Galareta z drobiu
- Udko kurczaka bez skóry (600 g)
- Marchewka - 2 duże sztuki (300 g)
- Pietruszka (100 g)
- Seler korzeniowy (50 g)
- Por (50 g)
- Natka pietruszki (20 g)
- Żelatyna (30 g)
- Groszek konserwowy (100 g)
Przepis na galaretę z drobiu krok po kroku
Mięso dokładnie umyj, włóż do garnka, wlej do niego 4 szklanki wody i ustaw na średniej mocy palnika do zagotowania.
Przy pomocy małego sitka usuń szumowiny powstałe podczas gotowania mięsa.
Marchew, pietruszkę oraz seler obierz. Pora przekrój wzdłuż na pół i dokładnie umyj go pomiędzy liśćmi.
Warzywa dodaj do garnka z gotującym się mięsem.
Do garnka dodaj również 3 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe, 1 płaską łyżeczkę soli oraz 4 ziarenka pieprzu. Składniki dokładnie wymieszaj i gotuj na małej mocy palnika przez około 50 minut.
Ugotowany bulion przelej przez sito do drugiego garnka. Następnie dodaj do niego żelatynę i dokładnie wymieszaj. Bulion pozostaw do ostygnięcia.
Marchewki oraz mięso z bulionu pozostaw do ostudzenia.
Ostudzone marchewki pokrój w kostkę lub plasterki.
Mięso oddziel od kości i pokrój je na mniejsze kawałki.
Do salaterek włóż marchew, groszek, posiekaną natkę pietruszki oraz mięso drobiowe. Całość zalej przestudzonym bulionem z żelatyną.
Salaterki z galaretą odstaw do lodówki na minimum 6 godzin.
Po tym czasie galaretę podawaj na zimno np. z dodatkiem pieczywa oraz octu.
Więcej informacji na temat galarety z drobiu
Galareta z drobiu świetnie sprawdzi się jako przekąska na imprezę ze znajomymi. Galaretki mięsne to doskonały pomysł na danie świąteczne. Galaretę warto podać z dodatkiem pieczywa oraz octu. Przepis na galaretę z drobiu jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do przygotowania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: udka z kurczaka, marchew, pietruszka, seler korzeniowy, por, natka pietruszki, żelatyna, groszek konserwowy, sól, pieprz w ziarnach, liście laurowe oraz ziele angielskie.
A jak zrobić galaretę z drobiu? Mięso dokładnie umyj, włóż do garnka, wlej do niego 4 szklanki wody i ustaw na średniej mocy palnika do zagotowania. Obrane i umyte warzywa dodaj do garnka z gotującym się mięsem. Do garnka dodaj również 3 ziarna ziela angielskiego, 2 liście laurowe, 1 płaską łyżeczkę soli oraz 4 ziarenka pieprzu. Składniki gotuj na małej mocy palnika przez około 50 minut. Ugotowany bulion przelej przez sito do drugiego garnka. Następnie dodaj do niego żelatynę i dokładnie wymieszaj. Bulion pozostaw do ostygnięcia. Do salaterek włóż pokrojoną marchew, groszek, posiekaną natkę pietruszki oraz mięso drobiowe. Całość zalej przestudzonym bulionem z żelatyną. Salaterki z galaretą odstaw do lodówki na minimum 6 godzin.
Groszek zielony jest rośliną strączkową zawierającą dużą ilość błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy wspomaga pracę jelit i zapobiega zaparciom. Błonnik pomaga regulować poziom glukozy we krwi oraz wspomaga usuwanie nadmiaru cholesterolu z naszej krwi. Groszek zielony jest bardzo dobrym źródłem żelaza, wapnia, cynku i potasu.
Podsumowując: domowa galareta sprawdzi się idealnie jako przystawka na spotkaniach rodzinnych lub ze znajomymi. Galareta drobiowa jest idealnym pomysłem na wykorzystanie mięsa gotowanego z rosołu. Galareta jest dobra do spożycia po schłodzeniu. Można ją przechowywać w lodówce przez kilka dni. Produkty niezbędne do przygotowania galarety z udek kurczaka dostępne są w większości sklepów spożywczych w przystępnych cenach.
Alergeny w galarecie z drobiu
Lista alergenów dla galarety z drobiu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Seler i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Seler korzeniowy
Wartości odżywcze galarety z drobiu
Galareta z drobiu to doskonała propozycją na przekąskę. Mięso drobiowe wykorzystane do przygotowania galarety to doskonałe źródło białka oraz witamin z grupy B.
Energia i białka
(400g)
Węglowodany
(400g)
Tłuszcze
(400g)
Witaminy
(400g)
Składniki mineralne
(400g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.