Ciasto leśny mech z truskawkami
- Jajko (4 szt.)
- Cukier (100 g)
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa) (300 g)
- Margaryna do pieczenia (100 g)
- Szpinak mrożony (250 g)
- Śmietanka kremowa 30% - 3 szklanki (750 g)
- Cukier puder - 3 płaskie łyżki stołowe (30 g)
- Galaretka - truskawkowa (150 g)
- Truskawki (300 g)
Przepis na ciasto leśny mech z truskawkami krok po kroku
Szpinak rozmroź, odciśnij z nadmiaru wody i zblenduj na jednolitą masę.
W garnku roztop margarynę i pozostaw ją do przestudzenia.
Jajka wybij do miski, dodaj do nich cukier i ubij przy pomocy miksera na puszystą masę.
Następnie do jajek dodaj przestudzoną margarynę i szpinak, składniki miksuj do połączenia na małych obrotach miksera.
Pod koniec maskowania do masy dodaj mąkę oraz 1 płaską łyżeczkę proszku do pieczenia.
Ciasto przelej do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 180 st. C (do suchego patyczka).
Ciasto wystudź, przetnij od góry 1/3 wysokości ciasta i rozkrusz je do miseczki.
Galaretkę rozpuść w 1,5 szklanki wrzącej wody, przestudź i wstaw do lodówki do delikatnego stężenia.
Śmietankę ubij z dodatkiem cukru pudru na puszystą masę.
Następnie do śmietanki dodaj tężejącą galaretkę i dokładnie wymieszaj.
Truskawki umyj, pozbaw szypułek, pokrój w drobne kawałki i dodaj je do kremu śmietanowego. Krem dokładnie wymieszaj.
Na biszkopt szpinakowy przelej piankę truskawkową, wyrównaj ją i posyp rozkruszonym ciastem.
Ciasto pozostaw na noc w lodówce do stężenia.
-
Ciasto z truskawkami
-
Placek z truskawkami
-
Tarta z truskawkami
-
Szybkie ciasto z truskawkami budyniowe
-
Ciasto jogurtowe z truskawkami
-
Sernik na zimno z truskawkami
-
Sernikobrownie z truskawkami
-
Biszkopt z truskawkami
-
Ciasto ucierane z truskawkami
-
Naked cake
-
Tort truskawkowy
-
Kruszon
-
Sernik na zimno z galaretką
-
Rolada biszkoptowa
-
Ciasto drożdżowe z truskawkami
-
Kruche ciasto z truskawkami
-
Ciasto z truskawkami i budyniem
-
Prosty sernik na zimno
-
Ciasto z truskawkami
Więcej informacji na temat ciasta leśnego mchu z truskawkami
Ciasto leśny mech z truskawkami to doskonała propozycja na deser. Pyszne ciasto szpinakowe z truskawkami świetnie sprawdzi się jako dodatek do kawy lub herbaty podczas spotkań rodzinnych, lub ze znajomymi. Prosty przepis na ciasto leśny mech z truskawkami nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania ciasta potrzebne będą następujące produkty spożywcze: jajka, cukier, mąka tortowe, margaryna, szpinak, śmietanka 30%, cukier puder, galaretka, truskawki oraz proszek do pieczenia.
A jak zrobić ciasto leśny mech z truskawkami? Jajka wybij do miski, dodaj do nich cukier i ubij przy pomocy miksera na puszystą masę. Następnie do jajek dodaj przestudzoną margarynę i szpinak, składniki miksuj do połączenia na małych obrotach miksera. Pod koniec maskowania do masy dodaj mąkę oraz 1 płaską łyżeczkę proszku do pieczenia. Ciasto przelej do blaszki wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w piekarniku nagrzanym do 180°C (do suchego patyczka). Ciasto wystudź, przetnij od góry 1/3 wysokości ciasta i rozkrusz je do miseczki. Z pozostałych składników przygotuj piankę truskawkową. Na biszkopt szpinakowy przelej piankę truskawkową, wyrównaj ją i posyp rozkruszonym ciastem. Ciasto pozostaw na noc w lodówce do stężenia.
Szpinak to skarbnica cennych składników odżywczych, do których zaliczyć możemy witaminy, składniki mineralne, beta-karoten oraz luteinę. Do witamin obecnych w szpinaku możemy zaliczyć witaminę A, E, K oraz niektóre witaminy z grupy B, natomiast do składników mineralnych żelazo, potas, magnez, fosfor, sód oraz cynk. Do osób, które powinny wykluczyć to warzywo z diety, zaliczymy osoby chorujące na kamicę nerkową (jest to spowodowane obecnością kwasu szczawiowego w liściach szpinaku, który wpływa na odkładanie się kamieni nerkowych u osób chorych).
Podsumowując ciasto leśny mech z truskawkami to świetna propozycja na pyszny dodatek do kawy lub herbaty. Smaczne ciasto warto przygotować na spotkania rodzinne. Ciasto jest dobre do spożycia dopiero po stężeniu pianki truskawkowej. Produkty niezbędne do jego wykonania dostępne są w większości sklepów spożywczych.
Alergeny w cieście leśnym mchu z truskawkami
Lista alergenów dla ciasta leśnego mchu z truskawkami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Mąka pszenna - typ 450 (tortowa)
- proszek do pieczenia
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Śmietanka kremowa 30%
Wartości odżywcze ciasta leśnego mchu z truskawkami
Ciasto leśny mech z truskawkami to doskonała propozycja na pyszny deser. Ciasto stanowi doskonały sposób na przemycenie do diety większej ilości warzyw liściastych.
Energia i białka
(160g)
Węglowodany
(160g)
Tłuszcze
(160g)
Składniki mineralne
(160g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.