Carbonara ze szparagami
- Makaron spaghetti (150 g)
- Szparagi (300 g)
- Boczek wędzony bez kości (100 g)
- Jajko (2 szt.)
- Czosnek - 2 ząbki (10 g)
- Ser parmezan (50 g)
- Natka pietruszki (30 g)
Przepis na carbonarę ze szparagami krok po kroku
Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie. Ugotowany makaron przecedź na sicie.
Szparagi umyj, odłam z nich twarde końce i pozostałą część zetrzyj na tarce o dużych oczkach, pozostawiając główki szparagów.
Boczek drobno posiekaj.
Na rozgrzanej patelni smaż boczek na małym ogniu przez około 3 minuty (boczek mieszaj od czasu do czasu, aż wytopi się tłuszcz, a mięso przyrumieni się).
Następnie do boczku dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek oraz szparagi. Całość smaż na małym ogniu przez 2 minuty.
Zawartość patelni dopraw do smaku solą oraz pieprzem.
Natkę pietruszki umyj, osusz i posiekaj. Parmezan zetrzyj na tarce o drobnych oczkach.
Jajka wybij do miski, dodaj do nich posiekaną natkę oraz 40 gram parmezanu. Całość dokładnie wymieszaj.
Do patelni trzymanej na małym ogniu dodaj ugotowany makaron i dokładnie wymieszaj składniki.
Następnie patelnię zdejmij z ognia, dodaj roztrzepane jajka z serem i cały czas mieszaj składniki.
Makaron w sosie carbonara ze szparagami przełóż na talerze i posyp pozostałym parmezanem.
-
Spaghetti carbonara
-
Sos carbonara
-
Spaghetti carbonara ze śmietaną
-
Pizza carbonara
-
Carbonara ze śmietaną
-
Carbonara z boczkiem
-
Fit carbonara
-
Carbonara bez jajek
-
Carbonara z cukinią
-
Wegańska carbonara
-
Penne carbonare
-
Carbonara Thermomix
-
Wege carbonara
-
Carbonara z mascarpone
-
Tagliatelle carbonara
-
Carbonara z kurczakiem
-
Pulpeciki w sosie carbonara
-
Makaron carbonara z boczkiem
-
Carbonara
Więcej informacji na temat carbonary ze szparagami
Spaghetti carbonara ze szparagami to doskonały pomysł na smaczne danie obiadowe dla całej rodziny. Pyszna, domowa carbonara ze szparagami stanowi świetną propozycję na posiłek w diecie osób zabieganych. Przepis na carbonarę ze szparagami jest bardzo prosty i nie wymaga dużego doświadczenia kulinarnego. Do wykonania potrawy potrzebne będą następujące produkty spożywcze: makaron spaghetti, szparagi, boczek wędzony bez kości, jajka, czosnek, parmezan, natka pietruszki, sól oraz pieprz.
A jak zrobić carbonarę ze szparagami? Makaron ugotuj al dente w osolonej wodzie. Szparagi umyj, odłam z nich twarde końce i pozostałą część zetrzyj na tarce o dużych oczkach, pozostawiając główki szparagów. Boczek drobno posiekaj. Na rozgrzanej patelni smaż boczek na małym ogniu przez około 3 minuty. Następnie do boczku dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek oraz szparagi. Całość smaż na małym ogniu przez 2 minuty. Zawartość patelni dopraw do smaku solą oraz pieprzem. Natkę pietruszki umyj, osusz i posiekaj. Parmezan zetrzyj na tarce o drobnych oczkach. Jajka wybij do miski, dodaj do nich posiekaną natkę oraz 40 gram parmezanu. Całość dokładnie wymieszaj. Do patelni trzymanej na małym ogniu dodaj ugotowany makaron i dokładnie wymieszaj składniki. Następnie patelnię zdejmij z ognia, dodaj roztrzepane jajka z serem i wymieszaj składniki. Makaron w sosie carbonara ze szparagami przełóż na talerze i posyp pozostałym parmezanem.
Szparagi to warzywo sezonowe, które w Polsce dostępne jest od maja do lipca. Szparagi to niskokaloryczne warzywo, które bogate jest wiele składników mineralnych oraz witamin. Do składników mineralnych obecnych w szparagach możemy zaliczyć żelazo, fosfor, magnez, wapń, sód oraz potas. Do witamin natomiast możemy zaliczyć niektóre witaminy z grupy B, witaminę C, witaminę A oraz witaminę E.
Podsumowując: wiesz już jak przygotować carbonarę ze szparagami. Smaczna carbonara doskonale sprawdzi się jako obiad dla całej rodziny. Carbonara ze szparagami jest dobra do spożycia bezpośrednio po przygotowaniu i najlepiej smakuje na ciepło.
Alergeny w carbonarze ze szparagami
Lista alergenów dla carbonary ze szparagami przygotowana na bazie 14 podstawowych alergenów dostępnych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady UE nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 roku w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności.
Dane o alergiach zostały zebrane dla poszczególnych składników na podstawie ogólnodostępnych informacji. Przy przygotowywaniu posiłku dla alergika zalecamy dokładną weryfikację każdego wykorzystywanego składnika pod kątem alergenów i bezpośrednią konsultację z dietetykiem. Produkty różnych producentów mogą się pomiędzy sobą różnić. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie bez dodatkowej weryfikacji.
-
Zboża zawierające gluten, tj. pszenica, żyto, jęczmień, owies, orkisz, kamut lub ich odmiany hybrydowe i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- makaron spaghetti
-
Ryby i produkty pochodne - alergen może być obecny w:
- Jajko
-
Mleko i produkty pochodne (łącznie z laktozą) - alergen może być obecny w:
- Ser parmezan
Wartości odżywcze carbonary ze szparagami
Carbonara ze szparagami to doskonała propozycja na pyszne danie obiadowe. Szparagi warto włączyć do swojej diety, ponieważ stanowią doskonale źródło wielu cennych składników odżywczych.
Energia i białka
(350g)
Węglowodany
(350g)
Tłuszcze
(350g)
Witaminy
(350g)
Składniki mineralne
(350g)
Powyższe dane są szacunkowe i podawane jedynie w celach informacyjnych. Nie mogą być dalej wykorzystywane, w szczególności w przypadku szczególnych wskazań medycznych w zakresie żywienia. Powyższe wartości odżywcze potrawy pochodzą w większości z bazy danych USDA (United States Departament of Agriculture). Wartości odżywcze całej potrawy wyliczane są w oparciu o średnią ważoną dla poszczególnych składników potrawy (waga każdego składnika odpowiada jego wadze w masie całej potrawy). Pamiętaj, że po obróbce termicznej, czy doborze nieco innych składników wartości mogą się zmienić. Również w różnych porcjach ilości poszczególnych wartości odżywczych mogą się nieznacznie różnić.