Przepis na domowy majonez krok po kroku

Składniki dla 1 porcji
Liczba porcji:
Przyprawy
sól, pieprz
To będzie niezbędne
mikser, duża miska

Do miski wbij jajko. Dodaj łyżeczkę musztardy i łyżkę soku z cytryny.

Miksuj na wysokich obrotach miksera, stopniowo wlewając olej rzepakowy, do momentu, aż powstanie gęsty i kremowy majonez.

Dopraw całość solą i pieprzem.

Często zadawane pytania

Domowy majonez podany w czarnej miseczce.
domowy majonez
Koszt przygotowania dania
3.72 zł
Energia w porcji
(liczba kalorii)
2309 kcal
Liczba alergenów w daniu
2
24

Domowy majonez - cechy przepisu

Kuchnia:
Sposób przyrządzenia:
Przepis odpowiedni na:
  • Od autora
  • Wartości odżywcze
  • Alergie
  • Koszt potrawy

Więcej o domowym majonezie

Domowy majonez to wspaniała opcja, która sprawdzi się nie tylko na święta. Wspaniale smakują z nim nie tylko sałatki, ale również kanapki, a także sosy.

Przepis na domowy majonez to doskonały pomysł na pyszny i ciekawy dodatek. Wszystkie składniki, które są do niego potrzebne, na pewno znajdziesz w swoim domu. Bazowe składniki to jajka, musztarda i olej. To właśnie one stanowią o wspaniałym smaku tego sosu. By majonez był naprawdę smaczny, warto postawić na składniki dobrej jakości. Musztarda koniecznie musi być z ziarnami gorczycy. Jajka powinny być jak najświeższe. Najlepiej wybierać te ekologiczne. Dobrze by były wzbogacone kwasami Omega 3, które są niezwykle ważne w kontekście zdrowia układu nerwowego i krwionośnego. Najlepszym olejem w przypadku tego dania jest ten rzepakowy, który nie tylko dostarcza dobrych tłuszczów, ale również ma delikatny smak, który nie zepsuje całej kompozycji majonezu.

Jeśli zastanawiasz się jak zrobić domowy majonez, by był szybki, łatwy i swojski, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Jest tak dobry, że w szybkim tempie znika ze stołu. Sprawdzi się idealnie do sałatki jarzynowej. Warto do przygotowania użyć drobnej soli, wtedy możemy łatwiej ocenić, czy jest jej za dużo, czy zbyt mało. Gdy jest gruba, wolniej się rozpuszcza, wtedy możemy nasz majonez łatwo przesolić. Blendując majonez nie możemy przerwać tej czynności, aż do momentu połączenia składników, inaczej całość nie wyjdzie.

Przygotowanie majonezu, choć może się wydawać inaczej, wcale nie jest trudne. Dlatego, choć z łatwością można dostać go w każdym sklepie, w wielu różnych konfiguracjach, lepiej postawić na ten domowy. Jego przygotowanie zajmuje maksymalnie 15 minut, tyle ile ugotowanie jajek, czy makaronu. W dodatku smak domowego majonezu jest zupełnie inny niż tego ze sklepowych półek. Całość jest znacznie bardziej aromatyczna. Najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze, a raczej kubkach smakowych, próbując tego prostego przepisu. W kilka chwil stworzysz majonez gęsty, puszysty, aksamitny i po prostu smaczny.

Wartości odżywcze domowego majonezu

na 100g gotowej potrawy

Energia i białka

Na 100g
Na porcję
(335g)
Energia (kalorie)
689.46 kcal
2309.68 kcal
Białko
2.30 g
7.70 g

Węglowodany w domowym majonezie

Na 100g
Na porcję
(335g)
Węglowodany
0.73 g
2.45 g
Węglowodany przyswajalne
0.47 g
1.56 g
Błonnik (nieprzyswajalne)
0.27 g
0.89 g

Tłuszcze

Na 100g
Na porcję
(335g)
Tłuszcz
75.28 g
252.18 g
Tłuszcze nasycone
5.79 g
19.41 g
Brak danych dla: musztarda.
czytaj dalej
Tłuszcze nienasycone
69.28 g
232.10 g
Brak danych dla: musztarda.
czytaj dalej
Tłuszcze jednonasycone
49.12 g
164.56 g
Brak danych dla: musztarda.
czytaj dalej
Tłuszcze wielonasycone
20.16 g
67.55 g
Brak danych dla: musztarda.
czytaj dalej
Cholesterol
60.18 mg
201.59 mg

Witaminy w przepisie na domowy majonez

Na 100g
Na porcję
(335g)
Witamina D
0.32 µg (mcg)
1.08 µg (mcg)

Składniki mineralne w przepisie na domowy majonez

Na 100g
Na porcję
(335g)
Sód
87.72 mg
293.86 mg
Potas
35.69 mg
119.57 mg
Wapń
13.03 mg
43.65 mg
Żelazo
0.38 mg
1.27 mg
Szacunkowy indeks glikemiczny domowego majonezu 24
Sprawdź indeks glikemiczny składników przepisu:
Niestety nie posiadamy pełnych informacji o wartościach odżywczych dla części składników. Przy każdej wartości odżywczej powyżej znajdziesz informację o ewentualnych brakach. Pomimo dokładanych starań nie byliśmy w stanie pozyskać tych danych, dlatego rzeczywiste wartości odżywcze mogą się różnić od wartości wskazanych w tabeli powyżej. W szczególności dane z tabeli nie zawierają pełnych wartości odżywczych dla składników wskazanych w poprzednim zdaniu.
Wartości odżywcze w przeliczeniu na 100 gram gotowej potrawy. Nie uwzględniają przypraw.
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.

Alergeny w domowym majonezie

Lista alergenów dla domowego majonezu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.

Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.

  • Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Jajko
  • Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
    • Musztarda

Cena przygotowania domowego majonezu

Składnik
Ilość
Cena składnika
Koszt w daniu
Jajko
1 szt.
6.00
Za 6,0 szt.
Liczba opakowań 1
1.00
Za 1 szt.
Musztarda
20 g
2.00
Za 180,0 g
Liczba opakowań 1
0.22
Za 20 g
Sok z cytryny
15 ml
1.00
Za 20,0 ml
Liczba opakowań 1
0.75
Za 15 ml
Olej rzepakowy
250 ml
7.00
Za 1000,0 ml
Liczba opakowań 1
1.75
Za 250 ml
Koszt składników
16.00
Jak oceniasz przepis na domowy majonez
Oceń
Nasz przepis pozytywnie ocenia 100,0% osób