Chakalaka
- Marchewka - 3 duże sztuki (500 g)
- Cebula - 1 duża sztuka (200 g)
- Groszek konserwowy (250 g)
- Papryka czerwona - 1 średnia sztuka (200 g)
- Olej rzepakowy - niepełne pół szklanki (100 ml)
- Pomidory w puszce - 1 mała puszka (400 g)
Przepis na chakalaka krok po kroku
Marchew obierz ze skórki i zetrzyj na tarce.
Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę.
Czosnek przeciśnij przez praskę.
Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w paski.
Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę, podsmaż czosnek.
Dodaj marchew i podsmaż przez 4-5 minut.
Dodaj paprykę i pomidory z puszki, dopraw całość solą, pieprzem, oregano i tymiankiem.
Podduś przez 5-6 minut.
Dodaj groszek.
Zetrzyj imbir na tarce i dodaj do warzyw.
Dodaj suszone pomidory i wymieszaj.
Podawaj samodzielnie lub z dodatkiem świeżego pieczywa.
Więcej informacji na temat chakalaka
Chakalaka to bardzo dobry pomysł na pyszne danie warzywne, które podać można jako samodzielny posiłek lub jako dodatek do obiadu z dodatkiem mięsa. Potrawa przygotowywana jest na bazie marchewki. Danie jest dość ostro przyprawione i doskonale smakuje na ciepło i na zimno. Przepis na chakalakę jest prosty, dlatego nie musisz mieć dużego doświadczenia kulinarnego, aby ją przygotować. Do zrobienia potrawy potrzebne Ci będą następujące produkty spożywcze: marchewka, cebula, papryka czerwona, groszek konserwowy, pomidory w puszce, imbir, oregano, olej rzepakowy, tymianek, pomidory suszone z chilli, czosnek, sól, pieprz.
Jak zrobić chakalakę? Marchew obierz ze skórki i zetrzyj na tarce. Obierz cebulę z łupiny i pokrój w drobną kostkę. Czosnek przeciśnij przez praskę. Paprykę oczyść z gniazd nasiennych i pokrój w paski. Na patelni rozgrzej olej rzepakowy i zeszklij cebulę, podsmaż czosnek. Dodaj marchew i podsmaż przez 4-5 minut. Dodaj paprykę i pomidory z puszki, dopraw całość solą, pieprzem, oregano i tymiankiem. Podduś przez 5-6 minut. Dodaj groszek. Zetrzyj imbir na tarce i dodaj do warzyw. Dodaj suszone pomidory i wymieszaj. Podawaj samodzielnie lub z dodatkiem świeżego pieczywa.
Groszek zielony jest rośliną strączkową zawierającą dużą ilość błonnika pokarmowego. Błonnik pokarmowy wspomaga pracę jelit i zapobiega zaparciom. Błonnik pomaga regulować poziom glukozy we krwi oraz wspomaga usuwanie nadmiaru cholesterolu z naszej krwi. Groszek zielony jest bardzo dobrym źródłem żelaza, wapnia, cynku i potasu. Żelazo zawarte w roślinach nie wchłania się w tak dużym stopniu, jak żelazo zawarte w produktach pochodzenia zwierzęcego. Pomidory są źródłem likopenu, naturalnego przeciwutleniacza, którego działanie nie zanika po obróbce termicznej warzywa. Kwasy zawarte w pomidorach nasilają rozkład tłuszczów w wątrobie. Błonnik oraz pektyny pomidorowe dają uczucie sytości i pomagają obniżać poziom cholesterolu we krwi.
Podsumowując pyszny, delikatnie pikantny gulasz warzywny to afrykańskie danie doskonałe na obiad w upalne letnie dni. Prosty przepis przygotujesz z ogólnodostępnych składników. Przysmak warzywny to lekko pikantne danie. Danie jest dobre do spożycia od razu po przygotowaniu. Można je przechowywać w lodówce przez 2-3 dni. Potrawę można wzbogacić także dodatkiem innych warzyw.
Alergeny w chakalaka
Lista alergenów dla chakalaka przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
Nie posiadamy informacji na temat właściwości alergizujących składników użytych w tym przepisie na chakalaka
Wartości odżywcze chakalaka
Chakalaka to bardzo dobre źródło błonnika pokarmowego. Jest ono nisko kaloryczne i świetnie sprawdzi się w diecie redukcyjnej. Potrawa zawiera także dużą ilość składników mineralnych oraz witamin.
Energia i białka
(275g)
Węglowodany
(275g)
Tłuszcze
(275g)
Witaminy
(275g)
Składniki mineralne
(275g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.