej można zmieszać grykę z mlekiem sojowym lub migdałowym.
  • Wegańskie kotlety – jest to idealna propozycja zarówno dla wegan, jak i wegetarian. W dodatku kotlety te są bardzo proste do przyrządzenia. Wystarczy ugotować kaszę gryczaną, pokroić warzywa i podsmażyć. Na końcu z całości formuje się kotlety i obsmaża je na patelni.
  • Pierogi z mąki gryczanej – bardzo dobra propozycja dla osób będących na diecie bezglutenowej. Aby zrobić pierogi, potrzebować będziesz jedynie mąki gryczanej, ziemniaczanej oraz jajek, a do farszu użyć kaszy gryczanej, szpinaku, sera fety, czosnku i przypraw do smaku.
  • Gołąbki z kaszy gryczanej – potrawa wegańska, której farsz składa się z kaszy gryczanej, cebuli, pieczarek i przypraw do smaku. Danie zawinąć się powinno w liście białej kapusty. Gołąbki te najlepiej smakują również z drobno posiekanym czosnkiem. Warto zaserwować gościom gołąbki z dowolnym sosem, np. pieczarkowym lub pomidorowym.
  • Polędwiczki z kaszą gryczaną – soczysta polędwica znakomicie smakuje z kremowym sosem śmietankowym oraz z dodatkiem ogórka kiszonego. To bardzo dobra propozycja dla wielbicieli mięsa.

Pamiętaj, że…

Polacy spożywają największą ilość kaszy gryczanej na świecie, zaraz obok Ukraińców i Rosjan. Co ciekawe, kasza gryczana nie należy do roślin zbożowych. Mimo że ma wiele cennych właściwości zdrowotnych, nie poleca się jedzenia kaszy gryczanej dzieciom do 10 miesiąca życia.

Dania z kaszy gryczanej - przepisy

Załóż konto
  • zapisywać ulubione przepisy
  • otrzymywać dopasowane przepisy na maila
  • komentować przepisy pod własnym nickiem
Załóż konto