Glühwein
- Wino czerwone wytrawne - 3 szklanki (750 g)
- Skórka z cytryny (30 g)
- Miód (50 g)
- Pomarańcza - 1 średnia sztuka (200 g)
Przepis na glühwein krok po kroku
Pomarańcze pokrój w plastry i umieść w rondlu.
Dodaj goździki, cynamon, skórkę startą z cytryny.
Wlej wino, dodaj miód i zagotuj.
Wino wlej do kubków z przeźroczystego szkła.
Więcej informacji na temat glühwein
Glühwein to bardzo dobry pomysł na pyszny napój alkoholowy na imprezę ze znajomymi. Rozgrzewające wino świetnie sprawdzi się na chłodne jesienne dni. Grzaniec podać można także podczas zimowych aktywności na podwórku. Grzane wino to tradycyjny Austriacki trunek. Przepis na glühwein jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia napoju potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: wino czerwone, goździki, pomarańcza, miód, skórka z cytryny, cynamon.
Jak zrobić glühwein? Pomarańcze pokrój w plastry i umieść w rondlu. Dodaj goździki, cynamon, skórkę startą z cytryny. Wlej wino, dodaj miód i zagotuj. Wino wlej do kubków z przeźroczystego szkła.
Cytryna jest owocem tropikalnym pochodzącym z Chin. Jest ona źródłem witaminy C, która jest silnym środkiem antyoksydacyjnym. Chroni nasz organizm przed działaniem wolnych rodników. Cytryny są także źródłem błonnika regulującego pracę naszych jelit oraz kwasów owocowych, którym cytryna zawdzięcza swój kwaśny smak. Kwaśny smak cytryny wpływa korzystnie na produkcję kwasów żółciowych, dlatego warto je dodawać do potraw, gdyż poprawiają trawienie. Miód jest produktem pochodzenia zwierzęcego, wytwarzają go bowiem pszczoły. Prawdziwy miód nie powinien zawierać dodatku cukru. Miód naturalnie ulega krystalizacji, tylko świeży miód ma płynną konsystencję. Miodu od setek lat używa się w celach leczniczych, ma on właściwości bakteriobójcze i przeciwzapalne. Niegdyś miodem smarowało się rany co miało przyspieszać ich gojenie. Spożywanie miodu powoduje wzrost odporności. Wino jest produktem alkoholowym, którego nie powinny spożywać osoby poniżej 18 roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Wino produkowane jest najczęściej z winogron, które fermentują z dodatkiem drożdży. Produkuje się także wina bez użycia drożdży, co znacznie ułatwia proces produkcji.
Podsumowując glühwein to bardzo dobry pomysł na alkoholowy napój na ciepło. Przygotowane w domu wino grzane jest bardzo aromatyczne i świetnie rozgrzewa. Wino z goździkami sprawdzi się na zimę. Smaczne wino można przygotować także z białego wina.
Alergeny w glühwein
Lista alergenów dla glühwein przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
- Wino czerwone wytrawne
Wartości odżywcze glühwein
Glühwein to napój na bazie alkoholu, którego nie powinny spożywać osoby poniżej 18 roku życia oraz kobiety w ciąży i karmiące piersią. Napoje alkoholowe są źródłem dużej ilości kalorii. Nie zawierają jednak żadnych składników odżywczych.
Energia i białka
(250g)
Węglowodany
(250g)
Tłuszcze
(250g)
Witaminy
(250g)
Składniki mineralne
(250g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.