Czarne kluski
- Ziemniaki późne - 20 średnich sztuk (2000 g)
- Cebula - 5 dużych sztuk (500 g)
- Olej rzepakowy (200 ml)
Przepis na czarne kluski krok po kroku
Ziemniaki obierz ze skórki.
2/3 ziemniaków zetrzyj na tarce, a pozostałą część ugotuj w osolonej wodzie.
Ugotowane ziemniaki umieść w malakserze i rozdrobnij.
Przetarte ziemniaki odciskaj na gazie.
Połącz masy ziemniaczane i dodaj do nich sól.
Zagnieć masę do uzyskania gładkiego ciasta.
W garnku zagotuj wodę z solą i gotuj partiami kluski.
Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę.
Kluski podawaj z dodatkiem cebuli.
-
Kluski śląskie
-
Kluski leniwe
-
Kluski lane
-
Kluski na parze
-
Kluski kładzione
-
Szare kluski
-
Kluseczki ziemniaczane
-
Dango
-
Kluski z makiem
-
Kluski lane na mleku
-
Kluski leniwe z serem
-
Kluski z serem
-
Kartacze z mięsem
-
Kluski leniwe z ziemniaków
-
Kluseczki francuskie
-
Szpecle
-
Kluski łyżką kładzione
-
Kopytka leniwe
-
Kluski i kluseczki
Więcej informacji na temat czarnych klusek
Czarne kluski to tradycyjne kluski śląskie z surowych ziemniaków. Mają one szary kolor, który powstaje dzięki zastosowaniu surowych ziemniaków. Kluski świetnie sprawdzą się jako dodatek do obiadu lub zupy. Można je także podać samodzielnie z dodatkiem skwarek z boczku i cebuli. Przepis na czarne kluski jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby je przygotować. Do zrobienia klusek potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: ziemniaki, sól, olej rzepakowy, cebula.
Jak zrobić czarne kluski? Ziemniaki obierz ze skórki. 2/3 ziemniaków zetrzyj na tarce, a pozostałą część ugotuj w osolonej wodzie. Ugotowane ziemniaki umieść w malakserze i rozdrobnij. Przetarte ziemniaki odciskaj na gazie. Połącz masy ziemniaczane i dodaj do nich sól. Zagnieć masę do uzyskania gładkiego ciasta. W garnku zagotuj wodę z solą i gotuj partiami kluski. Obierz cebulę z łupiny i posiekaj drobno. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę. Kluski podawaj z dodatkiem cebuli.
Ziemniaki to bardzo popularne warzywo używane na całym świecie. Ziemniaki są bardzo często wykorzystywane w naszej kuchni jako baza potraw lub dodatek do nich. Ziemniaki posiadają różne odmiany, różniące się nie tylko kolorem, ale również zawartością skrobi, która definiuje ich zastosowanie. Ziemniaki z dużą ilością skrobi lepiej nadają się do różnych ziemniaczanych przetworów. Ziemniaki są niskokaloryczne i zawierają dużą ilość błonnika pokarmowego. Są także świetnym źródłem witaminy C oraz potasu. Potas wpływa na prawidłową pracę serca i pomaga obniżać ciśnienie naszej krwi. Potas wpływa także na prawidłową pracę gospodarki wodno-elektrolitowej.
Podsumowując smaczne kluski to pomysł na szybki jarski obiad dla całej rodziny. Można je dodać także do zupy zamiast ziemniaków czy makaronu. Szybkie kluski świetnie komponują się podane z sosem mięsnym lub warzywnym. Kluski są dobre do spożycia od razu po ugotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez około 2 dni. Wystarczy je odsmażyć na odrobinie oleju przed podaniem.
Alergeny w czarnych kluskach
Lista alergenów dla czarnych klusek przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na czarne kluski
Wartości odżywcze czarnych klusek
Czarne kluski to bardzo dobre źródło węglowodanów złożonych. Ziemniaki zawierają także dużą ilość błonnika pokarmowego i pozwalają zachować uczucie sytości na dłużej. Jeśli chcesz, aby kluski miały mniej kalorii podaj je bez dodatku smażonej cebuli.
Energia i białka
(270g)
Węglowodany
(270g)
Tłuszcze
(270g)
Witaminy
(270g)
Składniki mineralne
(270g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.