White russian

Opublikowano: 11.10.2021 r., 10:57 | Autor: Patrycja Czerwiak
Ulubiony
ikona podziel się Podziel się
Koktajl white russian z lodem
White russian
White russian jest drinkiem niezwykle prostym i bardzo szybkim w przygotowaniu. Używa się do niego tylko kilku składników, dzięki czemu całość jest niezwykle łatwa.
Przygotowanie 10 min
262 kcal
Kcal w porcji
180 g
Wielkość porcji
79
Indeks glikemiczny
Przepis wegetariański
Składniki dla 1 porcji
  • Wódka (40 ml)
  • Likier Amaretto - likier kawowy (20 ml)
  • Mleko skondensowane (zagęszczone) (30 g)
  • Lód - 3 kostki (90 g)
Liczba porcji:
Sprzęt kuchenny
szklanka, shaker

Przepis na white russian krok po kroku

Do shakera dodaj lód, wódkę i likier. Całość dokładnie wymieszaj i przelej do szklanki.

Do szklanki wlej delikatnie mleko skondensowane.

Jak oceniasz przepis na white russian
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 89,1% osób

Więcej informacji na temat white russian

White russian jest niezwykle smacznym i bardzo łatwym w przygotowaniu drinkiem. To odmiana klasycznej wersji, lekko podrasowana dodatkiem mleka. Dzięki temu całość jest łagodniejsza, a przy tym nieco bardziej słodsza. Na pewno przypadnie do gustu miłośnikom kawy, gdyż to właśnie jej nuta jest najbardziej wyczuwalna w tym drinku. Całość nie zabiera zbyt dużo czasu. Drink white russian będzie idealnym wyborem na imprezy, gdyż pięknie się prezentuje. W oryginalnej recepturze warstwa czarna i biała, powinny być zdecydowanie oddzielone, podobnie jak w napojach kawowych ze spienionym mlekiem. Dzięki temu drink wygląda niezwykle elegancko i dekoracyjnie.

Przepis na drinka white russian jest bardzo prosty. Do jego przygotowania nie potrzeba wcale profesjonalnego sprzętu, jednak przyda się shaker barmański. Jest on przydatny, by połączyć ze sobą wódkę i likier kawowy, tak by tworzyły spójną w smaku warstwę. Shaker umożliwia również dużo sprawniejsze przygotowanie. Całość da się jednak przygotować również bez jego udziału. Wystarczy tylko szklanka i łyżka, tak by można było wymieszać alkohole.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić drinka white russian, by był niezwykle prosty, a przy tym naprawdę pyszny, to ta receptura na pewno ci się spodoba. Całość jest bardzo łatwa w przygotowaniu, dzięki czemu na pewno poradzi sobie z nią nawet początkujący. Do przygotowania tego drinka potrzebne są tylko trzy składniki. Dwa rodzaje alkoholu, podobnie jak w przypadku czarnej wersji, dodatkowo pojawia się także mleko skondensowane. Można wybrać wersję słodzoną jeśli lubi się naprawdę bardzo słodkie napoje, jednak może być ona zbyt mdląca. Wszystkie składniki są bardzo łatwo dostępne, dzięki czemu jego odtworzenie w domu nie przysparza żadnych trudności.

W każdym drinku najważniejsze są proporcje, to dzięki nim można uzyskać najlepszy smak. W tym przypadku są one niezwykle istotne, gdyż zbyt duża słodycz może zepsuć całą kompozycję smakową, dlatego warto dokładnie odmierzać ilość alkoholu. To idealny pomysł na pysznego i bardzo eleganckiego drinka na imprezę. Ten koktajl jest dobry, a przy tym szybki i łatwy.

Alergeny w white russian

Lista alergenów dla white russian przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Orzechy, tj. migdały, orzechy laskowe, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzeszki pekan, orzechy brazylijskie, pistacje/orzechy pistacjowe, orzechy makadamia lub orzechy Queensland, a także produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • likier Amaretto
  • Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
    • mleko skondensowane (zagęszczone)

Wartości odżywcze white russian

na 100g gotowej potrawy

Ten napój ze względu na dodatek alkoholu powinien być spożywany bardzo rzadko.

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(180g)
Energia (kcal)
146.06
262.90
Białko (g)
1.32
2.37
Fenyloalanina (mg)
0.00
0.00
Brak danych dla: mleko skondensowane (zagęszczone).
czytaj dalej

Węglowodany

Na 100g
Na porcję
(180g)
Węglowodany (g)
13.69
24.64
Węglowodany przyswajalne (g)
13.69
24.64
Błonnik (nieprzyswajalne) (g)
0.00
0.00

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(180g)
Tłuszcz (g)
1.48
2.67
Tłuszcze nasycone (g)
1.00
1.80
Tłuszcze nienasycone (g)
0.48
0.87
Tłuszcze jednonasycone (g)
0.41
0.73
Tłuszcze wielonasycone (g)
0.08
0.14
Cholesterol (mg)
5.67
10.20
Szacunkowy indeks glikemiczny white russian 79
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Szacunkowy koszt przygotowania white russian

Koszt składników
67.50
Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Wódka
40 ml
25.00
Za 500,0 ml
Liczba opakowań 1
2.00
Za 40 ml
Likier Amaretto
20 ml
likier kawowy
30.00
Za 700,0 ml
Liczba opakowań 1
0.86
Za 20 ml
Mleko skondensowane (zagęszczone)
30 g
7.50
Za 530,0 g
Liczba opakowań 1
0.42
Za 30 g
Lód
90 g
3 kostki
5.00
Za 1000,0 g
Liczba opakowań 1
0.45
Za 90 g
Koszt składników
67.50