Domowy majonez
- Jajko (1 szt.)
- Musztarda (20 g)
- Sok z cytryny (15 ml)
- Olej rzepakowy (250 ml)
Przepis na domowy majonez krok po kroku
Do miski wbij jajko. Dodaj łyżeczkę musztardy i łyżkę soku z cytryny.
Miksuj na wysokich obrotach miksera, stopniowo wlewając olej rzepakowy, do momentu, aż powstanie gęsty i kremowy majonez.
Dopraw całość solą i pieprzem.
Więcej informacji na temat domowego majonezu
Domowy majonez to wspaniała opcja, która sprawdzi się nie tylko na święta. Wspaniale smakują z nim nie tylko sałatki, ale również kanapki, a także sosy.
Przepis na domowy majonez to doskonały pomysł na pyszny i ciekawy dodatek. Wszystkie składniki, które są do niego potrzebne, na pewno znajdziesz w swoim domu. Bazowe składniki to jajka, musztarda i olej. To właśnie one stanowią o wspaniałym smaku tego sosu. By majonez był naprawdę smaczny, warto postawić na składniki dobrej jakości. Musztarda koniecznie musi być z ziarnami gorczycy. Jajka powinny być jak najświeższe. Najlepiej wybierać te ekologiczne. Dobrze by były wzbogacone kwasami Omega 3, które są niezwykle ważne w kontekście zdrowia układu nerwowego i krwionośnego. Najlepszym olejem w przypadku tego dania jest ten rzepakowy, który nie tylko dostarcza dobrych tłuszczów, ale również ma delikatny smak, który nie zepsuje całej kompozycji majonezu.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić domowy majonez, by był szybki, łatwy i swojski, to ten prosty przepis sprawdzi się idealnie. Jest tak dobry, że w szybkim tempie znika ze stołu. Sprawdzi się idealnie do sałatki jarzynowej. Warto do przygotowania użyć drobnej soli, wtedy możemy łatwiej ocenić, czy jest jej za dużo, czy zbyt mało. Gdy jest gruba, wolniej się rozpuszcza, wtedy możemy nasz majonez łatwo przesolić. Blendując majonez nie możemy przerwać tej czynności, aż do momentu połączenia składników, inaczej całość nie wyjdzie.
Przygotowanie majonezu, choć może się wydawać inaczej, wcale nie jest trudne. Dlatego, choć z łatwością można dostać go w każdym sklepie, w wielu różnych konfiguracjach, lepiej postawić na ten domowy. Jego przygotowanie zajmuje maksymalnie 15 minut, tyle ile ugotowanie jajek, czy makaronu. W dodatku smak domowego majonezu jest zupełnie inny niż tego ze sklepowych półek. Całość jest znacznie bardziej aromatyczna. Najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze, a raczej kubkach smakowych, próbując tego prostego przepisu. W kilka chwil stworzysz majonez gęsty, puszysty, aksamitny i po prostu smaczny.
Alergeny w domowym majonezie
Lista alergenów dla domowego majonezu przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Gorczyca i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Musztarda
Wartości odżywcze domowego majonezu
To opcja, która zawiera sporo nasyconych kwasów tłuszczowych, więc nie powinna gościć w menu zbyt często.
Energia i białka
(335g)
Węglowodany
(335g)
Tłuszcze
(335g)
Witaminy
(335g)
Składniki mineralne
(335g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.