Chai
- Liście herbaty - 2 łyżeczki (10 g)
- Mleko 3,2% (125 ml)
- Miód - 2 łyżeczki (24 g)
Przepis na chai krok po kroku
Do rondelka wlej dwie szklanki wody.
Dodaj kawałek imbiru pokrojony w plasterki, laskę cynamonu, 1/4 łyżeczki nasion kardamonu, 3 gwiazdki anyżu, 2 goździki, 2 ziarna pieprzu i 1/5 łyżeczki gałki muszkatołowej.
Doprowadź do wrzenia.
Wsyp herbatę i gotuj całość przez 5 minut.
Dodaj mleko i miód, podgrzewaj, aż miód się rozpuści. Już nie doprowadzaj do wrzenia.
Przez sitko przelej chai do filiżanek.
Więcej informacji na temat chai
Masala chai to pyszna aromatyczna herbata przygotowana z przyprawami, miodem i mlekiem. Ta smaczna herbata to idealne rozwiązanie na rozgrzewający i smaczny napój.
Indie to kraj, który słynie z plantacji herbaty, korzennych przypraw i wielobarwnych ubrań. Przepis na chai przechodzi w tym kraju z pokolenia na pokolenie. To połączenie mocnej czarnej herbaty, mieszanki aromatycznych przypraw oraz ziół, wody, mleka i miodu. Miód można wymienić na cukier, ale to płynne złoto dodaje dodatkowego aromatu. W Indiach serwuje się ją w każdym miejscu- w domu i ulicznych straganach. To dobry pomysł na rozgrzewający, tradycyjny napój w zimny wieczór, gdy nie możesz pozwolić sobie na grzane piwo lub wino.
Jeśli zastanawiasz się jak zrobić chai na gorąco to już pokazuje jak przygotować ten napój. Do rondelka wlej dwie szklanki wody. Dodaj kawałek imbiru pokrojony w plasterki, laskę cynamonu, 1/4 łyżeczki nasion kardamonu, 3 gwiazdki anyżu, 2 goździki, 2 ziarna pieprzu i 1/5 łyżeczki gałki muszkatołowej. Doprowadź do wrzenia. Wsyp 2 łyżeczki herbaty i gotuj całość przez 5 minut. Dodaj mleko i miód, podgrzewaj, aż miód się rozpuści i składniki się połączą. Już nie doprowadzaj do wrzenia. Przez sitko przelej chai do filiżanek.
Domowa herbata po indyjsku jest najlepsza nie tylko w smaku, ale również ma wiele wartości odżywczych dzięki obecności przypraw i ziół. Działa przede wszystkim rozgrzewająco. Ma również działanie energetyczne i poprawiające nastrój. Dlatego też Hindusi rozpoczynają dzień od filiżanki (czarki) masala chai. Wskazuje się, że ta tradycyjna herbata ma również działanie rozluźniające, dlatego polecana jest kobietom uskarżającym się na objawy PMS. Wspomaga także pracę żołądka i wątroby, układu krwionośnego- rozszerzając naczynia i obniżając delikatnie ciśnienie. Przyprawy nadają także efektów przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych.
Oprócz proponowanych przez nas przypraw można dodać również lukrecję, płatki róży, kakao, migdały, wanilię lub czekoladę. Dzięki takim dodatkom napar nabierze słodszego smaku. Jeśli chcecie uzyskać bardziej orzeźwiający napar, dodaj skórkę pomarańczową, trawę cytrynową albo limonkę.
Alergeny w chai
Lista alergenów dla chai przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Mleko 3,2%
Wartości odżywcze chai
Wskazuje się, że ta tradycyjna herbata ma również działanie rozluźniające, dlatego polecana jest kobietom uskarżającym się na objawy PMS. Wspomaga także pracę żołądka i wątroby, układu krwionośnego- rozszerzając naczynia i obniżając delikatnie ciśnienie. Przyprawy nadają także efektów przeciwzapalnych i przeciwgrzybiczych.
Energia i białka
(125g)
Węglowodany
(125g)
Tłuszcze
(125g)
Składniki mineralne
(125g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.