Szprycer

Opublikowano: 15.08.2022 r., 9:45 | Autor: Magda Panek
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Szprycer podany w szklance.
Szprycer
Szprycer to drink, wywodzące się z kuchni węgierskiej. Szprycer przygotowuje się na bazie białego wina wytrawnego oraz wody sodowej. Koniecznie wypróbuj naszego prostego przepisu.
Przygotowanie 5 min
172 kcal
Kcal w porcji
250 g
Wielkość porcji
Indeks glikemiczny
Przepis wegański
Składniki dla 2 porcji
  • Wino białe półwytrawne 1 szklanka (250 g)
  • Woda gazowana 1 szklanka (250 ml)
  • Lód (50 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
kieliszek

Przepis na szprycera krok po kroku

Do dwóch kieliszków włóż po kilka kostek lodu.

Następnie do kieliszka wlej połowę wina oraz wody gazowanej.

Gotowe drinki podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.

Jak oceniasz przepis na szprycera
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 89,2% osób

Więcej informacji na temat szprycera

Szprycer to drink przygotowywany na bazie białego wina z dodatkiem wody sodowej oraz lodu. Zmieszane wino z wodą sodową to doskonały pomysł na orzeźwiający napój, które można podać podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Sprawdzony przepis na szprycer jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania przepisu potrzebne będą następujące produkty spożywcze: białe wino półwytrawne, woda sodowa oraz lód. Produkty te dostępne są w większości sklepów spożywczych. Warto pamiętać, że drinków na bazie alkoholu nie powinny spożywać osoby niepełnoletnie oraz kobiety w ciąży.

Jak zrobić szprycer? Do dwóch kieliszków włóż po kilka kostek lodu. Następnie do kieliszka wlej połowę wina oraz wody gazowanej. Gotowe drinki podawaj bezpośrednio po przygotowaniu.

Spożywanie umiarkowanej ilości wina białego może przyczyniać się do poprawy funkcjonowania naszego organizmu. Spożywanie niewielkiej ilości wina białego może zwiększyć odporność. Dodatkowo białe wino zawiera przeciwutleniacze, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób serca. Przeciwutleniacze zmniejszają produkcję wolnych rodników i przyczyniają się tym do zmniejszenia ryzyka rozwoju chorób nowotworowych oraz opóźniają procesy starzenia się organizmu. Warto jednak pamiętać, że wino jest alkoholem, dlatego należy uważać z jego ilością w diecie. Warto również wspomnieć, że wina nie powinny spożywać kobiety w ciąży oraz osoby, które nie ukończyły osiemnastego roku życia.

Podsumowując szybkie i łatwe w przygotowaniu drinki na bazie wina białego oraz wody sodowej stanowią doskonałą propozycją na orzeźwiający napój, który można podać podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi. Pyszne drinki są dobre do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu. Szprycer warto wypić dość szybko, aby lód nie zdążył się rozpuścić. Zamiast lodu możesz wykorzystać metalowe kostki, które wkłada się do zamrażarki i wykorzystuje do schłodzenia napoi. Kostki te sprawiają, że drink nie rozcieńcza się przez rozpuszczający się w nim lód.

Alergeny w szprycerze

Lista alergenów dla szprycera przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Dwutlenek siarki i siarczyny - alergen może być obecny w:
    • wino białe półwytrawne

Wartości odżywcze szprycera

na 100g gotowej potrawy

Szprycer to drink wywodzący się z Węgier. Drink ten świetnie sprawdzi się podczas spotkań rodzinnych lub ze znajomymi.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(250g)
Energia (kcal)
69.09
172.73
Białko (g)
0.09
0.23

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(250g)
Węglowodany (g)
5.32
13.30
Węglowodany przyswajalne (g)
5.32
13.30
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.00
0.00

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(250g)
Tłuszcz (g)
0.00
0.00
Tłuszcze nasycone (g)
0.00
0.00
Tłuszcze nienasycone (g)
0.00
0.00
Tłuszcze jednonasycone (g)
0.00
0.00
Tłuszcze wielonasycone (g)
0.00
0.00
Tłuszcze trans (g)
0.00
0.00
Cholesterol (mg)
0.00
0.00
Szacunkowy indeks glikemiczny szprycera 0
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania szprycera

Koszt składników
26.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Wino białe półwytrawne
250 g
1 szklanka
20.00
Za 700,0 g
Liczba opakowań 1
7.14
Za 250 g
Woda gazowana
250 ml
1 szklanka
1.50
Za 1500,0 ml
Liczba opakowań 1
0.25
Za 250 ml
Lód
50 g
5.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.25
Za 50 g
Koszt składników
26.50